Jak probíhá příprava na jaro?
Bohužel tu nemáme velkou tělocvičnu ani UT, takže musíme bojovat v těžkých podmínkách několik měsíců přes zimní období. Není jednoduché někam umístit přes padesát dětí, proto je vždy otazníkem, jak naše týmy budou připravené na jaro. S trenérskými kolegy pro to děláme ve skromných podmínkách maximum, proto má každá kategorie několik halových turnajů a přáteláků na UT. Tréninky máme dva až tři v týdnu v pronajatých halách a UT v okolí.

Podzim až na ml. dorost vyšel všem týmům dobře. Jak hodnotíte výkony a výsledky?
V ml. dorostu chybí hráči ročníku 2001. Máme v kádru jen dva, ostatní zatím bohužel na soupeře, kteří prošli třeba i ligovými žákovskými kategoriemi, nestačí. Ale borci mají výbornou docházku na tréninky i partu. Jsem přesvědčen, že dřinou a pílí se nám negativní výkony a výsledky podaří zlomit. St. žáci nám dělají radost. Od 1. kola přehrávají skoro všechny soupeře. Až na podcenění a vypuštění utkání s Černilovem a Vamberkem kluci zaslouží pochvalu. Uvidíme, jak na tento možný historický moment pro klub dokážeme navázat na jaře. Ml. žáci střídali dobré výkony s horšími, ale ani jednou nepropadli. V tomto mužstvu nastupuje 90% hráčů ročníku 2006-7, proto si myslím, že to bude výborná příprava na příští rok. St. přípravka nastupuje v okresní soutěži z důvodu, že bychom nenaplnili hráčskou kapacitu pro krajskou soutěž, ale předvádí pěkný fotbal. Má hodně individualit, které skvěle spolupracují. Díky tomu se na jaře bude třeba i pokoušet obhájit prvenství. Hlavní cíl je připravit hráče ročníků 2007 na příští sezonu v mladších žácích. Ml. přípravka se hlavně baví fotbalem a poznává s ním první kontakt. Díky tomu, že nemáme předpřípravku, se v tomto týmu objevují hráči ročníků 2009-12.

Kolik máte hráčů v současných mužstvech?
Díky tomu, že se snažíme udržet každou kategorii, máme všechna mužstva, až na ml. přípravku, ve fázi, že když se někdo zraní či onemocní, musí být do dané kategorie posunutý hráč z mladšího týmu. A bohužel nám začíná odebírat hráče florbal.

Vidíte v klubu nějaké hráče, kteří by se někdy mohli prosadit ve vrcholovém fotbale?
Takto odhadnout hráče v kategoriích přípravek a žáků je těžké. Vše je postavené hlavně na zdraví a mentální stabilitě daného hráče. Myslím, že v Hořiněvsi nejspíš nemůžeme vychovat hráče, který by rovnou mohl skočit do dospělého vrcholového fotbalu. Ale určitě nám u prochází hráči od prvních krůčků, co mají talent a jednou by se třeba mohli dostat do vrcholového fotbalu. Nicméně musí nejpozději do starších žáků jít do soutěží a zázemí na nejvyšší úrovni, což jim v kraji může nabídnout jen FC HK. Ale jsme pyšní už na jednoho odchovance. David Jurčenko u nás hrál až do mladších žáků a nyní patří k nejlepším střelcům, ale i hráčům ročníku 2004 nejen v klubu FC HK, ale i v ČR.

Jak často trénujete a na co kladete hlavní důraz?
Dvakrát týdně. Víme, že to je málo, ale bohužel všichni, co se pohybujeme kolem mládeže Hořiněvsi, máme spoustu pracovních povinností, takže to musí stačit. Kluci si to vynahrazují o víkendu třeba dvěma zápasy, hráči konečných ročníků chodí už i za starší kategorie.

Společný snímek mládežnické základny fotbalistů TJ Sokol Hořiněves.

Kdo všechno vám pomáhá?
Rudolf Bačina, Marcel Mouček a Michal Středa. Jsem rád za tyhle úžasné lidi, kteří se ve svém volném čase věnují naší mládeži. Za to jim patří obrovský dík.

Není tajemstvím, že trénujete více kategorií. Jak se to dá časově skloubit?
V týdnu trénujeme úterý a čtvrtek, kdy jsou obě dvě hřiště zaplněna hráči všech kategorií. Starší žáci trénují s mladším dorostem, což mám většinou na starosti já. Mladší žáci a starší přípravka trénuje pod vedením jednoho z našich dalších trenérů. Nyní se snažíme vyhrazovat mimo tyto kategorie mladší přípravku, protože tam máme spoustu dětí, které dělají své první fotbalové i sportovní krůčky, a potřebujeme je zaujmout i motivovat, aby v klubu vydrželi co nejdéle. O víkendech, kdy většina kategorií hraje, se to skloubit dá. Před sezonou, kdy se ladí termínové listiny, se snažím, aby se všechny kategorie nepřekrývaly. Díky tomu jsem na 90% utkání všech pěti mládežnických mužstev a ještě na všech soutěžích výběrů OFS U12. Nejvíce to odnáší můj volný čas o víkendech.

Co současný stav mládeže v Hořiněvsi?
Čítá 52 hráčů, což je krásné číslo, ale pro pět kategorií je to málo.

Vzniká stále více souklubí, hráčů ubývá. Čím to?
Na jednu stranu je to smutné, že kluby už nedají samostatná mužstva dohromady, ale zároveň díky bohu za takovou možnost, kterou máme v Královéhradeckém kraji. V začátcích jsme v přípravkách dělali chybu, že jsme spíše tlačili na kvalitu a pracovali jsme s počtem hráčů 8 až 10. Po pár letech nás to dohnalo především ve starších žácích a mladším dorostu, kde už potřebujete minimálně 14 až 16 hráčů.

Nedávno KFS zvolil Hořiněves fotbalovou obcí roku 2017 a vás mládežnickým trenérem roku. Jaké jsou ohlasy?
Je to pro nás nepopsatelný úspěch. To je obrovská odměna za osmiletou práci, kterou všichni lidi v klubu odvádějí na maximum, a co pro klub obětují. Ohlasy jsou samozřejmě velice pozitivní. Co se týče mé individuální ceny, jsem velice rád. Jedná se o takové mé první větší ocenění za mou osmiletou práci v klubu. Je mi teprve 25 let a myslím si, že je spousta trenérů, co ve svých klubech funguje třeba i desítky let a nikdy tuhle cenu nedostala. Tací by si zasloužili ocenění více než já.

Lubomír Douděra