Fotbalisté Nového Hradce Králové získali v podzimní části krajského přeboru třináct bodů za tři výhry, čtyři remízy a osm porážek při pasivním skóre 17:29. Zkušený kouč Vojtěch Dlabáček však pesimismu v žádném případě nepropadá a věří, že po kvalitní zimní přípravě půjdou výkony jeho svěřenců v jarní části nahoru.

Rozhovor

Po vašem příchodu na Nový Hradec byl hráčský kádr velice úzký a mnozí experti předpovídali, že budete hrát o záchranu. Vnímal jste to stejně?
Oporám z jara a gólovým hráčům Jelínkovi a Podlipnému skončilo hostování. Mateřské kluby si je stáhly zpět. Dvořáček se ještě před sezonou vážně zranil a byl pro podzim prakticky vyřazen. Hejhálek nám kvůli pracovním povinnostem a zdravotním problémům pomohl jen v pěti utkáních. To byla velká ztráta.

V průběhu podzimu se podařilo kádr doplnit, což se promítlo i do kvality hry. Souhlasíte?
Mám za sebou dvanáct trenérských angažmá u týmů mužů a čtyřiadvacet roků vedu tým Univerzity Hradec. Šlapu tak na paty Alexi Fergusonovi, který dělá v Manchesteru United kouče pětadvacet let. Začal jsem se ohlížet po posilách mezi hráči, které jsem znal. Nabídl jsem hostování Jiříkovi, o němž jsem byl přesvědčen, že může týmu pomoci. Zjistil jsem, že jsou v podstatě volní Kašpar s Röhrichem, a také oni souhlasili s hostováním. Kotouček dostával málo příležitostí v nabitém kádru Olympie a i on projevil zájem u nás hrát, stejně jako Bendig, který se do Hradce přestěhoval. Bez těchto hráčů bychom nebyli schopni ostatním týmům konkurovat.

Na podzim jste získali třináct bodů. Odpovídá to vašim představám?
Škoda jednogólových porážek s Broumovem, Jičínem, Lázněmi Bělohrad a Dobruškou. Uhrát remízy, bylo by to veselejší.

Na hřištích soupeřů jste uhráli jediný bod za remízu v Kratonohách. Čemu to přisuzujete?
Těžko říct. Na rozhodčí to svádět nemůžeme. Kromě zápasu v Broumově pískali dobře. Domácí prostředí však týmy většinou vyburcuje, hráči se před vlastním publikem více snaží. V tom asi bude příčina.

V některých zápasech bylo vidět, že hráči mají problémy s kondicí. O vašich porážkách se rozhodovalo většinou až v posledních minutách…
Máte pravdu. Řada hráčů měla nekvalitní zimní přípravu a po hodině hry už fyzicky odcházela. Dalším důvodem byl i fakt, že čtyři kluci přes týden působili pracovně v Praze a trénovali pouze jednou týdně. O mnoho lépe na tom po zahájení akademického roku nebyli ani čtyři vysokoškoláci.

V závěru podzimu vás pronásledovala neuvěřitelná marodka. I to je zřejmě jedna z příčin, proč nemáte na svém kontě více bodů…
To jsem už dlouho nezažil. Se zraněním laborovali kromě Hejhálka i Kašpar, Kolář, Holubář a Kotouček. Navíc onemocněl Bendig. V zápasech v Kratonohách a s béčkem Dvora jsme dávali mužstvo horko těžko dohromady, navíc B tým hrál ve stejném čase. To, že jsme v těch utkáních bodovali, mne mile překvapilo.

Našel jste u svých svěřenců na podzim nějaká pozitiva?
Prakticky za šest týdnů jsme dali dohromady nové mužstvo. V základní sestavě na jaře nastupovali stabilně jen Ondráček a Miroslav Jindra. Ostatní, jako například Páter, Holubář, Kolář, Olšák, Vavřina a Lášek, většinou střídali. Z béčka byli přeřazeni Bonhard a Jaroslav Jindra, z dorostu pak Sajvera. To, že tito kluci, společně s uvedenými pěti hráči, kteří přišli na hostování, byli schopni hrát v soutěži důstojnou roli, zaslouží velké uznání.

Kdo patřil k největším oporám?
Osu týmu tvořili Ondráček, Kašpar, Vavřina, Miroslav Jindra, Olšák a Jiřík.

Podzimním lídrem je Lhota pod Libčany. Překvapilo vás to?
Poté, co výrazně před sezonou posílilo Týniště, jsem se domníval, že bude Lhotě více konkurovat. Týniště je až čtvrté, podcenilo utkání u nás a prohrálo. Poté nezvládlo ani domácí utkání s Rychnovem a ve Lhotě. Pokud pan Petera se svými hráči nepřestoupí v zimě jinam, tak Lhota postoupí.

Jakou úroveň měla podzimní část soutěže z celkového pohledu?
Čekal jsem vyrovnanou soutěž a mé představy se naplnily. Všichni nováčci jsou v první polovině tabulky, což hovoří za vše. Většina zápasů měla dobrou úroveň.

Zimní příprava bude pod vaším vedením určitě hodně náročná. Na co se v ní nejvíce zaměříte? Počítáte s posílením kádru?
Na rozdíl od trenéra Csaplára se domnívám, že kvalitní zimní příprava zaměřená zejména na kondiční stránku je nezbytná. Teď po sezoně budeme ještě do devátého prosince dvakrát týdně trénovat. Zaměříme se nejen na fotbal venku, ale vyzkoušíme i jiné míčové hry v tělocvičně. Potom dám hráčům měsíc volno a zimní přípravu zahájíme devátého ledna.

Máte ještě něco na srdci?
Rád bych poděkoval předsedovi klubu Václavu Vašatovi za to, že mi důvěřoval při hledání posil a zajistil po finanční stránce jejich příchod. On totiž tyto hráče prakticky neznal. Také ostatní členové výboru se snažili vytvořit pro mužstvo co nejlepší podmínky. Velmi mi pomohli i asistent Jindřich Linder a vedoucí mužstva Radek Unger. Zapomenout nesmím ani na fanoušky, z nichž mnozí jsou mí kamarádi. Podporovali nás svými hlasivkami nejen na domácím hřišti, ale jezdili za námi i ven.

Jan Skalička