Nebude to žádná sranda, to rozhodně. Postavení v tabulce sice druholigové fotbalisty FC Hradec Králové (5. místo) pasuje v 18. kole na hřišti desáté Jihlavy do role favorita, jarní výsledky však nikoliv. Přesto na stadionu Vysočiny touží vyhrát, dnešní utkání začne v 18 hodin.
Východočeský tým v úvodních dvou vystoupeních s Krčí a HFK Olomouc uhrál pouze bezbrankové remízy, a získal tak na jaře zatím o bod méně než jejich soupeř, který dokázal v předešlém kole porazit Třinec přesvědčivě 3:0. „Ten zápas se jim povedl. Vypadá to, že na jaře budou silnější,“ předpokládá hradecký kouč Pavel Malura.

Vloni v srpnu zvítězil Hradec brankami Svobody 2:0. Tehdy svítilo sluníčko a teploměr ukazoval přes dvacet stupňů. Odveta se odehraje v naprosto odlišných podmínkách, meteorologové dokonce předpovídají v době utkání minusové hodnoty. V Jihlavě navíc včera hustě sněžilo. „Pokud se bude hrát, tak na těžkém terénu. To je jasné. Hráči se s tím musí zkrátka vyrovnat,“ říká Malura. Varianta s odložením zápasu je nepravděpodobná. „Sníh jsme během čtvrtka průběžně stahovali. Trávník je zatím způsobilý,“ hlásil včera odpoledne tiskový mluvčí Vysočiny Miroslav Fuks.

Hradecké čekání na první jarní gól trvá už 180 minut. Malura by byl samozřejmě rád, kdyby skončilo co nejdříve. „Je to jen v hlavách hráčů, v ničem jiném. Musí tam ten gól dotlačit a pak už to půjde.“ Sestava „votroků“ se prý od předešlého zápasu s HFK Olomouc nijak výrazně lišit nebude. „S výkonem v tomto utkání jsem byl relativně spokojený, jenom nám chyběl ten gól. K převratným změnám proto nedojde.“ Na přímý dotaz, zda od začátku nastoupí Ivo Svoboda, jenž ještě v loňské sezoně jihlavský dres oblékal a v podzimním duelu Vysočinu dvěma gólovými zásahy odstřelil, se Malurovi příliš odpovídat nechtělo. „Nechám si to pro sebe. Šanci na základní sestavu má každý. To, že naposledy vstřelil Jihlavě dva góly, samozřejmě vnímám. Na druhou stranu měla Vysočina na podzim úplně jiný tým.“

Soupeřovy kvality šéf hradecké lavičky plně respektuje. „Jejich největší síla tkví ve výborné organizaci. Velmi dobřé brání a také v ofenzivě dokáží být patřičně nebezpeční.“ Největší hrozbou by měl být pro hradecké zadáky útočník Petr Faldyna. Loňský nejlepší střelec soutěže má už v této sezoně na kontě sedm branek. „Faldyna je ve druhé lize trvale nebezpečný. Ohrozit branku však umějí i ostatní hráči,“ upozorňuje kouč.

V právě probíhající sezoně se Pavel Malura podívá na stadion Vysočiny již podruhé. Když na podzim vedl Slovácko, radoval se díky Činčalově trefě z těsného vítězství 1:0. „Rád bych získal tři body i tentokrát. Ztrátu z předešlého utkání potřebujeme nutně dohnat,“ předesílá.
Hradec cestuje na Vysočinu kompletní, zraněný je pouze Krejcar (sval).