Po podzimní části České ligy staršího dorostu figurují fotbalisté FC Hradec Králové B na 12. místě. Přitom v patnácti podzimních zápasech „votroky“ nikdo vyloženě nepřehrál. Doplatili však na neproměňování brankových příležitostí. Na svém kontě mají 15 bodů za čtyři výhry, tři remízy a osm porážek při vyrovnaném skóre 22:22. VLASTIMIL FRÝDEK, trenér mladých hradeckých fotbalistů ví, že ho na jaře čeká ještě spousta těžké práce.
 
Před podzimním výkopem jste si přál, aby vaši svěřenci předváděli pohledný fotbal a pohybovali se ve středu tabulky. Až dvanáctá příčka ale ke spokojenosti příliš nesvádí…
Určitě jsem si představoval, že na tom budeme lépe. Je třeba vzít v úvahu, že kromě dvou nevydařených zápasů nás nikdo vyloženě nepřehrál. Největším naším problémem bylo neproměňování šancí, jinak bychom měli určitě alespoň o pět bodů více. Jetedy jasné, že nás čeká náročné jaro, naši hru musíme v koncovce více zefektivnit.
 
Kde vidíte kromě špatné koncovky příčiny současného stavu?
Neměli jsme dostatečný hráčský kádr. Vždyť prakticky celý podzim jsem měl k dispozici jen dvanáct hráčů do pole, a to je hrozně málo. Když k tomu připočtete různá zranění, tak se stalo, že jsme nehráli dva zápasy po sobě ve stejné sestavě. V patnácti mistrovských utkáních se vystřídalo čtyřicet hráčů, což je snad světový rekord. I na tom musíme zapracovat, aby pro jarní odvety byl kádr stabilizován.
 
Přitom některé zápasy jste měli dobře rozehrané, ale vždy to dopadlo úplně jinak…
To je pravda. Můžeme se vymlouvat, že nám nepřálo štěstí, ale to by bylo hodně krátkozraké. Současný kádr by potřeboval tři zkušené hráče, kteří by na sebe vzali zodpovědnost a dotáhli útočné akce do zdárného konce. Jen za šance se body nedávají.
 
Zdálo se vám, že někteří hráči zůstali za očekáváním?
S tím bych úplně nesouhlasil. Většina hráčů mne i přes současné umístění příjemně překvapila. V trénincích skutečně dřeli a bylo na nich vidět, že se chtějí nadále fotbalově zlepšovat. To, že se jejich snaha a bojovnost mnohdy nepřetavily ve větší efekt, je věc druhá. Ale jak říkám, pro dobrý výsledek chtěli kluci udělat maximum.
 
Kdo vás potěšil nejvíce?
Velký výkonnostní skok udělal určitě středopolař Lacina, kterému dobře sekundoval Novotný. Spokojenost lze vyslovit s výkony Kloudy, Ramby a Šimona.
 
Kromě Korby a Voltra vám ani hráči prvoligového A týmu nepomohli?
Pokud za nás Voltr s Korbou hráli, byli jednoznačně přínosem. Na hřišti byli vidět, dokázali dát gól, nebo na něj přihráli. K nim bych přiřadil ještě Vaňka, který s námi byl nejčastěji a prezentoval se rovněž kvalitními výkony. Ostatní hráči áčka bohužel výraznými posilami nebyli.
 
Pozitivní může být, že v závěru podzimu dostali šanci i hráči mladšího dorostu…
Záleží, jak se na to budeme dívat. Na jednu stranu to pozitivní je, ale na druhou to byla nutnost, protože nás pronásledovala marodka a sestava se doslova lepila za pochodu. Je třeba vzít v úvahu i to, že v družstvech mladšího dorostu máme velký potenciál a kluci šanci zahrát si vyšší soutěž občas dostat mohou. I když jsou technicky a kombinačně na výši, tak si na jiný fotbal musí postupně zvyknout. Nechtějme po nich hned zázraky, jejich čas určitě přijde a pozitivně se to promítne i do výsledků.
 
Takže strach o budoucnost dorostenecké kopané v Hradci mít nemusíme?
To v žádném případě. Vždyť v současném kádru B staršího dorostu je pět hráčů ročníku 1991, kteří ještě patří do kategorie mladšího dorostu. Šanci zahrát si Českou ligu staršího dorostu dostal třeba Krolop, a určitě nezklamal.
 
Tušíte, že přes zimní přestávku vás čeká mnoho práce?
Zřejmě ano. Jak už jsem naznačil, moc bych si přál, aby se nám podařilo hráčský kádr stabilizovat, případně posílit. Chtěl bych mít patnáct hráčů do pole a dva brankáře. Jinak se budeme připravovat od 7. ledna v domácích podmínkách, i když bych rád absolvoval i herní soustředění. Ale to se ještě uvidí.