Výrazně zefektivnit koncovku „votroků" nedovedl za tři a půl roku Václav Kotal, nyní se to nedaří ani jeho mladšímu nástupci Jiřímu Plíškovi (40).

V Hradci po šesti kolech s kyselým výrazem ve tváři sčítají bodové ztráty, které vznikly z velké části vinou mizerné střelby a také průšvihy při bránění standardních situací.

„Doslova se sami obíráme o body," zoufá si Plíšek.

Po šesti kolech má jeho tým na kontě čtyři remízy a dvě porážky s favority (Plzeň, Sparta). A pouze pět vstřelených branek, což je třetí nejnižší cifra v lize.

V lize jste po šesti zápasech bez vítězství. Jak vám je po těle?
Měli jsme mít víc bodů. Kromě úvodního zápasu v Plzni jsme další utkání, co se týče herní stránky, odehráli velmi dobře. I na Spartě, které jsme byli víc než vyrovnaným soupeřem. Na každý náš zápas sedí podobná charakteristika.

Asi nebude složité ji uhádnout.
To jistě ne. (usměje se) Pokaždé nám chyběla větší efektivita. V každém duelu jsme si vytvořili dostatek brankových příležitostí, ale využili jich jen pomálu. A dalším důvodem je, že jsme vždycky vyrobili minimálně jednu fatální chybu, kterou soupeř dokázal potrestat.  Bez toho, aby si vytvořil tlak nebo měl více šancí. Doslova se sami obíráme o body. Máme dostatek pozitivních pohledů na náš herní projev, ale efekt a způsob, jak o body přicházíme, není v pořádku.

Co s tím?
Musíme to bezpodmínečně změnit. A to okamžitě. Nemůžeme si donekonečna říkat, že hrajeme hezky a máme šance. To nám body nezajistí.

Jenže tohle je letitý hradecký problém. Vcelku pohledný fotbal, slušné množství šancí , ovšem z toho rezultuje minimální užitek. Myslíte, že je v silách současného kádru efektivitu rapidně zlepšit?
Vždycky to jde. Na druhou stranu je potřeba si říct, že tomu můžeme pomoct příchodem další kvality. A to především v útočné fázi. Aby nás posunula dopředu a pomohla i dalším hráčům. Pracujeme na tom, ale není to jednoduché. Především s ohledem na naše finanční možnosti. Musíme to respektovat. Pro nás to není snadná situace, ale musíme věřit tomu, že se nám podaří někoho přivést.

Jak jste spokojený s výkony útočníků – Pavla Dvořáka a Dušana Uškoviče? Mají velké rezervy?
Rezervy jsou v tom, že máme jen pět vstřelených branek. Dvořák jednu z penalty, Uškovič také jeden gól. Ani jednomu nemohu vytknout, že by nepracoval pro mužstvo. Jsou to oba velmi užiteční týmoví hráči, ale chybí efekt. U Uškoviče vidím větší přínos v tom, že dokáže šance připravit. Dvořák se momentálně do šancí nedostává, ani je nepřipravuje. Není to však jen jejich chyba. Útočníci jsou závislí na kvalitě předfinální fáze. O tom, jakým způsobem dostanou balon před branku. Pak se můžeme bavit o kvalitě centrovaných míčů a přechodové fáze, kdy nám spousta kombinací končí nepřesností. To všechno jsou příčiny malého počtu vstřelených gólů.

Proč nedostane šanci bosenský mladík Asim Zec, který v juniorském týmu podává velmi dobré výkony a především – střílí branky. Fanoušci se často ptají, proč ho držíte zpátky?
Ale já ho vůbec nedržím zpátky. (nazlobeně) Já bych byl první, kdo by chtěl dát Asima do hry a ukázat všem, jaký je to hráč. Jsem rád, že o něm naši fanoušci mluví a zmiňují jeho potenciál. On i Haris Harba za tak krátkou dobu ukázali, že jsou pro Hradec přínosem. Druhou věcí je, že Zec je na začátku své cesty. Bylo by hrozně laciné říct: já ho tam dám. Jde o to, zda je opravdu připravený. Až bude a já budu přesvědčený, že mu to neublíží, šanci dostane. Je dobře, že se neustále zlepšuje v zápasech juniorky. I v trénincích je znát, že se výkonnostně posouvá. Věkem je to stále dorostenec, a všichni proto musíme být trpěliví. Jeho chvíle jistě přijde.

Může přijít už během podzimní části?
Proč ne. Závisí to jen na něm. A také na mužstvu, aby ho dokázalo podržet a pomoct mu. Něco jiného je utkání juniorky a utkání ligové.

V prvních dvou kolech dostal v základní sestavě příležitost Jaroslav Zelený, ale nebylo to zdaleka ono. Pak ze sestavy vypadl a vrátil se do ní na Spartě. Jenže zase nepřesvědčil. Co se s ním děje? Vždyť loni odehrál slušnou sezonu…
No nevím. Podle mých informací se s ním žádná výrazná proměna oproti minulému roku nestala. Je to pořád mladý talentovaný hráč, který má výkyvy. Některé věci z jeho strany nejsou ideální. Každopádně má potenciál, my s ním budeme pracovat, a on musí chtít pracovat, aby s ním okolí mělo trpělivost.

Mužstvo selhává při bránění standardních situací, po nichž inkasovalo pět branek z devíti. Naposledy rozhodující gól na Spartě. Je to v dané chvíli nejvážnější problém?
Naprosto jednoznačně. Je to naše největší bolest způsobená zodpovědností a koncentrací připravit se na tyto situace. To je právě věc, která patří mezi zásadní změny, jež musí ihned nastat. Hráči se musí naučit fungovat tak, že jim nesmí stačit jednou za čas vyhrát a myslet si, že je všechno v pořádku. My je musíme dostat do pozice, že budou mít touhu vyhrávat každé utkání a že budou hladoví po tříbodovém zisku neustále. Spokojený nemůže být nikdo. Hráči musí cítit, že chceme mnohem víc.

Příští týden v neděli přivítáte Brno. Připravujete tým na tlak, který se na něj před zápasem snese? Vítězství se bude žádat ze všech stran.
Není to o tom, vytvářet na hráče ještě větší tlak. Sami ho cítí. My se musíme připravit na to, že vyhrajeme a všichni víme, že vyhrát musíme.