V přípravném období odváděli maximum. Už v sobotu budou chtít hradečtí fotbalisté dokázat, že se přes zimu nedřeli nadarmo. Do Štruncových sadů k utkání s plzeňským lídrem míří se vztyčenou hlavou. "Rozhodně tam nejedeme v roli obětního beránka,“ říká bez většího váhání trenér Václav Kotal, jehož svěřenci figurují po podzimní části Gambrinus ligy na jedenácté příčce s tříbodovým náskokem na sestupové pásmo.

Výkon v generálce proti Bohemians 1905, hlavně v prvním poločase, byl velmi slibný. Cítíte, že z mužstva sálá ta správná síla?
To se ukáže až v Plzni. To pro nás bude nejlepší prověrka. Nastoupíme proti mužstvu, které v přípravě narazilo na špičkové evropské týmy. Teprve tam bude možné porovnat, jak na tom doopravdy jsme.

I vás ale v přípravném období prověřili solidní soupeři ze zahraničních soutěží. Výsledkově jste s nimi obstáli…
Bylo jich pět. Ve všech, i přes zbytečnou porážku s Permem, jsme určitě nepropadli. Je to příslibem, ale jak jsem řekl, rozhodující budou až výsledky v jarních mistrovských zápasech.

Hráčům jste dal během zimy do těla. Kondiční testy dopadly na výbornou. Vždycky jste si na nich zakládal. Určitě se jedná o prvotní předpoklad, jak úspěšně zvládnout jarní část, že?
Malinko jsme přípravu obměnili. Šli jsme víc do síly. Na výsledcích pak bylo patrné zvýšení rychlosti. To je pozitivní zjištění. Bez kvalitní kondice těžko podáte kvalitní výkon. Bylo to znát už v minulé sezoně, kdy jsme v závěrech utkání měli nad většinou soupeřů navrch a spoustu jich i v koncích rozhodli.

Po dlouhé době absolvoval hradecký tým herní soustředění v zahraničí. Bylo turecké teplo tím pravým balzámem na český všední dril?
Šlo hlavně o soupeře a hřiště. V Čechách se navzájem známe. Konfrontace s jinými mužstvy byla určitě zpestřením. Ke všemu nám přálo počasí, zápasy se odehrávaly na velmi kvalitních terénech. I tréninkově jsme splnili vše, co jsme chtěli. Byl to jednoznačný přínos.

Celkem jste odehráli třináct zápasů, z nichž osm bylo vítězných. Přesto jste si často povzdechl nad starou bolestí; proměňováním šancí…
Musíme být jenom trpěliví. Náš kádr pořád tvoří převážně hráči, kteří s ligou nemají velké zkušenosti. Chci věřit, že práce v přípravě nás posunula o krok dál. I poslední zápas s Bohemkou ukázal, že si šance dokážeme vytvořit. Musíme prostě doufat, že úspěšnost jejich realizace bude vyšší.

V přípravě se zranil Pilař, zdravotní trable měli rovněž Wozniak s Rezkem. Jak to s nimi vypadá?
Jedná se o hráče, kteří na podzim nastupovali v základní sestavě. Nelze to jen tak přejít. Třeba jen kvůli konkurenci. My chceme mít kvalitu i na lavičce, abychom nestřídali jenom proto, že se někomu nedaří, ale byli přesvědčeni, že hráč, který na hřiště přijde, mužstvu pomůže. Přeju si, aby se všichni tři dali co nejdříve dohromady. Na druhou stranu je to příležitost pro kluky, kteří v základu nebyli a nyní šanci dostanou. Mají možnost ukázat, že na trávník patří. V kádru máme dva tři nadprůměrné fotbalisty, jinak jsou všichni vyrovnaní a je otázkou momentální formy a pohody, kdo si místo v sestavě vybojuje. Koncepci máme postavenou na týmovém výkonu. Cítím, že parta drží při sobě, což by na jaře mohl být také jeden z rozhodujících faktorů.

Bude někdo ze zmíněného tria v Plzni alespoň na lavičce?
To ještě nedokážu říct. Pilař s námi začal trénovat v úterý, Wozniak ještě v minulém týdnu absolvoval léčbu. Nejvíce asi připadá v úvahu Rezek. Toho jsme s Bohemkou nechali odpočívat záměrně, protože se jeho problémy malinko obnovily, a nechtěli jsme riskovat přetížení.

Jak vypadá situace s brankářem Lindrem, který nemohl kvůli lehčímu zranění v sobotní generálce nastoupit?
To je další věc. Uvidíme, jak se jeho stav bude lepšit.

Měl byste určitou obavu, kdyby do brány musel Lukáš Zich?
Znám ho už delší dobu. Jedná se o brankáře, který už prošel více ligovými týmy. Ostruhy dostával ve Spartě u Petra Kouby. Důvěru má. Na kluky působí klidným a vyrovnaným dojmem. Strach z jeho případného nasazení nemám.

Považujete za lepší začínat jaro na hřišti tabulkového lídra, kde nemáte co ztratit?
Je co ztratit. Podívejte se na poslední podzimní zápasy Plzně; remizovala s Libercem, prohrála na Bohemce. Rozhodně tam nechceme jet v roli obětního beránka. Každý bod by pro nás byl samozřejmě přínosem. Jdeme do toho s klidnou hlavou. Plzeň je favoritem, my se jí to pokusíme znepříjemnit.

Kolik otazníků v sestavě ještě řešíte?
Oproti sobotní sestavě s Bohemians k mnoha změnám nedojde.

Plzeňské prostředí důvěrně znáte. V sezoně 2008/09 jste zde působil coby asistent Jaroslava Šilhavého. Bude pro vás v tomto směru sobotní duel něčím výjimečný?
Plzeňský tým znám velmi dobře, vždyť jsme tam s Jardou většinu ofenzivních hráčů přivedli ze Sparty. Znám jejich přednosti i nedostatky. Toho všeho se budeme snažit využít.

Spíte zatím klidně, nebo se vám už zdá o Horváthovi a spol.?
Nespím klidně normálně. (směje se) Člověk pořád vidí možnosti, jak se zlepšit a všelicos mu vrtá hlavou.

Hradečtí fanoušci jsou už velmi netrpěliví, při generálce s Bohemians vás mohutně povzbuzovali. Co jim vzkážete?
Fanoušci nám na podzim byli oporou. Věřím, že stejně tomu bude na jaře. Přál bych si, abychom i díky nim byli co nejdříve v klidných vodách a nemuseli body honit za každou cenu.