Téměř bez posil z prvoligového áčka absolvovali podzimní část divizní soutěže fotbalisté FC Hradec Králové B. Po rozpačitém začátku se „votroci“ zvedli a nakonec vybojovali 22 bodů za šest výher, čtyři remízy a pět porážek při skóre 23:21. V tabulce jim patří osmá příčka.

Spokojený tak může být i trenér Miloš Mejtský, ačkoliv si před podzimním výkopem přál skončit v tabulce alespoň o tři místa výš.

Rozhovor

V patnácti zápasech jste získali dvaadvacet bodů. Je to hodně, nebo málo?
Věřil jsem, že budeme v horních patrech tabulky, přesněji řečeno, že budeme okolo čtvrtého či pátého místa. Tím pádem by i naše bodové konto bylo vyšší. Podle průběhu podzimní sezony však beru i těch získaných dvaadvacet bodů. Je to určitě dobrý vklad do jarních odvet.

V prvních sedmi kolech jste uhráli jen pět bodů. Čemu to přisuzujete?
Do divizního kádru v létě přišlo deset hráčů, kteří v červnu vybojovali s prvoligovým dorostem FC Hradec po pětadvaceti letech mistrovský titul. Nebyli zvyklí na dospělý fotbal, který je především o taktice, fotbalovosti a zkušenosti. Chvíli jim trvalo, než se s tím srovnali, proto jsme měli tak málo bodů.

Kde vidíte další příčiny?
Kluci si asi mysleli, že všechno půjde samo, a že se jim bude dařit tak, jako v dorostu. Ale sami velice brzy poznali, že tomu tak není. V divizi dospělých nikdo nedá nikomu nic zadarmo, tam se to musí odmakat. Od osmého kola šla jejich výkonnost nahoru a najednou jsme byli schopni konkurovat vyspělým divizním celkům jako Kolín nebo Ústí nad Orlicí, kde jsme dokázali zvítězit.

Přesto – asi nejvíce zklamán jste byl po debaklu v Převýšově. Je to tak?
S tím bych tak docela nesouhlasil. První poločas jsme na hřišti největšího favorita soutěže odehráli velice dobře a do kabin se šlo za nerozhodného stavu 1:1. Po změně stran nás Převýšov díky své zkušenosti přehrál a zrodil se výsledek 5:1. Jenže soupeři jsme k němu dopomohli i vlastními chybami. V dalších zápasech šla naše herní kvalita nahoru, měl jsem z toho dobrý pocit.

Mistrovské zápasy jste sehráli prakticky bez prvoligových posil. Byl to záměr?
Ano. Po dohodě s generálním ředitelem klubu Richardem Juklem a trenérem prvoligového áčka Václavem Kotalem bylo jasné, že hráči, kteří v létě skončili v dorostu, budou hrát pravidelně u mě, aby si zvykali na dospělý fotbal. Naopak někteří fotbalisté z širšího prvoligového kádru jezdili hrát do Hlavice Českou fotbalovou ligu. Všichni tak byli v pravidelné zápasové zátěži, což bylo jenom dobře. Z prvoligového kádru nám na podzim pravidelně vypomáhali brankáři Koubek a Otomar. Výrazně posíleni jsme byli jen v derby s Novým Bydžovem.

Jak fungovala spolupráce s trenérem Kotalem?
Byla vcelku dobrá. Pokud jsem opravdu potřeboval pomoci, vyšel mi vstříc. Na druhou stranu mě vyloženě nenutil, že bych si od něj musel hráče brát. Věřím, že vzájemná spolupráce bude pokračovat k oboustranné spokojenosti i nadále. Vždyť nám všem jde o dobré výsledky FC Hradec Králové.

Snažil jste se mužstvu vštípit podobný herní styl, jaký praktikuje prvoligové A mužstvo?
V úvodu sezony jsme podobný styl praktikovali, ale příliš se nám neosvědčil. Hráči zbytečně kazili jednoduché přihrávky a umožňovali soupeřům chodit do rychlých a nebezpečných protiútoků. Proto jsme museli zvolit jinou herní taktiku, která nám přinesla zlepšení jak bodové, tak výsledkové.

Kdo na podzim patřil k největším oporám?
Oporami byli oba brankáři Koubek s Ottmarem. V poli se nejvíce dařilo Kábrtovi a Veselkovi, ostatní střídali dobré okamžiky se slabšími.

Podzimním půlmistrem jsou fotbalisté Převýšova. Překvapilo vás to?
Vůbec ne. Podívejte se na jejich soupisku. Figurují na ní zkušení fotbalisté jako Svoboda, Breda či Kraus, kteří mají prvoligové zkušenosti. Zdatně jim sekundují například Hrabík, Kouřil nebo Černý. Tohle mužstvo má nejen velkou kvalitu, ale hlavně již zmíněné zkušenosti. Pokud tým zůstane ve stejném složení i na jaře, případně získá dobrou posilu, tak podle mého názoru s největší pravděpodobností postoupí do České fotbalové ligy.

Naopak na chvostu tabulky se krčí Trutnov a Nový Bydžov…
To mě docela mrzí. Obě mužstva jsou z Královéhradeckého kraje a divizní soutěž tam patří. V obou klubech je velice dobré tréninkové zázemí, diváci chodí na zápasy v hojném počtu. Věřím, že po zimní přestávce se výkony obou týmů na jaře zlepší, a že divize se v Trutnově i v Novém Bydžově bude hrát i v další sezoně.

Od léta 2012 by „juniorky“ měly mít vlastní soutěž. Jaká je aktuální situace?
Od pana Jukla jsem se dozvěděl, že juniorská liga by měla mít asi dvacet mužstev. První liga by měla mít juniorský tým povinně, k nim by mělo přibýt několik celků ze druhé ligy. Na soupisce by měli být hráči do třiadvaceti let plus pět starších fotbalistů. Hracími dny by byly pondělky a čtvrtky, zápasy by se hrály na hlavních stadionech. Pokud by mužstev bylo více, je možné, že se soutěž bude hrát třeba ve dvou skupinách. Ale jak to nakonec dopadne, na to si budeme muset počkat do února příštího roku, kdy se vše bude řešit na ligovém shromáždění.

Jak vyplníte zimní přestávku?
Aby se hráči udrželi v tempu a kondici, budou na Všesportovním stadionu probíhat tréninky do 9. prosince. Ale není to nic drastického, po rozcvičce si kluci zahrají fotbálek. Následovat bude dovolená a znovu se sejdeme 9. ledna. První týden budeme trénovat v domácích podmínkách, poté zamíříme na kondiční soustředění do Krkonoš (hotel Kolínská bouda – pozn. aut.). Hráči budou běhat po svých i na běžkách, zahrajeme si fotbal v hlubokém sněhu, který snad napadne. Dále budeme startovat na zimním turnaji v Náchodě a v Trutnově. Na jarní divizní odvety se chceme co nejlépe připravit.

Domácí zápasy jste odehráli na Novém Hradci. Byli jste tam spokojení?
Zcela určitě. Jsem rád, že díky příznivému počasí jsme tam mohli sehrát všechna mistrovská utkání. Hřiště bylo vždycky velmi dobře připravené. Poděkování patří správci i technickým službám. Také jarní část sezony tam odehrajeme. Opravdu si nemůžeme na nic stěžovat.

Máte ještě něco na srdci?
Všem fotbalovým fanouškům přeji do nového roku hodně zdraví a štěstí, ať mají z výsledků všech mužstev FC Hradec hodně radosti. Česká reprezentace se probojovala na Euro 2012, a bylo by fajn, kdyby dosáhla dobrého výsledku, čímž mám na mysli postup ze skupiny. Vencovi Pilařovi přeji, aby mu všechno vyšlo podle jeho představ. Nesmím zapomenout ani na realizační tým našeho B mužstva. Za velmi dobrou spolupráci děkuji asistentovi Luďku Jelínkovi, vedoucímu mužstva Slavomíru Kalouskovi a masérům Miroslavu a Tomášovi Vyšným.

Jan Skalička