Fotbalový podzim v krajských soutěžích utekl jako voda. S jeho koncem přinášíme hodnocení I. B třídy očima funkcionářů jednotlivých oddílů v našem okrese, kteří odpovídali na čtyři otázky. Zřejmě největší spokojenost panuje v Hlušicích, které vedou skupinu A. „Rádi bychom se po konci sezony radovali z postupu,“ odhalil plány předseda klubu Richard Vlášek. Naopak starosti se záchranou čekají Malšovice, které jsou na samém chvostu skupiny B. „Cíl pro jaro je jasný. Hodláme v Malšovicích udržet krajskou soutěž,“ prohlásil asistent trenéra Daniel Svatoň.
 
 
1. Když byste zhodnotil podzimní část, panuje v oddíle spokojenost s umístěním a výkony týmu?
2. Našel jste v něčem pozitiva, případně negativa?
3. Co máte v plánu s mužstvem o zimní přestávce?
4. Jaké máte vyhlídky do jarní části soutěže?
 
 
 
 
 
 
SK ČECHIE HLUŠICE
(skupina A, 1. místo, 30 bodů)

Richard Vlášek, předseda klubu:

1. Podzimní část hodnotíme kladně, neboť jsme na prvním místě tabulky. Nevyvarovali jsme se domácí ztráty s Žacléřem po odstoupení trenérské dvojice Vlášek – Šmidrkal. Tato prohra naopak byla nastartováním nové vítězné série pod trenérem Miroslavem Skokanem, který vyvedl tým až na samotnou špici tabulky. Hráči si uvědomili, že bez morálky a tréninku nemohou úspěchu dosáhnout. I když změna byla bolestná a vyvolala dost zlé krve v Hlušicích, ukazuje se, že byla prospěšná a vedla ke zlepšení.
 
2. Pozitiva jsou ta, že máme méně než jednu obdrženou branku na zápas, tudíž jsme zlepšili obrannou hru. Naopak, bota nás tlačí v útoku, kde se nám postupně zranili Novák, Vízek a pracovně zaneprázdněn byl Břečka. Co se týče týmu, je třeba pochválit brankáře Nechanického a celý kádr za poctivý přístup zejména k utkáním. Horší to bylo s tréninkovou morálkou hráčů.
 
3. Začínáme soustředěním ve Staré Pace 31. ledna, poté sehrajeme devět zápasů v rámci zimního turnaje na umělé trávě v Novém Bydžově. První mistrovské utkání nás čeká s Hořicemi na domácí půdě.
 
4. Vyhlídky jsou jasné. Rádi bychom hráli nahoře a po konci soutěže se radovali z postupu, a tím bychom také udělali další krok ke zlepšení fotbalu v Hlušicích. V zimním období chceme doplnit kádr o dva až tři fotbalisty ofenzivního typu.
 
 
 
TJ SOKOL KRATONOHY
(skupina A, 5. místo, 25 bodů)

 

Trenér Karel Vítek a vedoucí mužstva Václav Vyleťal:

1. Vzhledem k oslabenému kádru proti loňské jarní části jsme celkem spokojeni s umístěním i se získaným počtem 25 bodů.
 
2. Pozitivem je zapracování mladých hráčů do mužstva A týmu. Negativem pak jsou především bodové ztráty z domácích duelů, ve kterých jsme přišli o dvanáct bodů a zároveň nás netěší předvedená hra v těchto utkáních. S výjimkou jednoho jsme v každém zápase inkasovali minimálně jednu branku, což také není lichotivé. Jako špatnou věc také spatřujeme točení piva do kelímku. Tím pádem nám ubývají diváci ze zápasů na našem stadionu.
 
3. Zimní příprava bude probíhat výhradně v domácích podmínkách. Budeme pravidelně navštěvovat halu Montasu v Hradci Králové a od února nafukovací halu ve Stěžerách. Dále připravujeme kvalitní soustředění, přesný termín teprve bude znám. V plánu máme také zhruba čtyři přípravné zápasy na umělé trávě buď v Hradci Králové, nebo v Novém Bydžově.
 
4. Naším cílem je před jarní částí posílit mužstvo o dva kvalitní hráče a zlepšit obrannou činnost. V mistrovských duelech bychom chtěli dosáhnout na vyšší bodový zisk především v domácím prostředí.
 
 
 
FK NOVÝ BYDŽOV B
(skupina A, 6. místo, 24 bodů)

Vladimír Blažej, trenér:

1. Do soutěže šlo vedení klubu s odlišnou filozofií, v rezervě prakticky až na řídké případy nenastupovali hráči A týmu, který vše podřídil svému cíli. Kmenových hráčů béčka je pouze několik, a proto dostávali prostor hráči dorosteneckého věku. Pro ně to je pozitivní moment, neboť zkušenosti z dospělé kategorie se jim hodí. Několikrát nastoupili i hráči ročníku 1992. Rezerva hrála ve variabilních sestavách, ale vzhledem k sjednocení herní koncepce všech týmů to nebyl velký problém. V několika utkáních nám vypomohli i hráči C týmu, za což děkujeme jim i trenéru Panochovi. Umístění je průměrné, ztratili jsme několikrát velmi hloupě body, ale fotbal juniorky je dobře vnímán i našimi fanoušky a například zápas s tehdy vedoucími Hořicemi, který jsme s pěti mladšími dorostenci v základu vyhráli 2:1, je určitě musel uspokojit. Chtěli jsme hrát v první pětce, pod tímto cílem jsme o jednu příčku.
 
2. Začnu pozitivy, přes béčko se někteří hráči přehoupli až o patro výše, to se povedlo dorostencům Malému, Žalmanovi, Hamákovi a Voldánovi. Rezerva určitě pomáhá těm, kteří mají zápasový či tréninkový deficit. Velmi milým překvapením v našem týmu byly výkony dorostenců, výraznou postavou juniorky byl kapitán Skalický, od něhož se mladí mohli učit. Soutěž je vyrovnaná, na rozdíl od loňska mužstva chtějí hrát fotbal a překvapením jsou solidní výkony rozhodčích. Negativa - snad jen to, že špatnou vzpomínku má dorostenec Jilemnický na utkání v Úpici, kde se nechal vyloučit a pak chyběl béčku i dorostu.
 
3. V zimě se nebude dít nic mimořádného, v Bydžově je již několik let zvykem, že hráči B a A týmu trénují společně, navíc se k tomu připojí i A starší dorost. Připravovat se budeme v domácích podmínkách, využijeme i haly. V plánu je i soustředění. Jednou z našich priorit je mít více kmenových hráčů béčka, na čemž se bude pracovat.
 
4. Na jaře začínáme dvakrát doma. Když se tyto zápasy povedou, můžeme si poté dávat další dílčí cíle. Hlavní prioritou je však A tým mužů a dorostu, na více zajíců nám asi chybí střelivo. Rezerva bude nadále platformou pro mladé hráče, bude plnit roli pro ty, kteří byli zraněni, netrénovali nebo nemají dostatečné zápasové vytížení.
 
 
 
TJ LOKOMOTIVA HRADEC
(skupina B, 8. místo, 16 bodů)
 

Jan Kotouček, vedoucí mužstva:

1. S výsledky a výkony jsme spokojeni tak na půl. Jako nováček jsme nevěděli, co můžeme od soutěže očekávat. Navíc jsme byli v úvodních kolech citelně oslabeni. Z různých důvodů jsme přišli o Kitlera, Ševčíka a Vodáka, což jsou hráči, jejichž výkonnost převyšuje úroveň I. B třídy. Tyto tři fotbalisty nahradili hráči B týmu. Naše jediná posila, Fof, se zranila v prvním přípravném zápase a chyběla nám pět kol. Z těchto důvodů jsme vysoké cíle ani nemohli mít. Nicméně vytýčených šestnáct bodů jsme dosáhli.
 
2. Největší pozitivum vidím ve vyrovnanosti soutěže a v úrovni rozhodčích. Mezi okresní soutěží a I. B třídou je velký rozdíl v kvalitě sudích. Můj názor neovlivní ani poslední domácí zápas s Dobruškou, který rozhodčí nezvládl. Největším problémem byla obrana, po absenci stopera Kitlera jsme tuto pozici řešili zápas od zápasu a na součinnosti zadní řady to bylo znát. Dostávali jsme spoustu gólů, naše výsledky připomínaly spíše hokej. Z bodových ztrát mrzí především porážka s Českým Meziříčím gólem v poslední minutě a zbytečné remízy v Malšovicích, Opočně a Novém Městě nad Metují, kde jsme byli po většinu zápasu lepším mužstvem. Tudíž jsme měli výsledkové rezervy.
 
3. Zimní příprava nám začne po Novém roce, trénovat budeme tradičně dvakrát týdně v hale Střední průmyslové školy stavební a jednou o víkendu venku. V plánu máme sehrání několika přátelských zápasů. Čeká nás také soustředění na běžkách, kde budeme již tradičně nabírat kondici.
 
4. Naším cílem je pohybovat se v klidném středu tabulky, nemít problémy se záchranou. Pokud dopadnou rozjednané posily, mohli bychom hrát i v lepší polovině tabulky.
 
 
 
TJ SOKOL DOHALICE
(skupina B, 10. místo, 15 bodů)

 

Václav Vaněk, trenér:

1. Bezpochyby nejsme spokojeni s bodovým ziskem, tím pádem ani s podzimním umístěním. Předváděná hra v letních přípravných zápasech nás optimisticky naladila, ale tvrdě jsme narazili hned v prvních třech mistrovských kolech, kdy jsme odešli s prázdnou v duelech s Dobruškou, Vamberkem a Černíkovicemi. Na psychice hráčů se nevydařený úvod podepsal a nevyrovnané výkony vyústily ve zbytečné ztráty v utkáních, která byla jednoznačně na výhru. Spokojen tedy mohu být s tím, že mužstvo dokázalo zabojovat, když už opravdu teklo do bot a vyválčilo alespoň těch patnáct bodů.
 
2. Kladné byly jednoznačně výkony mladíků Horáčka s Dvořákem, kteří se stali nepostradatelnými tahouny týmu. Zároveň tím dávají příklad dalším nadějím z B týmu i z dorostu. Největším zklamáním pro mě byly až nepochopitelné zkraty v závěrech zápasů. Tak jsme ztratili vedení 2:1 s Častolovicemi, 3:1 v Hronově a 2:0 doma s Ohnišovem. Rovněž prohra na hradecké Lokálce byla vzhledem k vývoji utkání zbytečná. Celkem jsme tedy prohospodařili deset bodů. K tomu snad lze dodat, že větší klid a disciplínu ve vypjatých situacích jsem očekával, a to marně, od nejzkušenějších hráčů. Dalším velkým problémem byla koncovka. Jednadvacet vstřelených gólů je na čtrnáct odehraných zápasů dost málo. Dokumentuje to fakt, že hrotové duo, které střílelo v minulosti kolem patnácti gólů za půl sezony, skórovalo letos jenom čtyřikrát. Nejlepším střelcem podzimu byl tedy Kamil Kulhánek se sedmi zásahy, který většinu zápasů odehrál v záloze.
 
3. Musí být adekvátní k našemu umístění. Tedy tvrdá. Ať už v okolních terénech či na soustředění je nutné nasbírat dostatek fyzické kondice prakticky pro celý sportovní rok. Zároveň s tím je nutné i utužit kolektiv a v přípravných zápasech najít optimální sestavu či základní kádr pro jarní odvety.
 
4. Nic nového pod sluncem. Jako každý rok, tak již po čtvrté půjdeme do jara s úkolem odpoutat se od sestupových pozic. Po podzimu jsme totiž vždy končili s patnácti nebo osmnácti body. Věřím, že i v tomto ročníku dojde k tradičnímu jarnímu probuzení a dohalický tým se opět vyšplhá minimálně do klidného středu tabulky. Nové trenérské vedení, které bude zanedlouho určeno, jistě zapracuje na progresivnějším herním projevu, zlepšení disciplíny a komunikace, což spolu s příslovečnou bojovností a probuzením střelecké baterie přinese jak potěšení fanouškům, tak větší bodový zisk. Já jsem na rozdíl od jiných šedovlasých trenérů neodolal vábení fotbalového důchodu a péče o vnoučata. Děkuji tedy Deníku za tlumočení mých poznatků z našich zápasů, čtenářům za pozornost a snad někdy budu mít potřebu z fotbalového dění, zvláště z dohalického, něco sdělit.
 
 
 
TJ SOKOL MALŠOVICE
(skupina B, 14. místo, 10 bodů)

 

Daniel Svatoň, asistent trenéra:

1. S podzimní částí sezony nemůžeme být v žádném případě spokojeni. Poslední místo v tabulce mluví za vše. K týmu jsem nastoupil na posledních šest zápasů, takže můžu hodnotit pouze závěr sezony. Když to shrnu, tak až paradoxně na zápas v té době s posledním Opočnem, kdy nás soupeř přehrál, jsme odehráli zcela vyrovnaná utkání s celky ze špice tabulky. Obešlo se to však bez většího bodového zisku. Chyběl nám hráč ve středu pole, který by podržel a rozehrál míč. Trápili jsme se především v koncovce, o čemž svědčí i fakt, že máme na kontě nejméně vstřelených branek ze všech čtrnácti mužstev. V tomto směru budu na jaře spoléhat na Petra Duhu, který se do týmu vrátí po zranění kolena.
 
2. Spokojen můžu být s oběma mladíky, Koblížkem a Krutským, kterým nechybí fotbalovost a jsou velkým příslibem. Výraznou posilou se stal zkušený David Franc, jenž se snažil strhnout spoluhráče k lepším výkonům a postupně využíval ke hře směrem dopředu i krajní obránce. Ostatní střídali lepší okamžiky s horšími. Od zkušenějších hráčů jsem postrádal odvahu vzít zodpovědnost na sebe.
 
3. Zimní přípravu začneme v půli ledna, budeme trénovat třikrát týdně a odehrajeme několik přípravných utkání. Využívat budeme vedlejšího hřiště s umělým osvětlením, ale také přilehlého okolí.
 
4. Vyhlídky pro jarní část sezony jsou jasně dané naším postavením v tabulce, chceme se zachránit a tím udržet v Malšovicích krajskou soutěž.