Parkoviště 
u dnešního koupaliště Flošna bylo přecpané. „Auta stála až v Malšovicích," popisuje Oldřich Rott, tehdejší fotbalista Hradce. „Sjel se celý kraj," přikyvuje jeho spoluhráč Ivo Lubas.

Vzpomínají na jednu památnou sobotu. Psal se datum 12. srpna 1972 (letos to tedy bude 40 let), Spartak se vrátil do ligy a na první kolo nemohl dostat lepšího soupeře. Přijel tým nejslavnější, Železná Sparta!

Hrál se památný zápas, neuvěřitelná návštěva 32 tisíc diváků slavila vítězství 3:2. Oficiální statistika sice uvádí o 6 tisíc lidí nižší návštěvu, ale každý ví, jak to chodilo. Nějaká ta koruna ulitá bokem se vždycky hodila…

„Jednoduše řečeno, bylo úplně narváno," vybavuje si Východočech Vladimír Táborský, tehdy opora Sparty, jenž v tomto duelu také nastoupil. „Lidi seděli dole na tribunách kolem plotu na zemi," popisuje pamětník Ladislav Škorpil, nyní sportovní manažer Hradce. „Nahoře byli naštosovaní tak, že nemohli nic vidět. Všichni do půl těla, bylo krásně," usmívá se Ivo Lubas.

Právě současný ředitel úseku profesionálního fotbalu tuzemské asociace se stal prvním střelcem nezapomenutelného střetnutí. Domácí šli do vedení už ve druhé minutě. „Dorazil jsem to zblízka," pamatuje si.

Po něm se dvakrát trefil hradecký obránce Václav Kuchař. Poprvé z přímého kopu, podruhé – bohužel – krátce po začátku druhé půle do vlastní brány. Do sítě si srazil střelu Josefa Jurkanina. Vítězný gól si připsal Edmund Schmidt po přihrávce Jaromíra Plocka.  Sparta jen korigovala.

„Hradec byl lepší, využil nováčkovské euforie," hodnotí duel Vladimír Táborský a přidává tři pikantnosti, které podle něj utkání mělo: „Návštěva. Fakt, že domácí byli nováček a Tonda Kramerius v brance Hradce."

Gólmana Krameria Sparta zapůjčila na východ, protože mužstvo trenéra Zdeňka Krejčího se ocitlo v kritické situaci. Během jara totiž po duelu v Martině, 
v němž se srazil s protihráčem, zemřel talentovaný Václav Oplt.

„Kramerius tehdy šel do Hradce, i když nebyl přestupní termín. Udělala se výjimka," vykládá Ladislav Škorpil.

Hradecký trenérský bard nyní sedí na „Malšáku" v kanceláři se sekretářem Martinem Černíkem – a i ten má na slavný zápas nesmazatelnou vzpomínku. I když mu tehdy bylo jedenáct let.

„Podával jsem balony. Pamatuju si, že si Olda Rott zlomil nohu. Večer jsem to doma obrečel," vypráví.

Je to pravda? Neklame ho paměť? Ne ne. „Byl jsem s Migasem v běžeckém souboji a on mi přidupnul nohu. Měl jsem zlomené čtyři kůstky v nártu," říká Oldřich Rott. Do hry se tehdy vrátil až v jedenáctém kole.

Ač Hradec začal sezonu famózně, hned za týden dostal pět branek v Žilině. „Takových zápasů venku jsme měli víc," podotýká Oldřich Rott.

Nakonec z toho byl sestup do druhé ligy. Ani pokoření Sparty nepomohlo.

Spartak Hradec Králové – Sparta Praha 3:2

Hráno 12. srpna 1972, 17 hodin, Všesportovní stadion v Malšovicích.
Branky: 2. Lubas, 33. Kuchař, 60. Schmidt – 52. Kuchař vlastní, 68. Stránský.
Rozhodčí: Krňávek.
Diváci: oficiálně 25 690.
Hradec: Kramerius – Fišer, Kuchař, Rolko, Hrůša – Franc, Tauchen (84. Cerman), Plocek – Rott (70. Němeček), Schmidt, Lubas. Trenér: Krejčí.
Sparta Praha: Kislinger (64. Brabec) – Tenner, František Chovanec (38. Stránský), Migas, Táborský – Bouška, Urban, Mašek – Kára, Jurkanin, Bartoň. Trenér: Kraus.