Chtěli se pohybovat v horních patrech tabulky. Nakonec po patnácti odehraných zápasech obsazují devátou příčku, což se někomu může zdát málo. Je však třeba vzít v úvahu, že řada hráčů se v úvodu sezony s první dorosteneckou fotbalovou ligou teprve seznamovala.


Starší dorostenci FC Hradec Králové vybojovali dvaadvacet bodů za šest výher, čtyři remízy a pět porážek při skóre 23:26. Fotbalový kouč LUBOŠ PROKOPEC hodnotí podzimní účinkování svých svěřenců pozitivně. Je přesvědčen, že jaro 2010 bude určitě lepší.

Do sezony jste vstoupili s novým, ale perspektivním hráčským kádrem. Naplnil vaše očekávání?
Zpočátku určitě ne. Kluci na tom byli dobře po fotbalové stránce, ale museli jsme zapracovat na herní disciplíně a větší zodpovědnosti. Chyběla mi u nich i větší touha po vítězství. Ale po pár zápasech pochopili, co nejvyšší dorostenecká soutěž obnáší, a zmíněné nedostatky se podařilo odstranit. Přispěla k tomu i stabilizace základní sestavy. Od osmého kola jsem byl s výkony mužstva spokojen.
V domácím prostředí jste ani jednou neprohráli. V osmi zápasech tým vybojoval dvacet bodů. Kouzlo hřiště u Bavlny tedy funguje?
Soupeři na Bavlnu neradi jezdí, protože tam není odpovídající zázemí pro první dorosteneckou ligu. Na druhou stranu je tam vždy výborně připravené hřiště, na kterém můžeme praktikovat kombinační fotbal. V neposlední řadě je tam blízký kontakt s diváky, kteří chodili v hojném počtu a povzbuzovali nás, za což bych jim chtěl poděkovat.
Naopak na hřištích soupeřů se vám vůbec nedařilo. Přivezli jste pouhé dva body za remízy v Plzni a v Brně…
Kromě dvou remízových duelů podalo mužstvo v těchto zápasech až zbytečně ustrašený výkon. Příliš si nevěřilo, že může bodovat s kýmkoliv a kdekoliv. Hráči byli málo odolní hlavně psychicky. Doma si naopak více věřili, na soupeře vyvinuli větší tlak. Zisk dvou bodů z venku je strašně málo, na jaře snad přijde zlepšení.
Spokojen jistě nejste s obrannou činností. Šestadvacet inkasovaných branek je poměrně dost, viďte?
Statistiku zkreslují vysoké porážky v Olomouci (1:7), na Slavii a v Jihlavě (obojí 0:3), což je polovina inkasovaných branek. Od osmého kola jsme konečně našli optimální složení obrany a rázem jsme se zvedli jak herně, tak výsledkově.
V průběhu podzimu do týmu přišli stoper Novák a útočník Voltr, což bylo velkým přínosem…
Přesně tak. Prvně jmenovaný vnesl do naší hry rychlost, zdravou agresivitu a byl odolný v osobních soubojích. V jeho prospěch hovořila i výš〜ková převaha. Radek Voltr zefektivnil naši hru směrem dopředu. I když trénuje s druholigovým A mužstvem, mile mě překvapil svým přístupem k dorosteneckým zápasům. Hrál vždy s maximálním zaujetím a s pěti góly byl naším nejlepším střelcem.
Stejný počet branek vsítil i záložník Hruška, což je trochu překvapení, že?
Filipa znám delší dobu, do fotbalu má obrovskou chuť. Z postu záložníka se dokázal dostat do šancí a pětkrát skóroval. Jeho výkony by však měly být přece jen stabilnější. Jendou zahraje výborně, podruhé se mu nedaří. Pokud na sobě bude nadále pracovat, jeho forma ještě poroste. Každopádně svými góly přispěl k důležitým bodům.
Ve kterých zápasech jste byl nejvíce spokojen a naopak?
Největší radost jsem měl po zápase s Mostem. Od první minuty jsme prohrávali, ale potom jsme soupeře výborným výkonem přejeli a zvítězili jsme 4:1. Cením si i výhry nad Baníkem Ostrava v poměru 3:2. Tým odvedl výbornou práci také na Spartě, a to i přes porážku 1:2. Po zápase jsem klukům poděkoval. Trapné výkony jsme naopak předvedli v Olomouci, v Jihlavě a na pražské Slavii.
Myslíte, že současný kádr budete mít delší dobu pohromadě?
V tuhle chvíli je těžké to předvídat. Obránce Zelený jde do zimní přípravy s A mužstvem. Je skvělé, že trenér Kotal mu dává šanci, což je zároveň motivace pro další hráče. S áčkem se bude připravovat i Radek Voltr. Naopak po dlouhodobém těžkém zranění s námi absolvuje zimní přípravu útočník Korba.
I mladí kluci již mají manažery, kteří jim radí, co a jak mají dělat…
Nepřísluší mi hodnotit vyloženě práci manažerů. Ale řeknu vám, že mi vadí, když třeba šestnáctiletý kluk, který toho po fotbalové stránce ještě moc neukázal, se už vidí ve Spartě, Slavii nebo dokonce v zahraničním klubu. Mnohdy to bohužel hodně podporují i rodiče, což není dobré. U nás máme kvalitní tréninkový proces, je zde odpovídající zázemí. Určitě větší šanci prosadit se na začátku profesionální kariéry má fotbalista v Hradci než ve Slavii nebo Spartě. Řada hráčů v minulosti do Prahy v šestnácti odešla, a za rok byli rádi, když se mohli vrátit. V konkurenci pražských S se jednoduše neprosadili. Byl bych proto rád, aby talenty, které u nás jsou, nikam nespěchaly, fotbalově vyzrály a pomohly FC Hradec. Pokud jejich výkony budou časem nadstandardní, k přestupu dojde, to je normální. Ale jak říkám, v tak mladém věku je to nerozumné. Díky manažerům mají kluci často popletenou hlavu a sami nevědí, co vlastně chtějí.
V kádru máte i reprezentanty.
V širší nominaci české osmnáctky jsou brankář Koubek a obránce Zelený. Nyní záleží jen na nich, jak se prosadí, a zda zaujmou kouče Jaroslava Hřebíka. Na adresu brankáře Koubka řeknu jen tolik, že nás na podzim několikrát podržel. Cením si toho, že zlepšil přístup k fotbalu.
Jakou úroveň měla podzimní část soutěže?
Suverénně nejlepší je Sparta. Troufám si říci, že směle může konkurovat některým evropským celkům. Otázkou je, jak na tom bude na jaře. Údajně má být šest hráčů přeřazeno do mužstev dospělých. Od čtvrtého do devátého místa je to hodně vyrovnané. Velké starosti se záchranou budou mít Bohemians 1905 a Příbram. Ale jaro bude určitě hodně zajímavé.
Jak bude vypadat zimní příprava? Co posílení kádru?
Nyní máme volno, individuálně se hráči budou připravovat od 20. prosince. První společný trénink absolvujeme 4. ledna. Příprava bude probíhat v domácích podmínkách. Kondiční soustředění absolvujeme v Peci pod Sněžkou a herní bychom rádi prodělali v zahraničí, ale vše je teprve v jednání. Každopádně se chceme dobře připravit, vždyť jarní část první ligy startuje již 6. března, kdy hostíme FC Brno. Rádi bychom získali tři hráče, ale o konkrétních jménech je předčasné hovořit.
Kromě trénování budete na jaře příštího roku ještě studovat?
Máte dobré informace. Pravda je, že jsem úspěšně složil přijímací zkoušky na profi licenci UEFA. Studium začne v březnu 2010 a potrvá dva roky.
Pokud úspěšně dostudujete, budete moci trénovat třeba Ajax?
(směje se) No, vzdělání bych na to měl. Ale nebojte se, nic takového rozhodně nehrozí. Smlouvu s FC Hradec mám do roku 2012 a v každém případě ji chci dodržet. Jsem tu spokojen, nic mi nechybí.
Co dodat závěrem?
Chtěl bych poděkovat mému asistentovi Jiřímu Hofmanovi, masérovi Václavu Červenkovi a vedoucímu mužstva Petru Jarošovi za velmi dobrou spolupráci. Vedení klubu FC Hradec zároveň za vytvořené podmínky. Protože se blíží konec roku, přeji všem fanouškům, hráčům a trenérům pěkné prožití vánočních svátků, do nového roku hodně zdraví a radosti kolem kulatého míče.
JAN SKALIČKA