Už v roce 1958 se v sestavě československé reprezentace na mistrovství světa ve Švédsku ukázal Zdeněk Zikán, který v té době hrál za Duklu Pardubice, později za Spartak Hradec Králové.

Na italský trávník při mistrovství světa v roce 1990 vyběhli hned dva východočeští rodáci – Luboš Kubík z Vysokého Mýta a Václav Němeček z Hradce Králové. Stejné duo získalo pro český fotbal stříbrnou medaili z evropského mistrovství v roce 1996 v Anglii.

Dvě mistrovství Evropy v roce 2000 a 2004 a také světový šampionát v roce 2006 v Německu má na svém kontě náchodský rodák a odchovanec SK Hradec Králové Vratislav Lokvenc.

Chlumecký rodák Ladislav Vízek si zase zahrál na mistrovství světa ve Španělsku v roce 1982. Z italského mistrovství Evropy v Itálii v roce 1980 odjel s bronzovou medailí na krku.

„Letošní  mistrovství je strašně nečitelné, nastoupí zde hodně vyrovnané týmy. Je tam pět až sedm adeptů na titul mistra světa. Navíc o týmech z Jižní Ameriky toho moc nevíme. Nepřeji to ale Španělům. Fandím Messimu, takže tipuji Argentinu. Ale je to opravdu plácnutí do vody," prozradil svůj tip Vízek.

Letos se poprvé na šampionátu představí tým Bosny a Hercegoviny. „Ti se tam jedou zúčastnit, což pro ně samotné už je velkým úspěchem. Budou si užívat každý zápas, svůj stín tito fotbalisté překročili už postupem z kvalifikace," poukazuje Vízek.

A komu bude internacionál vlastně fandit? „Bez českého týmu je šampionát ochuzený, mohli jsme alespoň nadávat na jejich výkony. Jak už jsem říkal, mám rád Messiho, takže budu fandit Argentině. Počkám si, co týmy předvedou, a fandit budu hlavně tomu, který bude útočit. Jsem přece jen útočník," zakončil s úsměvem Vízek.