Po podzimní části fotbalového krajského přeboru se usadil na špici tabulky tým Nového Bydžova. V čele má náskok sedmi bodů před druhým Rychnovem, a tak není divu, že v Bydžově panuje s dosavadním průběhem soutěže spokojenost. Podle trenéra ZBYŇKA HOUŠKY je sezona dobře rozjetá, ovšem apeluje na hráče, aby se se stávajícím stavem neuspokojili a nic nepodcenili. „Doufám však, že to nehrozí, i když nás ještě čeká dlouhá cesta,“ poznamenal kouč a zároveň prozradil klíč k případnému úspěchu: „V zimě naordinuji svým svěřencům zajímavou přípravu, jež by se měla v jarní části projevit.“
 
Když byste hodnotil podzimní část, panuje v Novém Bydžově s výsledky i výkony spokojenost?
Určitě v našem oddíle panuje s umístěním spokojenost. Zároveň nás těší, že máme sedm bodů náskok před Rychnovem a jedenáct před Olympií. Byly zápasy, kdy jsme hráli velice dobře, ale byly i duely, v nichž se nám herně příliš nedařilo či jsme je otáčeli v závěrečných minutách. Ovšem zvládli jsme to, čehož si cením. Jsme tam, kde jsme chtěli být a chceme tu i zůstat. Potěšilo mě, že máme výborné mužstvo, které nepadá pouze s jedním hráčem. V mančaftu je mozaika hráčů a každý má svoji úlohu. Nám to na podzim klapalo a já věřím, že na jaře to bude ještě lepší.
 
Jaké jste si vůbec před sezonou kladli cíle?
Před sezonou není dobré hodně mluvit či něco vykřikovat do světa. Chtěli jsme pokračovat v kvalitních výkonech z jara a naši hru případně ještě zlepšit. Umístění pak přijde samo. V tom mě fotbalový život již dostatečně poučil.
 
Po úvodních dvou kolech, kdy jste ztratili body s Novou Pakou a Rychnovem, to nevypadalo s vaším týmem růžově. Co se v ten moment dělo s mužstvem?
Byly to normální ztráty na úvod sezony. Přesto poté byla v kabině menší bouřka. S Novou Pakou jsme prohospodařili první půli a ve druhé, kdy soupeř nepřešel svoji polovinu, jsme nedali několik vyložených šancí. Rychnov ukázal, že je na sezonu velice dobře připraven. Ovšem školácká chyba v 92. minutě nás opět připravila o dva body. Cítil jsem, že mužstvo chce, ale musel jsem mu pomoci. Potřebovali jsme se rozjet.
Poté ovšem přišla šňůra jedenácti výher v řadě. Kdy přišlo to pověstné nastartování?
Nastartování přišlo hned v dalším zápase, kdy jsme zajížděli do Libáně a vydřeli tam výhru 3:1. Mužstvo jsem okysličil třemi dorostenci, a ti nám pomohli v rozjezdu. Paradoxně nám to ale ublížilo ve výsledcích A staršího dorostu.
V polovině krajského přeboru máte na čele sedmibodový náskok. Může vás ještě něco o první místo připravit?
Samozřejmě. Rozhodnuto bude až po posledním kole. Nám by naše cíle nejvíce mohlo zkomplikovat sebeuspokojení a podcenění stávajícího stavu. Doufám, že to nám nehrozí. S fotbalem jsem již zažil dost, a proto vím, že nás ještě čeká dlouhá cesta a zajímavé jaro. Já však svým hráčům věřím a chci jim to ulehčit.
Která mužstva považujete za největší konkurenty?
Víme, že Olympia ani Rychnov se snu o postupu nevzdaly. Budou čekat na naše zaváhání. O to těžší pro ně bude, že máme zkonsolidované mužstvo a venku hrajeme dobře. Navíc se budeme snažit posílit dvěma až třemi kvalitními hráči.
 
V týmu máte bývalého hradeckého fotbalistu Michala Blažeje. Je to velká osobnost?
Michala znám již poměrně dlouhou dobu od mládežnických let, kdy jsem trénoval v Jablonci. Je to velice dobrý fotbalista, který má v herních činnostech jednotlivce ligové parametry. Mě osobně nejvíce těší, že jsme společně zapracovali na jiném pojetí jeho hry, a to kolektivnějším. V tom je schopen se ještě během jara zlepšit a pak vzhledem k jeho přístupu k fotbalu jsem přesvědčen, že se u něho dveře netrhnou a bude mít velice zajímavé nabídky. Hráčů, co umí proměňovat šance, je málo a platí se „zlatem“. Přeji mu to.
 
Lze tohoto fotbalistu nahradit?
Zajímavá otázka. Myslím, že tato otázka se probírala i v televizi ve spojitosti s Arsenalem (Thiery Henry). Tím je řečeno vše. Každý fotbalista je nahraditelný – je to hra. Navíc, my máme kvalitní mužstvo.
 
Jak se podle vás bude vyvíjet situace v boji o sestup z krajského přeboru?
Sestup nikomu nepřeji a přiznám se, že situaci v suterénu tabulky víceméně nesleduji. Já se v tomto případě starám o své mužstvo. Všechna utkání chceme vyhrát. Tak jako my bychom si chtěli postup uhrát sami, tak týmy, co nechtějí sestoupit, si musí uhrát dostatečný počet bodů.
V září jste se ve druhém kole Poháru ČMFS střetli s ligovým Jabloncem (0:7). Co tento duel dal vašim svěřencům?
Tento zápas, byť mi termínem nevyhovoval a bál jsem se, co s námi udělá v následujících mistrovských utkáních, mě potěšil. Padesát minut jsme hráli s ligovým mužstvem vyrovnanou partii a přitom jsem klukům nenaordinoval obrannou taktiku. V duchu jsem si přál, aby Jablonec rozhodl již v první půli a my tak ušetřili síly na nedělní mistrovský zápas, kde nás čekal nebezpečný Jičín.
Už víte, co naordinujete svým svěřencům přes zimu?
Vím. Tvrdou, ale zajímavou zimní přípravu, kterou okořeníme lednovým kondičním soustředěním. K tomu přidáme kvalitní soupeře na rozehrání a samozřejmě pokoru. Tu někteří naši hráči také potřebují. Sebeuspokojení je velký nepřítel. Domnívám se, že příprava se silnými soupeři nám hodně pomůže a v jarní části se projeví. Namátkou podotýkám, že hrajeme se šesti až sedmi divizními mančafty a s jedním až dvěma z ČFL.
S jakými plány půjdete do jarní části? Bude prioritou postup?
My máme jednoznačný a společný cíl – postoupit. V této situaci nelze říct nic jiného. K tomu ještě máme dílčí plán – v organizaci hry odstranit vše, co nám doposud nefungovalo. Postup a divize C, to je oříšek, na který je nutné se kvalitně připravit. Bude nás to stát ještě hodně úsilí.
Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez omezení. Navíc získáte zdarma unikátní
e-knihu Hobby s dětmi, plnou rad a tipů, jak kvalitně trávit čas se svými dětmi. Více zde.