Kanonýr v dresu Hradce Králové. Ha, ha, ha… Od dob Pavla Černého staršího je tohle spojení pěkná blbost. Asi jako kdybyste tvrdili, že se Miloš Zeman nikdy nenapil něčeho kapánek ostřejšího a že nikdy neměl „opici", pardon „virózu".

A přece se může po neděli psát, že Hradec (asi) našel střelce.

Davida Vaněčka, borce, jehož mateřským klubem je Plzeň, ale on v ní nemá místo a tak každý půlrok hraje někde jinde (od roku 2010 obléká dres šestého klubu).

V hodně očekávaném souboji s Českými Budějovicemi se „urval" a zasypal gólmana Daňka třemi výstavními kousky za čtyřiatřicet minut.

Co u Vaněčka zaujalo především?

Chladnokrevnost a její naprostá převaha nad zbrklostí a zmatkováním. V zakončení se choval jako zabiják, dvě střely poslal v poklidu vedle gólmana, tu třetí (nejtěžší) otřel se štěstím o tyč. V Hradci fanoušci spíš dlouhá léta vídávali pravý opak…

Jiří Poděbradský před pár lety pronesl památnou větu, která mi rok co rok zní v uších: „Pokaždé, když k nám někdo přijde s vizitkou střelce, přestane u nás dávat góly. Je to tady asi zakletý."

Čáry a kouzla možná s příchodem Davida Vaněčka přestaly účinkovat, možná si útočník  přivezl z Plzně kouzelnou hůlku, v kabině s ní zatočil, vyslovil pár zaklínadel a prokletí se vypařilo jako pára nad hrncem.

A nebo taky ne.

Třeba bude Vaněček čekat na další gól deset kol, vypadne ze základní sestavy a bude všechno zase při starém a slova „Brada" budou platit i nadále. Sám se nedokážu přiklonit ani na jednu stranu,  ale psát i nadále o kanonýrovi z Hradce by se mi docela líbilo.

Hvězda kola

David Vaněček: Ideální výběr místa, chladnokrevnost v koncovce, tři střely a tři branky za 34 minut. Vizitkou, která bere dech, se může po zápase s Českými Budějovicemi chlubit hradecký útočník. Našli pod lízátky konečně střelce?

Zklamání kola

Mužstvo Zlína: Jako každý rok mají „ševci" vysoké cíle, rádi by se zase poměřili s tuzemskou elitou. Jenže realita je tristní. Za šest kol nasbírali borci ze Zlína usmolené dva body. O víkendu nedokázali vyhrát ani na půdě slabého Vltavína…

Výrok kola

Jiří Krejčí, trenér Pardubic, po sporné penaltě v 93. minutě, kterou proměnil mostecký Procházka: „Hráč upadl po rohu ve vápně, to je jediné, co k tomu mohu říct."