FC Hradec Králové - Viktoria Žižkov 1:0

Fakta - branky: 31. Štěpán. Žluté karty: 45. Černý, 88. Hochmeister - 27. Sivrič, 30. Čermák, 70. Folprecht.

FC Hradec Králové: J. Lindr - R. Hochmeister , J. Chleboun , M. Pávek - T. Rezek (87. M. Fukal), F. Klapka , R. Fischer , J. Poděbradský - V. Štěpán (74. T. Malinský), P. Dvořák (78. J. Zelený), P. Černý

Viktoria Žižkov: T. Vaclík - M. Slodowy , T. Procházka , K. Lafrance , P. Čermák - D. Bartl , I. Súkeník , Z. Folprecht , P. Zapalač (61. M. Šťastný) - M. Sivrič (61. I. Nestorovski), R. Kalod (77. J. Böhm)

„Votroci“ se radují z vydařeného vstupu do sezony. Důležitou prověrku s nováčkem ze Žižkova zvládli solidním způsobem.

Úvodní zápas ročníku okořenil výtečným výkonem Vojtěch Štěpán, strůjce hradeckého vítězství. Hostující beci museli po bleskurychlých průnicích hradeckého útočníka upadnout do deprese, kterou sám Štěpán prohloubil báječně provedeným trestným kopem v prvním poločase.

Viktoriánům nepomohla ani nováčkovská euforie, na Hradec nestačili. Emotivní kouč Pulpit se mohl u lajny ukřičet, ale lepší výkon ze svých svěřenců nevyždímal.

Deset minut trvalo, než domácí ze sebe setřásli nervozitu z premiérového startu sezony. Poté už trávník patřil jen jednomu týmu.

Ofenzivu „votroků“ nakopl Klapka, který z dvaceti metrů pálil k tyči, ale jeho pokus zblokovala obrana Žižkova. Z následného rohu vystřelil z otočky Pávek, ovšem jen do připraveného Vaclíka.

Hradec byl stále nebezpečnější. Výborně hrající Štěpán vystihl nepřesnou přihrávku hostujícího kapitána Procházky, zleva vnikl do vápna, jenže i jeho přízemní střelu chytil Vaclík. Velká chvíle útočníka „votroků“ však měla teprve přijít…

Krátce po půlhodině hry se Štěpán dostával z pravé strany do šance, ale byl faulován Čermákem. K trestnému kopu se postavil sám faulovaný hráč a naložil s ním báječně. Obstřelil zeď, Vaclík se pohnul k druhé tyči a už nestihl zareagovat.

Až v 36. minutě byl poprvé v permanenci Lindr, s propagačním pokusem Čermáka však neměl žádný problém.

I druhý poločas se nesl v režii Hradce. S Černého bombou měl obrovské potíže Vaclík, jehož o chvíli později po hlavičce Dvořáka zachránila dokonce tyč.
Východočeši si slabší chvíle vybrali v rozmezí mezi 65. – 75. minutou, ale bez nápadu hrající hosté vyrovnávací gól vykouzlit nedokázali.

Spokojený Kotal, rozpačitý Pulpit

„Votroci“ našli náhradu za Václava Pilaře. První kolo Gambrinus ligy ukázalo, že Vojtěch Štěpán je zdatný zástupce malého štírka, jenž odešel do Plzně. Žižkovský nováček padl na východě Čech především jeho zásluhou. Výborný výkon útočníka ocenil po výhře 1:0 na pozápasové tiskové konferenci i hradecký trenér Václav Kotal.

„Vojta je rychlostním typem. Pokud se mu ještě lépe podaří zvládnout míč, bude naším klíčovým hráčem. Je to otázka neustálého zdokonalování. Vojta není moc soubojový fotbalista, proto je na spoluhráčích, aby mu pomohli vytvořit takové situace, z kterých bude těžit.“

Hradec se vypořádal i s novou rolí. Do zápasu vstupoval jako velký favorit, také sázkové kanceláře ho viděly jako jasného vítěze. „Vyhráli jsme, tak je to v pořádku,“ pousmál se Kotal. „Pokud by to nevyšlo, tak bychom asi mluvili trochu jinak. Zejména v prvním poločase jsme měli herní převahu. Byla jen škoda, že jsme nedokázali dát druhý gól, který by celé utkání vyřešil. Kromě jedné chyby Chlebouna si soupeř vyloženou šanci nevytvořil, proto je naše vítězství zasloužené.“

Nespokojený a rozpačitý. Tak zhodnotil svoje pocity po porážce v Hradci lodivod Žižkova Martin Pulpit.
„Mužstvo bylo od trenérů po taktické stránce velmi dobře připraveno. Bohužel jsme to první poločas vzali úplně opačně. Někteří hráči si budou muset rozmyslet, jak k fotbalu budou přistupovat. V druhé půli jsme se zlepšili, pokud bychom byli odvážnější směrem dopředu, tak jsme v Hradci mohli získat i bod.“