Po 19. kole a remíze v Českých Budějovicích (a také porážkách Sokolova a Ústí nad Labem) mají fotbalisté Hradce Králové pět bodů náskok na první nepostupovou příčku.

Dá se tohle vůbec promarnit? Jde to? Vždyť první liga už dokořán otevírá brány a chystá slavnostní přípitek pro staronového člena.

Asi takhle: ztratit jde cokoliv, klidně desetibodový náskok, ale silný tým, který chce dělat pořádný rozruch i o patro výš, to nesmí dopustit. Za žádnou cenu.

Pro Hradec budou klíčová následující čtyři kola. V neděli doma vyzve třetí Varnsdorf, poté jede na půdu šestého Sokolova a zásadní fázi sezony zakončí domácím dvojbojem s osmým Žižkovem a čtvrtým Ústím nad Labem.

V banku je dvanáct bodů, pokud „votroci" shrábnou na lopatku sedm, mají vystaráno. Zbylá utkání  s týmy z dolní poloviny tabulky už zvládnou. O to nemám strach.

Ač se to možná na první pohled nezdá, největší nebezpečí hrozí trenéru Luboši Prokopcovi.

Už skoro rok si úspěšně piplá renomé progresivního odborníka, pracovitého nadějného kouče, který Hradec okamžitě vystřelí zpátky mezi elitu.

Mezi fanoušky se to bere, i vzhledem k aktuální tabulce, za samozřejmost. Jenže co když to z nějakých důvodů nevyjde?

Na Prokopce se pak bude navždy vzpomínat jako na trenéra, který probendil pětibodový náskok. Jeho pověst by tvrdě utrpěla, možná i fatálně.

Dám ruku do ohně za to, že Prokopec si tohle nebezpečí moc dobře uvědomuje a už kvůli sobě vrátí Hradec po roce do první ligy.

Hvězda kola

Martin Kouřil: Varnsdorfský krajní zadák byl velitelem demoliční čety, který srovnala se zemí ambiciózní borce ze Sokolova. Na výsledku 5:0 se podílel dvěma góly. Jeden dal hlavou, druhý z tresťňáku. V neděli se Varnsdorf ukáže v Hradci.

Zklamání kola

Tým Zlína: Může být ve Zlíně ještě hůř? O víkendu si uřízli pořádný trapas, když na domácí půdě nestačili na poslední Vltavín. Exligový celek má vážné problémy a koketuje s pádem do ČFL. Osud Opavy, která sestoupila loni, je varováním.

Příští program

20. KOLO – sobota 29. března, 10.15: Vltavín – Pardubice, Sokolov – Táborsko, Ústí nad Labem – České Budějovice, Bohemians Praha – Zlín, 15.00: Frýdek-Místek – V. Žižkov, Vlašim – Třinec. Neděle 30. března, 15.00: Hradec Králové – Varnsdorf, 16.00: Most – Karviná.