Sehrál neuvěřitelný zápas se šťastným koncem. Nejzkušenější hradecký fotbalista Milan Fukal si nejprve po nedorozumění s brankářem Tomášem Koubkem dal takřka vlastní gól, ale svou chybu vzápětí odčinil vyrovnávacím gólem na 2:2. O pár minut později přidal vítěznou trefu Pavel Dvořák a „votroci“ mohli v 16. kole Gambrinus ligy slavit výhru nad Teplicemi 3:2.

„Jsem rád, že jsem svoji chybu napravil a my pak dali vítězný gól. Devatenáct získaných bodů nám dává klid do zimní přípravy,“ prohlásil šestatřicetiletý Fukal, jenž dříve působil ve Spartě či Hamburku a na kontě má devatenáct reprezentačních startů.

Rozhovor

Asi vám spadl velký kámen ze srdce, když jste v 57. minutě poslal hlavou míč do sítě…
Určitě. Hlavní bylo, že jsme po našem vyrovnání měli ještě dostatek času zápas otočit. I když Teplice jsou silný soupeř, dokázali jsme si vytvořit tlak a přišel i vítězný gól.

Prosadil jste se po rohovém kopu. Byla to nacvičená situace?
Ano, Pavel Černý na první tyči skvěle nadzvedl míč. A nejenom u tohoto gólu, ale měli jsme tam ještě dvě další situace, které byly od něho skvěle provedené. I jemu patří dík za to, že jsme vyrovnali.

Jak vnímáte nedorozumění s brankářem Koubkem, po němž Čajič dostal v 54. minutě Teplice snadno do vedení (2:1)?
Beru to absolutně na sebe, Koubis si zařval v momentě, kdy jsem kopal míč a poslal jsem ho dva metry od něho. Moje chyba… Jsem rád, že jsem hned skóroval a svoje zaváhání napravil.

Teplice jsou vaším oblíbeným soupeřem. Ve druhém kole jste na Stínadlech vyhráli 3:0, nyní 3:2. Čím to je, že se vám na ně tak daří?
Těžko říct. Vždycky jsou soupeři, kteří vám sedí víc. Jsme rádi, že jsme je porazili a získali důležité body. Dokázali jsme podzim napravit. Máme devatenáct bodů a můžeme jít klidnější do zimní přípravy.

Dvě branky jste vstřelili po rohovém kopu, přitom Teplice mají vysoké stopery Lukáše a Smejkala a během podzimu mnoho gólů ze standardních situací nedostaly…
Taky jsme si hned po zápase říkali, že Teplice jsou v tomhle směru silné a my jim dali dva góly ze standardky. Navíc jsme před jejich brankou vytvořili ještě další závary. Neřekl bych, že to byla chyba jen těch dvou zmíněných hráčů, za to může celý tým. Před utkáním jsme se právě bavili o tom, že už bychom mohli dát gól z rohového kopu, a vyšlo to dvakrát.

Není vám líto, že už podzimní část končí, když jste se teď tak výkonnostně i výsledkově chytili?
Já bych netvrdil, že jsme předtím nehráli dobře. Podávali jsme také slušné výkony, jenže jsme nedávali góly a naopak jsme zbytečně inkasovali. Zisk devatenácti bodů můžeme hodnotit ze dvou pohledů: jednak, že jsme to na konci dotáhli, když jsme v posledních čtyřech zápasech udělali osm bodů. Na druhou stranu si tohle mužstvo musí jasně říct, že má na polovinu tabulky a mohlo mít minimálně čtyřiadvacet bodů. To by měl být náš cíl pro jarní část, pokračovat ve výkonech a výsledcích ze závěru podzimu.

V létě jste měl zpočátku problém zvyknout si na netradiční styl Hradce se třemi obránci, ale v závěru podzimu už vám to sedlo. Vaše adaptace byla rychlá…
Za to patří dík trenéru Kotalovi, protože první zápasy jsme hráli na čtyři obránce a já měl možnost sžít se s mužstvem. Měl jsem prostor poznat spoluhráče, a když už jsem byl trochu zažitý v sestavě, tak to trenér změnil na tři. Přechod byl tak pro mě jednodušší. Od trenéra to byla dobrá myšlenka. Jako obránce jsem rád, že jsme v řadě zápasů neinkasovali nebo dostali málo gólů. Na druhou stranu v Plzni jsme jich dostali pět, na Dukle čtyři. To byly zbytečné zápasy.

Na podzim měl hradecký tým dvě nepříjemné série bez vstřeleného gólu, poprvé 394 minut a podruhé 523 minut. V čem spatřujete příčinu, že se vám tak dlouho nepodařilo skórovat?
U jiných mužstev, která nastřílela více gólů, je patrné, že hráči dokážou v koncovce zachovat klid, možná tady hrají roli i zkušenosti. Na našich hráčích jsem však i během týdne pozoroval velkou vůli a chuť dát gól. Bohužel v oněch zápasech se to i shodou jiných okolností nepovedlo. Teď v závěru podzimu se to otočilo a už jsme góly zase dávali. Teplicím jsme vstřelili tři branky, i když se zápas nevyvíjel dobře. To jen ukazuje sílu a vůli našeho mužstva.

V létě jste přišel krátce před zahájením sezony. Jak hodnotíte svůj půlrok v Hradci?
Osobně jsem rád, že jsem se propracoval do základní sestavy, že jsem zůstal zdravý a sehrál hodně zápasů (14 utkání, 1074 minut – pozn. red.). Potvrdilo se mi to, co jsem očekával, že mužstvo je kvalitní. Chce to jen získat zkušenosti a v některých momentech zachovat klid před brankou. Už jsem to naznačil, bylo víc zápasů, v nichž jsme měli naplno bodovat, viz třeba neproměněná penalta v Mladé Boleslavi. Nebyli jsme tak produktivní jako například letos Příbram, která získala sedmadvacet bodů, ale podle mě se s ní můžeme lehce měřit. Jak už jsem řekl: mohli jsme mít o pět bodů víc.

(jt)