I přes výrazné zlepšení v jarní části nepanuje s celkovým hodnocením sezony přílišná spokojenost, že?
Je to tak. Měli jsme určitě vyšší cíle a ambice. Věřím, že se nám je podaří naplnit v příští sezoně. Na druhé straně se do mužstva podařilo zapojit nové mladé tváře, velký pokrok udělali další hráči.
Osobně jste si přál skončit do šestého místa..
Nebylo to nějaké dogma. Chtěl jsem, abychom patřili výkonnostně k týmům ze špičky a ne středu tabulky, což se nám na jaře podařilo.
V čem byla z vašeho pohledu největší jarní pozitiva?
Určitě střelecká potence a snaha hrát útočně. Ve většině zápasů jak doma, tak venku jsme nastupovali jen se třemi obránci. Další plus bylo zapracování mladých hráčů Špidlena, Dvořáka a Pilaře do sestavy. Kromě béčka Sigmy Olomouc, které však sestoupilo, nikde jinde v druholigové soutěži nedostávali mladí tolik šancí jako v Hradci Králové. Na to samozřejmě navazuje prodej Jana Hableho do Fiorentiny.
A negativa?
Zranění řady hráčů. Zklamáním je rovněž menší podpora diváků.
Hodně nepříjemným faktem je určitě sestup B–týmu. ČFL byla ideálním mezistupněm k přechodu z dorostu do prvního mužstva.
Máte pravdu. Mezi divizí a Českou fotbalovou ligou je obrovský rozdíl. Je to velká škoda. Sestup béčka je pro mě velkým zklamáním.
Na podzim jste získali osmnáct bodů, na jaře o sedm více. Pokuste se srovnat obě části sezony nejen z pohledu bodového zisku, ale i herního projevu.
Na podzim bylo největším problémem střílení branek. Na tom se nám podařilo během jara zapracovat. V ofenzivní části jsme měli nejméně zraněných hráčů a podařilo se nám konkurence využít k oživení hry. Jediným problémem bylo zranění Boušky, který nám v útočné fázi chyběl. Myslím si, že hlavně v domácím prostředí jsme se dokázali střelecky prosadit. Venku to byl trochu problém. Celkově nám vycházejí skoro dvě vstřelené branky na utkání, což je slušné. A co se týká herního systému, pracovali jsme s tím, pro co mají hráči předpoklady. Momentálně jsme schopní nastupovat v různém rozestavění, a řadě soupeřů to dělá problémy. V průběhu utkání jsme schopni reagovat a přepnout na jiný systém. Je to určitě výhoda.
Dlouhodobě mimo hru byli Krejcar s Hašlerem, zdravotní problémy měli další hráči. Jak tyto absence narušily vaše záměry?
Jednoznačně hodně. Zvláště u Jirky Krejcara, který je kvalitním hráčem a pro spoustu lidí byl velkým překvapením. Ztratil celé jaro a bude se s tím potýkat i přes léto. Dále bylo několik dvou a tříměsíčních zranění. V souhrnu to představovalo úděsné číslo.
Vraťme se ke střelcům. O 41 gólů se rozdělilo 14 hráčů. Nejlepšími byl „šestigóloví“ Černý a Munster.
Opět se potvrzují moje slova o jarní střelecké produktivitě. Černý na jaře vstřelil pět gólů, Munster šest. Podařilo se nám branky rozložit mezi víc hráčů, jako jsou Dvořák, Semerák, Pilař či Bouška. V tom byla síla našeho mužstva. Nespoléhali jsme jen na jednoho klasického střelce. Někomu se více dařilo doma, jiný se vypořádal lépe s cizím prostředím.
Zmínil jste výkonnostní skok mladíků. Jak byste hodnotil výkony dalších nových tváří, zkušenějších hráčů jako jsou Wozniak, Kanda či Munster?
Wozniak naplnil předpoklady, s kterými přišel. Stal se vůčí postavou mužstva nejen na hřišti, ale i v kabině. Jednoznačně splnil naše očekávání. Munster je se šesti góly nejlepším jarním střelcem. Čekal jsem, že branek bude přece jen o něco více. Příležitostí k tomu měl celou řadu. Doufám, že Munster neřekl své poslední slovo. Nastoupil ve dvanácti utkáních a průměr má půl gólu na zápas, což je velice slušné. Kdyby dal patnáct gólů za sezonu, tak bychom to určitě brali všemi deseti. Musí se ještě víc aktivněji zapojit do mezihry. V této oblasti má ještě manko. Kanda nenaplnil očekávání ze zimy. V přípravě hrál velmi dobře. Pak však vinou zranění a dalších okolností jeho výkony nebyly dobré, a do letní přípravy již nenastoupí.
Co říkáte celkové úrovni druholigové soutěže?
Úroveň zůstala zhruba stejná jako minulé roky. Zajímavé byly úspěšné série Bohemians nebo Opavy. Oproti minulým rokům to je neobvyklé.
Za deset dnů zahájíte letní přípravu. Máte již v základu jasno, kdo opustí kádr a kdo přijde?
Ze stávajícího kádru nebudou pokračovat Hable, Kanda a Poděbradský. Z béčka se do přípravy zapojí Gavula, Ferčák a Chleboun. Nová jména vám v této době z pochopitelných důvodů říct nemohu, na tom se pracuje.
Měl jste nějaké požadavky na vedení klubu, aby vám přivedlo některé konkrétní hráče?
Shodli jsme se na tom, že by měl přijít jeden obránce, útočník a levonohý hráč do ofenzivy či defenzivy. Tento post nás dost trápí. Pokud by vypadl Michal Šmarda, tak za něj nemáme náhradu. Celkově se bavíme o třech až čtyřech hráčích, kteří by měli přijít.
Jakou podobu bude mít letní příprava?
Budeme se připravovat v místních podmínkách a využívat prostory na Všesportovním stadionu. Měli bychom sehrát devět přípravných zápasů. Příprava bude trvat pět týdnů, bude to docela rychlé.