Ústřední postavou zápasu byl domácí Ivo Svoboda. Třicetiletý útočník minulou sezonu střílel góly v dresu Jihlavy. V létě ovšem zamířil pod „lízátka“ a včera svému bývalému zaměstnavateli vstřelil dva góly.

„Odehráli jsme výborný první poločas a mohli vést 4:0. Bylo to naprosto zasloužené vítězství,“ radoval se Svoboda, který se na podzim trefil už třikrát.

Klička brankáři a gól

Uběhlo pouze čtyřicet vteřin a Svoboda se po zaváhání Jihlavy dostal za její obránce, chladnokrevně udělal kličku brankáři Tulisovi a zasunul míč do prázdné branky – 1:0.

Dalších dvacet minut se domácí snažili útočnou aktivitou překonat zadní řady protivníka. Nedařilo se, než udeřil opět Svoboda. Byla to trefa jako přes kopírák. Hbitý forvard se znovu ocitl sám za obranou a chytrou kličkou podruhé posadil na zadek jihlavského gólmana – 2:0.

V hledišti ještě neutichly oslavy druhé branky a Svoboda mohl dokončit hattrick. Vystihl přihrávku Gebreselassieho a postupoval sám na branku.

Tentokrát však volil v zakončení střelu, kterou Tulis vyrazil.

Hradečtí si za dynamický a kvalitní fotbal vedení zasloužili. „Soupeř brzy skóroval, vzápětí podruhé. Bylo to špatné…,“ hledal slova jihlavský kapitán Michal Lovětínský.

Smůla Vodehnala

Po změně stran patřily úvodní minuty opět „votrokům“, vidět byl hlavně druhý útočník Vodehnal. Hned ve 47. min. po rohu Boušky za spolupráce Karala a Pospíšila rozvlnil síť Vysočiny, avšak rozhodčí Damková gól neuznala pro faul domácích na brankáře.

Potom Vodehnal dvakrát v dobré pozici přeskočil zadáky soupeře, ovšem ani v jednom případě hlavou nezamířil mezi tyče. Ze vzduchu se do své největší šance dostali také jihlavští fotbalisté. Novopečený reprezentant do 21 let Lindr ovšem v 54. min. hlavičku Gebreselassieho bravurně vyrazil. Více už Hradečtí hostům nedovolili. Naopak v závěru pálil nad branku kanonýr Svoboda.

Fakta – branky: 1. a 25. Svoboda. Rozhodčí: Damková – Peřina, Vysloužil. Žluté karty: Faldyna, Drga, Lovětínský (vš. Jihlava). Diváků: 2740. Poločas: 2:0. FC Hradec Králové: Lindr – Vít, Wozniak, Pospíšil – Šmerda, Bouška (75. Kaplan), Karal, P. Černý (82. Přibyl), Rezek (68. Gavula) – I. Svoboda, Vodehnal. FC Vysočina Jihlava: Tulis – Bartoš, Šedivý, Gebreselassie, Drga – Veselý (70. Vepřek), Vácha, Lovětínský, Mezlík (46. Čermák) – Simr, Faldyna (60. Rabušic).

Hlasy trenérů – Luděk Klusáček (Hradec Králové): „Od začátku jsme chtěli být hodně aktivní, což se nám v prvním poločase dařilo. Stálo nás to spoustu sil, nicméně jsme si vypracovali dvoubrankový náskok. Měli jsme další příležitosti ke vstřelení třetí branky, kterou bychom zápas definitivně rozhodli. Nepodařilo se to a naděje Jihlavy žila. Výsledek jsme ale kontrolovali. Jsem spokojen.“

Luboš Zákostelský (Jihlava): „Utkání jsme prohráli zaslouženě, protože první poločas jsme prolajdali, hráli nezodpovědně a nedůrazně. Ani nemá cenu říkat, že brzký gól už ve 40. vteřině byl zlomový. Poté jsme byli svázaní strachem a chybami nabídli soupeři další šance. Po přestávce jsme se malinko zlepšili, ale v útoku jsme byli bezzubí.“