FK Teplice - FC Hradec Králové 0:3

Fakta - branky: 16. Hochmeister, 20. Dvořák, 87. Poděbradský

FK Teplice: Grigar - Matula, Lukáš, Smejkal, Rosa - Ljevakovič, Vachoušek (79. Zoubele), Čajič (61. Kalivoda) - Vondrášek (Lácha), Mahmutovič, Stožický

FC Hradec Králové: Lindr – Hochmeister, Chleboun, Pávek – Janoušek, Fischer, Klapka, Poděbradský – Dvořák (81. Fukal), Černý (67. Zelený), Štěpán (77. Rezek)

Fotbalisté Hradce Králové si drží i po dvou ligových kolech plný bodový zisk, navíc bez inkasovaného gólu. Pomohla jim k tomu výhra 3:0 v Teplicích, kterou zařídily už během prvního poločasu góly Hochmeistera a Dvořáka. Teplice sice většinu zápasu tlačily, ale do šancí se příliš nedostávaly. Hradeckou lekci z produktivity završil tři minuty před koncem třetím gólem ze čtyř střel na branku Poděbradský.

Hradečtí přijeli na sever Čech s velmi účinnou taktikou. Před vlastní vápno postavili několik těžko prostupných obranných hrází, ale neznamenalo to totální defenzivu. Jakmile se naskytla příležitost pozlobit domácí z brejku, vyrazilo dopředu hned několik hráčů, kteří se navíc stíhali i vracet. A brzy se dočkali i gólové odměny.

Po kombinaci na pravé straně přilétl v 16. minutě míč na střed k Hochmeistrovi, který sice stál dobrých dvacet metrů daleko a pálil ze stoje, ale i tak trefil horní roh teplické branky naprosto přesně. Tepličtí se sice snažili i dál tvořit hru, ale měli problémy s prolínáním obrany a zálohy, což Hradec za další čtyři minuty potrestal druhým gólem; rychlý brejk zakončil přesnou střelou z pravé strany Dvořák.

Teplice už před týdnem v Ostravě dvougólové manko dokázaly otočit ve výhru, jenže proti Hradci velké šance nepřicházely, i když si postupně vypracovaly výrazný tlak. Aspoň trochu blízko byl jen v 29. minutě Vachoušek, který po rohu nůžkami přehodil brankáře, ale na zadní tyči v pohodě odhlavičkoval Pávek.

Horko začalo být v hradeckém vápně až po pauze. V 54. minutě se uvolnil Mahmutovič a Vachoušek jeho ránu tečoval těsně mimo, za další tři minuty zase musel brankář Lindr do vzduchu pro povedený lob Ljevakoviče, který se z 35 metrů snášel přesně pod břevno. Hradečtí ale brzy zase začali vyhrávat souboje okolo svého vápna a teplický tlak opět přešel v křeč.

Domácím nepomohlo ani 13 rohových kopů, a aby jim první domácí zápas sezony ještě víc zhořkl, tři minuty před koncem vyšel Hradeckým další rychlý brejk do otevřené obrany, který přesně zakončil osamocený Poděbradský. Hradec dal tři góly ze čtyř střel na branku a nakonec mohl slavit nečekaně dobrý vstup do sezony, který přetavil v šest bodů a skóre 4:0.

K vítězství Hradec nasměroval první gól, myslí si teplický kouč Petr Rada. "Začátek jsme chtěli hrát aktivně, kombinovat, což se sice dařilo, jenže Hochmeisterova branka nás srazila. Pak jsme chtěli hrát, tvořit, ale soupeř má, bohužel, hráče, kteří to umí potrestat," hodnotil zápas.

V prvních dvou kolech dostaly Teplice šest gólů, a tak musí jejich kouč Rada o obraně hodně přemýšlet. "Skřípe nám vyhovění si na krajích. Při druhé brance se nám stalo, že se vysunuli oba krajní hráči, prostě se nedohodli," řekl Rada. "Máme tu jen jednoho levého obránce, to je Tonda Rosa, který ale začal poslední roky stagnovat," dodal. Hráče prý ale po dvou nepovedených zápasech měnit neplánuje.

Naopak Hradec prožívá velmi povedený začátek sezony, ale že by měl klub bojovat o čelo tabulky, to se trenéru Václavu Kotalovi vůbec nelíbí. "Jedeme dál zápas od zápasu, pro hráče je každý takový zápas s kvalitním soupeřem jako Teplice pořád zkušenost. V podstatě máme mladý tým, většina hráčů má sotva dvacet ligových zápasů," řekl. I proto se prý v Hradci pořád upínají především k záchraně.

Své svěřence tentokrát Kotal hodně chválil. "Při přípravě jsem říkal hráčům, že pokud tu chceme uspět, nemůžeme opakovat výkon jako proti Žižkovu. Teplice jsme hlavně v úvodu překvapili, povedlo se nám dát dva góly a přečkat jejich standardky," řekl Kotal.