Předsednický post jste poměrně snadno obhájil. Na únorové valné hromadě KFS jste měl drtivou podporu. Berete to jako odměnu za vaši dosavadní práci pro fotbal?
Výsledek voleb chápu jako ocenění práce celého výkonného výboru a jako důvěru volitelů v nás.

Čeho si nejvíce ceníte za své minulé volební období?
Prvním důležitým úkolem po volbách v roce 2010 bylo zklidnění situace po bouřlivém období, které v krajském fotbale panovalo. To se podařilo. Za největší úspěch pak považuji zastavení poklesu počtu mládežnických družstev, což je výsledkem reorganizace mládežnických soutěží. Věkové kategorie se lépe rozložily, zavedl se vhodnější systém soutěží. V neposlední řadě došlo ke stabilizaci financí a k vyrovnání dluhů z minulosti. Nastavili jsme ekonomický systém, chováme se jako standardní firma se střízlivým pohledem na své možnosti.  A dále bych vyzdvihl Galavečer krajského fotbalu, z něhož se už stává tradice a na němž se ocenění a poděkování dostane lidem za jejich činnost ve fotbale na krajské a okresní úrovni.

Na co naopak nejste hrdý?
Mrzí nás, že se nepodařilo s Pardubickým KFS realizovat projekt společného krajského přeboru dospělých. Určitě si do vitríny nedáme zmatky okolo postupů a sestupů na konci soutěžního ročníku 2011/2012, jež byly způsobeny chybou profesionálního zaměstnance FAČR. Jinak bych spíš hovořil o tom, na co se hodláme zaměřit: V oblasti financí čerpáme prostředky z grantů komise mládeže FAČR, Královéhradeckého kraje a nyní chceme zintenzivnit získávání grantů z podnikové sféry. Dále bychom rádi vytvořili společný projekt s klubem FC Hradec Králové, Královéhradeckým krajem a se Sportovními středisky mládeže (SpSM).

Právě o společném přeboru Královéhradeckého a Pardubického kraje se loni živě diskutovalo. Projekt se poté odložil. V jaké fázi je nyní?
V této chvíli připravujeme na konci března setkání s představiteli Pardubického KFS. Máme připravený návrh na další společné akce, vyjma stávajícího východočeského přeboru dorostu a Superpoháru. Rádi bychom rozjeli společnou zimní halovou ligu výběrů OFS, což je zajímavý mládežnický projekt. Chceme se pokusit také o Zimní pohár východních Čech, jenž by se konal ve dvou skupinách: společné hradecko–pardubické a druhé centrum by bylo na ose Rychnov nad Kněžnou – Ústí nad Orlicí. Co se týče společného přeboru dospělých, tak míč je nyní na straně Pardubic.

V Pardubickém kraji byl novým předsedou zvolen Michal Blaschke, který nahradil Vladimíra Janatu. Co této změně říkáte?
Respektuji výsledky voleb. A věřím, že dál budeme pokračovat ve spolupráci. Zatím nemám informace o tom, že by z pardubické strany tomu mělo být jinak.

Vraťme se ke krajským soutěžím dospělých na Královéhradecku. Před spuštěním už je jejich reorganizace. Přibližte změny…
Od ročníku 2013/14 se bude I. B třída hrát ve čtyřech regionálních skupinách po osmi týmech. Změnu si schválily samy oddíly. Slibujeme si od toho, že kluby ušetří na výdajích za cestování, přibude více derby, což by se mělo promítnout do většího zájmu diváků. Krajský přebor zůstane beze změny, tedy se šestnácti týmy. A na tento počet mužstev se rozšíří I. A třída.

Už dříve bylo v krajských soutěžích zavedeno pravidlo možnosti vystřídat v průběhu zápasu čtyři hráče. Chystáte další podobné novinky?
V soutěžích dospělých chceme zavést střídavé starty s věkovým omezením hráčů do 21 let.

…a co třeba pokutové kopy v případě nerozhodných výsledků? Někde to už funguje.
K této myšlence se chceme vrátit, ale o jejím schválení si musejí rozhodnout kluby samy. Už v roce 2011 jsme tento návrh předložili, ale v hlasování oddílů jen těsně neprošel. Mojí představou je, že bychom pokutové kopy nejprve zavedli ve vybraných  mládežnických soutěžích, vyhodnotili to, a až potom předložili klubům. Jinak si myslím, že fotbal na krajské úrovni musí dělat změny vedoucí k větší atraktivitě jak pro hráče, tak pro diváky. Musí se posunovat dopředu, aby mohl konkurovat mladším a dynamičtějším sportům.

Atraktivitu a zájem o fotbal často shazují výkony rozhodčích, kteří svým řízením zápas výrazně ovlivní. Lidé pak jen můžou spekulovat, jestli za to sudí něco dostal. Ale v královéhradeckých soutěžích se kvalita rozhodčích   zvedla. Rozhodně ubylo takzvaných „zářezů", jaké byly k vidění v minulosti. Souhlasíte?
V tom máme shodný názor. Vše je výsledkem práce s mladými rozhodčími. Došlo k omlazení sboru, téměř polovinu tvoří rozhodčí mladší 27 let. Práce s mladými sudími je dlouhodobý proces výchovy. Ale funguje zde lidský faktor, takže nikdy se nedá nastavit na sto procent. Ale souhlasím, že v tomto směru došlo k výraznému zlepšení. Ubylo podivných verdiktů, které zaváněly ovlivněním zápasu. Práce s mladými nese ovoce i v tom, že Pavel Orel a Zdeněk Arnošt už působí v profesionálních soutěžích a další rozhodčí máme v českých soutěžích. Určitě mají ambice jít výš. Myslím, že jdeme správným směrem. Ale k větší regulérnosti chystáme ještě jednu novinku.

Představte ji…
Na jaře chceme spustit projekt Fotbal live. Veškerá utkání Votrok krajského přeboru dospělých budou snímána živě. A po skončení zápasu bude celé video umístěné na naše webové stránky, takže bude volně přístupné veřejnosti. Tohle také výrazně pomůže regulérnosti.

Jak vycházíte s Romanem Berbrem, členem výkonného výboru FAČR, který má na starost právě krajské a okresní fotbalové svazy. Zároveň je považován za mocného a kontroverzního člověka, o němž se říká, že ovládá rozhodčí hlavně v nižších soutěžích?
Náš vztah je pracovní. Z pozice svých funkcí se komunikaci nevyhneme. Některé prvky k zatraktivnění soutěží, které zavedl v Plzeňském kraji, jsme převzali. Jinak my si jdeme svojí cestou. O tom svědčí to, že při volbě předsedy FAČR jsme do poslední chvíle podporovali Jindřicha Rajchla.

Jaký význam přisuzujete fotbalu na krajské úrovni?
Aby byl především zábavou a všem okolo přinášel radost. Dále  aby nabízel sportovní vyžití co největšímu počtu mladých lidí, aby se věnovali sportu a nelákaly je některé nástrahy dnešní doby. Proto věřím ve zdravý rozum lidí, že si vzájemně nebudou fotbal na této úrovni kazit.