Po podzimní části České ligy mladšího dorostu obsazují fotbalisté FC Hradec Králové B dvanácté místo. V patnácti zápasech dokázali mladí „votroci“ čtyřikrát zvítězit, čtyřikrát remizovat a sedmkrát odešli poraženi. Na svém kontě mají šestnáct bodů při pasivním skóre 16:27. Někomu se to možná zdá málo, ale je třeba vzít v úvahu, že chlapci přišli do dorostenecké kategorie z žákovské ligy. Rozdíl mezi oběma soutěžemi je znatelný.

Začalo 27 fotbalistů

Do letní přípravy naskočilo v polovině loňského července sedmadvacet fotbalistů. Kromě tréninkových jednotek a přípravných zápasů se hráči museli vzájemně poznat s novou trenérskou dvojicí Jaroslav Novotný – Aleš Šubrt. „S tak širokým kádrem bylo během čtyř týdnů hodně složité hráče naučit a přesvědčit, co se od nich v České lize mladšího dorostu vyžaduje. Pochopitelně jsme se museli navzájem poznat. Při tak velké konkurenci, kdy se každý hráč snaží probojovat do kádru pro mistrovské boje, bylo patrné, že někteří na sebe chtěli upozornit individuálně, místo toho, aby hráli pro tým,“ zhodnotil úvod podzimní části sezony trenér Jaroslav Novotný. A pokračoval: „Na druhou stranu musím říci, že všichni chlapci se snažili v přípravě odvést maximum. Nikdo nic neošidil. Těsně před začátkem ligových bojů byl kádr zúžen na dvaadvacet hráčů. Na hostování odešli Petrásek, Hrůša a Krčál, činnost v oddíle ukončili Flasch a Prouza.“

Střelecká impotence

Podle hradeckého kouče bylo největším problémem jednoduše a důrazně řešit finální přihrávku a samotné zakončování brankových příležitostí. „Z toho pramenila naše střelecká impotence a některé bodové ztráty v domácím prostředí. V zápasech se hráči dopouštěli individuálních chyb. Porážky je hlavně psychicky hodně srážely. Když se ohlédnu za fotbalovým podzimem, tak kromě úvodního zápasu v Kladně, kde bylo hřiště pod vodou, nás nikdo vyloženě nepřehrál,“ řekl Novotný. „Je třeba vzít v úvahu, že jsme převážně nastupovali proti chlapcům, kteří byli o rok starší, a tím pádem měli více zkušeností s dorosteneckým fotbalem. Prohry s béčkem Sparty a s Libercem se zrodily až v posledních pěti minutách zápasu. Duel s rezervou pražské Slavie byl sice herně vyrovnaný, soupeř nám však dal lekci ze střelecké produktivity. Nejvíce spokojen jsem byl po domácích zápasech s Mostem a Bohemians B, venku se nám nejvíce dařilo v Pardubicích a v Českých Budějovicích. Velice zklamán jsem byl po zápasech s Novým Bydžovem a s Meteorem Praha. Herně jsme byli jasně lepší, přesto jsme prohráli. Naplno bodovat jsme měli na Motorletu, kde jsme zahazovali jednu šanci za druhou. Nakonec jsme získali pouze bod.“

Je na čem stavět

Přesto se v průběhu podzimní části u mladých „votroků“ našla i pozitiva. „Během podzimu mužstvo našlo svoji tvář a má velké předpoklady do budoucna. Určitě je na čem stavět. Věřím tomu, že v Hradci vyrostou další fotbalové talenty, které to dotáhnou hodně daleko. Současný kádr je vyrovnaný. V kabině panoval týmový a bojovný duch. Jsem přesvědčen, že v jarní části bude náš herní projev ještě kvalitnější a budou tomu odpovídat i výsledky. Já u toho však již nebudu, protože vzhledem k pracovnímu vytížení bych se mužstvu nemohl stoprocentně věnovat,“ nastínil situaci hradecký kouč.

Střelcem Ptáček

Při pohledu na statistiky lze zjistit, že v mistrovských zápasech se vystřídalo celkem jedenadvacet hráčů (ročník 1993). „K oporám patřili Hloušek, Bodlák, Hegr, Ptáček, Krátký, Vejchoda, Křižovič a do svého zranění Furda. Velké předpoklady mají ještě Kučera, Holeš, Baťka, Ježek, Krejčík a Jukl. Ani ostatní hráči na podzim vyloženě nepropadli. Nejlepším naším střelcem byl Ptáček s pěti góly. Následovali Krátký se čtyřmi, Bodlák se třemi a Křižovič se dvěma brankami. Jukl, Špaček a Vejchoda skórovali jednou,“ uzavřel trenér mladých „votroků“ Jaroslav Novotný.

Jan Skalička