Vesměs s kladnými ohlasy se setkalo úterní exhibiční fotbalové utkání mezi FC Hradec Králové a hokejisty HC VCES Hradec Králové. Výtěžek z této akce zamířil na konto Dětského diagnostického ústavu Hradec Králové (dále DDÚ).

„Máme jen ty nejlepší pocity, děti o tom teď hodně mluví. Bylo špatné počasí, čekali jsme nižší návštěvu. Ale děti nakonec byly spokojené. Vždyť mohly sbírat míče, zahrát si přímo na hřišti nebo se vyfotit s aktéry zápasu. Rádi bychom v podobných akcích pokračovali,“ neskrýval radost Pavel Janský, ředitel hradeckého DDÚ.

Právě na konto této instituce putovaly peníze vybrané z dobrovolného vstupného a vydražených relikvií, které darovaly oba oddíly (dresy s podpisy hráčů, míč a brankářská hokejka). Vybralo se 17 000, po zdanění na účet ústavu přišlo přesně 13 795 korun.

„Se získanou částkou jsme nadmíru spokojeni, velice si toho vážíme. Peníze půjdou na nákup sportovních věcí pro svěřené děti. Nyní zvažujeme, zda koupit kolo, míče, kopačky, nebo něco úplně jiného. Necháváme to i na dětech. Každá skupina má svého mluvčího, diskuze tedy rozhodně není uzavřená. Vždyť je to pro ně,“ prozradil Janský.

Na samotné fotbalové klání si kromě svěřenců DDÚ našlo cestu také řádově kolem dvou set diváků. Každý návštěvník od dětí obdržel jimi vyrobené drobné upomínkové předměty. Všichni přítomní se rozhodně nenudili.

O kvalitě fotbalové řeže svědčily nabité sestavy obou mužstev. Barvy „votroků“ hájili: Karel Podhajský, P. Černý st., P. Černý ml., J. Černý, P. Dvořák, J. Dvořák, Voltr, Drapač, Přibyl, Plašil, Chleboun, Kotal, Macháček, Vít, Hable, Michal Šmarda, Horálková, Adamírová. Za hokejový tým obuli kopačky: Koudelka, Táborský, Frosch, Roubík, Pazdera, Luňák, Karlíček, Moskal, Hendrich, Hruška, Kadlec, Matějíček, J. Luštinec a Lesák.

Diváci si přišli na své. Ať už to byla krásná dalekonosná střela Kadlece, která zapadla přesně do šibenice, „panenkovská“ penalta v podání Koudelky na straně hokejistů nebo přehled a přesnost v zakončení v podání otce a syna Černých na straně druhé.

V týdnu však fotbalová exhibice nebyla pro ústav jediným zpestřením. Děti ve čtvrtek poctili svoji návštěvou právě hokejisté HC VCES, besedovalo se na různá témata. „Proběhla příjemná tiskovka s hokejisty, ti si poté s dětmi dokonce zahráli přátelský zápas. Je to zkrátka perfektní spolupráce,“ chválí si ředitel ústavu zájem předních sportovních klubů působících v Hradci Králové.

„Chtěl bych poděkovat klubům i hráčům. Pro děti je to svým způsobem i motivační program. Před takovou akcí se více snaží, a když neudělají velký průšvih,mohoujít podobnou akci navštívit. Opravdu nás těší, že hráči nám dokážou věnovat svůj volný čas,“ pokračuje ředitel ústavu. Nezbývá, než doufat, že DDÚ v Hradci Králové se bude moci na podobné programy spoléhat i nadále.

„Akce měla pochopitelně zejména finanční rozměr, ale o její kvalitě samozřejmě rozhodovaly i další faktory. Byl to například rozměr motivace. Děti tím nutíme k většímu respektu daného režimu. Dá se říci, že je tím také motivujeme k masovému sportu, a v neposlední řadě se jedná o výchovný efekt,“ shrnul závěrem vydařený týden z pohledu hradeckého DDÚ jeho ředitel Pavel Janský.