FC HRADEC KRÁLOVÉ - BOHEMIANS 1905 2:0

Branky: 31. Dvořák, 50. Klapka. Rozhodčí: Kocourek – Chytil, Gallo. ŽK: 1:2 (Poděbradský – Růžička, Škoda). Diváci: 4890. Poločas: 1:0.

Hradec: Lindr – Poděbradský, Chleboun, Fukal, Zelený – Malinský (78. Štěpán), Fischer, Janoušek, Rezek (89. Plašil) – Klapka, Dvořák (79. Černý). Trenér: Kotal.

Bohemians:
Sňozík – Jindřišek, Cseh, Lukáš, Růžička – Moravec, Borek (60. Budinský), Šumský (68. Bálek), Bartek – Škoda, Nešpor (70. Michálek). Trenér: Medynský.

Doba výsledkového temna skončila. Fotbalisté FC Hradec Králové po čtyřech ligových porážkách konečně zabrali a poprvé od 5. srpna ochutnali pocit z vítězství. Pražské Bohemias 1905 porazili 2:0.

Rozkýmácená židle pod trenérem Václavem Kotalem se usadila v původní pozici. Po třetí výhře v letošním ročníku není důvod ke změnám, i přesto, že dnes bude znovu zasedat klubové představenstvo. Fanoušci černobílých barev jasně dokumentovali, že si odchod oblíbeného kouče nepřejí, v průběhu zápasu Kotalovo jméno mnohokrát vyvolávali…

Hradec snad včera vstoupil do veselejšího období. Významnou měrou se na tříbodovém sběru podílel mladíček Tomáš Malinský a střelci Pavel Dvořák s Filipem Klapkou.

V základní sestavě „votroků“ se poprvé objevil rychlonohý Malinský, uprostřed hřiště se o dirigentskou taktovku dělili kapitán Fischer s Janouškem, zkušený Klapka se posunul do útoku. A změny se osvědčily!

Dvacet minut se toho na hřišti moc nedělo. Nepřesné přihrávky na obou stranách ničily ofenzivní snahy obou týmů. Do první velké možnosti se dostal po centru z pravé strany Nešpor, jeho hlavička skončila vedle tyče hradecké branky.

Východočeši hrozili především po pravé straně. Malinský si z premiéry nedělal těžkou hlavu, neustále se nabízel, ale když se dostal ve vápně do střelecké pozice, zamířil těsně vedle.

Velká chvíle dvacetiletého mladíka přišla až v 31. minutě. Na pravé straně se opět dostal k míči, prudce ho napálil do vápna, kde stál připravený Dvořák a Hradec se po 394 ligových minutách znovu radoval ze vstřelené branky.

Domácí ihned ožili a těsně před odchodem do kabin mohli přidat druhý gól. Klapka nádherně vysunul do sóla Malinského, který v tutové příležitosti nastřelil pouze gólmana Sňozíka.

Co se nepovedlo Malinskému, vyšlo zkraje druhé půle Klapkovi, jenž se přehnal okolo Cseha a Sňozíkovi nedal žádnou šanci k vyniknutí.
Ve zbylém průběhu utkání si „votroci“ výhru už bezpečně pohlídali a svoje konto zvýšili na devět bodů.

Kotal: „O mě tady nešlo. Tlak byl na hráčích“

Čtyři kola bez zisku bodu a bez vstřelené branky. Ke všemu hrozby razantních změn ze strany vedení klubu. Fotbalisté FC Hradec Králové se s těžkou situací vyrovnali skvěle. Bohemians 1905 porazili v 7. kole Gambrinus ligy 2:0 brankami Dvořáka a Klapky.

„V situaci, ve které jsme se nacházeli, nás čekal těžký zápas. Těšilo mě, že se nám konečně podařilo vstřelit vedoucí branku. Byla jen škoda, že naše vedení nedokázal potvrdit Malinský. Museli jsme čekat až do druhého poločasu, kdy se prosadil Klapka. Od té chvíle jsme hráli více ze zajištěné obrany a kontaktní gól soupeři nepovolili,“ spokojeně hlásil hradecký trenér VÁCLAV KOTAL.

V případě neúspěchu se jeho pozice otřásala v základech, zkušeného kouče to nevykolejilo. „Už jsem dost starý na to, abych se s tlakem dovedl vyrovnat. Největší tlak byl na hráčích, což jsem jim i před zápasem zdůrazňoval. O mě tady nešlo,“ prohodil kouč, jenž v základní sestavě dal poprvé příležitost dvacetiletému Tomáši Malinskému. Rychlonohý útočník se mu za důvěru odvděčil výborným výkonem.

„Zpočátku bylo vidět, že je nervózní, ale postupně svojí dravostí dělal obraně Bohemians problémy. Na pravou stranu jsme chtěli nasadit hráče, který bude aktivní a to se nám povedlo. Byla jen škoda, že ze samostatného nájezdu nevstřelil branku,“ viděl Kotal jedinou vadu na výkonu Malinského.

Výkon Bohemians? Rozpačitý. Možností ke vstřelení branky pomálu. Před sedmým kolem čtvrtý celek tabulky v Hradci své pověsti nedostál.

„První poločas byl vyrovnaný. Udělali jsme jednu malou chybu a soupeř nám dal prakticky z ničeho gól. Uklidnil se, což byla voda na jeho mlýn. Přesto jsme se snažili být aktivní, ale nebyli jsme schopni vstřelit gól,“ uvedl trenér „klokanů“ PAVEL MEDYNSKÝ a dodal. „Zlomovým momentem byl druhý gól Klapky, který to vyřešil ligově. Vyjma hlavičky Budinského jsme se k ničemu nedostali.“