Finálové vyvrcholení jak má být. Kvalitní dramatický fotbal na výborném trávníku, pěkné počasí, dobrá divácká kulisa. To vše nabídlo rozhodující utkání letošního ročníku Poháru hejtmana Královéhradeckého kraje v Albrechticích nad Orlicí. Z triumfu se po devadesáti minutách hry radovali hráči Olympie Hradec Králové, kteří po boji porazili „domácí" Týniště nad Orlicí 2:1.

„Jsem nadmíru spokojený. Myslím si, že výběr finálového místa byl dobrou volbou jak z pohledu areálu, tak pořadatelského týmu. Úroveň zápasu se mně velmi líbila, byl to dramatický souboj až do konce. Dobrý výkon podle mě podala i trojice rozhodčích. Bylo to důstojné ukončení sezony," řekl po závěrečném hvizdu Václav Andrejs, předseda VV KFS Hradec Králové.

Týniště v úvodu zaspalo

O výhře týmu z Kuklen rozhodly góly v úvodních minutách obou poločasů, kdy se trefilo duo V+V – Vlkanova a Vejchoda. Tým z Olšiny za nepříznivého stavu nesložil zbraně a režisér hry Vydarený zavelel do ofenzivy. Fotbalistům Týniště se podařilo Špačkem vstřelit kontaktní gól, ale přes řadu šancí a závarů se jim vyrovnat nepodařilo.

„Zaspali jsme úvody obou poločasů, kdy jsme dvakrát zbytečně inkasovali. Po změně stran jsme si vytvořili výraznou převahu, ale neproměnili řadu šancí. Je to škoda, měli jsme minimálně vyrovnat a zápas dotáhnout ke střelbě pokutových kopů. Šancí bylo dost, v samotném závěru jsme nastřelili tyč. Za bojovnost a nasazení musím kluky pochválit, za snahu zvrátit nepříznivý vývoj mají můj obdiv," řekl po utkání týnišťský kouč Radek Hrubý.

Hejtman ocenil Olympii

Pohár pro vítěze tak z rukou hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France převzali hradečtí mladíci a oslavy mohly začít.

„Zasloužená výhra a obrovská radost. Za výkony v jarní sezoně si hráči pohárový triumf zasloužili. Mladý kolektiv prokázal vzrůstající formu a možnosti dalšího růstu," neskrýval radost vedoucí týmu Olympie František Bárta a dodal: „První poločas jsme jasně vévodili, ve druhém jsme polevili a báli se trochu o výsledek. Závěrečný tlak Týniště byl místy drtivý, ale vedení jsme uhájili."

Mládí zvítězilo nad zkušeností

Finále bylo soubojem mládí se zkušeností. Zatímco věkový průměr hráčů Olympie byl pouhých 21 let, u Týniště činil 27,3 roku. Věkový rozdíl byl znát v nasazení a rychlosti, na druhé straně zase byly zkušenosti domácího Týniště.

Superpohár v srpnu

Tečku za uplynulým pohárovým ročníkem udělá finále východočeského Superpoháru, v němž se hradecká Olympia střetne se Živanicemi, vítězem Poháru předsedy Pardubického KFS. Hrát by se mělo první srpnový víkend, místo určí PKFS.