Poprvé na jaře se fotbalisté Hradce Králové budou muset obejít bez Pavla Dvořáka. Vykartovaného střelce nahradí v Jihlavě David Vaněček, architekt tolik potřebné výhry nad Bohemians Praha v minulém kole. „Votroci" si hýčkají dvě vítězství v řadě a posun na 
14. příčku. Na Vysočině nechtějí o dobyté území přijít.

V sezoně se trefil Pavel Dvořák už sedmkrát, na jaře skóroval v Mladé Boleslavi, prosadil se proti vedoucí Plzni. Na hrotu útoku dovede udržet míč a ustát nepočítaně soubojů. Mužstvu není platný jen brankami, nýbrž komplexním 
způsobem hry.

„Bude nám chybět. Mužstvo je na Dvořku zvyklé," přikývne Bohuslav Pilný, jeden z hradeckých trenérů. „Věděli jsme, že čtvrtou kartu někdy dostane. Nejsme tím nijak zaskočení. Náhradu máme."

Sluší se dodat: plnohodnotnou náhradu.

David Vaněček má střílení branek v krvi. Oproti Dvořákovi sice není tak silný v poli, ale o to víc je nebezpečnější ve vápně. Vaněček rozhodl o minulém víkendu zápas s „klokany", v prvním kole gólem „last minute" srovnal zápas v Mladé Boleslavi.

Mezi tím ale dokázal zazdít řadu šancí. Na Slovácku dvě, Bohemce mohl vstřelit klidně hattrick.

Psychika hráče, jenž byl 
v druhé lize schopný za necelou sezonu nasázet sedmnáct gólů, je křehká. Neúspěchy na trávníku si někdy bere až moc.

„Jde z extrému do extrému," přiznal v jednom z rozhovorů generální ředitel klubu Richard Jukl.

Proto je pro Vaněčka i samotný klub skvělé, že střeleckou smůlu protrhl. „U Davida strašně záleží na jeho sebevědomí. Když ho má v pořádku, je schopný střílet branky v každém zápase. Nedal nějaké šance, ale důležité je, že se do nich dostal. Poslední zápas rozhodl. Bude se hned  jinak cítit," předpokládá Pilný.

Hradec v Jihlavě zakončí „trojutkání pravdy". Se Slováckem a s Bohemians zvítězil shodně 1:0 a vyšvihl se na 14. místo tabulky. Poprvé od konce září opustil sestupové příčky. Po Jihlavě čeká na „votroky" Sparta a vzápětí Jablonec. Drsné rozlosování výrazně zvyšuje důležitost zápasu proti Vysočině.

„Mužstvo cítí, že to za nás nikdo neuhraje. Musíme si pomoct jen sami. V Jihlavě to bude hlavně o našem výkonu. Pokud předvedeme kvalitu, měli bychom uspět," zamýšlí se Bohuslav Pilný, který kromě dlouhodobých marodů může počítat se všemi hráči.