Štajnera neuhlídali. Teď je čeká další fotbalový poeta, Petr Švancara.

Jak eliminovat klíčového muže Slovácka? Recept nabízí záložník „votroků“ ROMAN FISCHER: „Prostě mu fotbal co nejvíce znepříjemnit, otrávit ho. Hrát na něho tvrdě. Tím by trpěla celá hra Slovácka,“ uvažuje stabilní člen základní sestavy fotbalistů FC Hradec Králové, který však stále čeká na první ligový gól.

„Člověk se snaží každý zápas. Ze začátku jsem se do šancí dostával, ale teď už tomu tak není. Mně by stačila i nahrávka na gól. Jenže…,“ zoufá si Fischer. Přijde jeho velká chvíle v neděli, kdy Hradec zakončí podzim mačem se Slováckem (15).
Romane, čeká vás nejdůležitější bitva podzimu?
Už to tak vypadá. Samozřejmě že pro nás je každé utkání důležité, ale po předchozích dvou neúspěších se význam nedělního zápasu zvýrazňuje. Dostali jsme se do útlumu. Proto potřebujeme vyhrát, abychom relativně v klidu přezimovali.

Co je třeba změnit ve vaší hře, abyste podzim zakončili vítězně?
Víc se tlačit do gólu. V některých případech více zariskovat a hrát odvážněji. Dostaneme se k vápnu, ale tam naše akce obvykle končí.

Co vám nejvíce vytýká ohledně finální fáze trenér Kotal?
Asi to, co jsem říkal. Víc jít do koncovky, dostat soupeře pod tlak. Obránce může díky tomu míč špatně odkopnout a hned se vám nabízí možnost. Třeba proti Bohemce jsme měli převahu, ale ve vápně vůbec nic nevymysleli. Byly tam sice nějaké střely, které minuly branku. Ovšem to je málo ke vstřelení gólu.

Přijde mi, že se i méně dostáváte do šancí než tomu bylo v prvních deseti zápasech ligy. Máte stejný dojem?
Jo, určitě. Máte pravdu. Chybí nám důraz, neriskujeme. To jsou spojené nádoby. Pak je i méně šancí.

A soupeři si na Hradec dávají větší pozor.
Velký rozdíl je mezi zápasy doma a venku. Když přijedeme na cizí trávník, tak si na nás každý věří. Soupeři vědí, že jsme moc bodů venku nezískali. Tak to bylo i na Bohemce, která spoléhala na to, že nás přetlačí a vyjde jim jedna standardka. To se jim i povedlo. Doma je to jiné. Porazili jsme Spartu, Jablonec, Olomouc. Získali jsme si respekt.

Hradci chybí větší příspěvek středové řady. Během šestnácti kol se trefili jen Poděbradský s Rezkem. Vy také na první ligovou branku čekáte.
To je jasná věc. Vím to. Cítím, že mužstvu jsem gólově nijak nepomohl. Člověk se snaží každý zápas. Ze začátku jsem se do šancí dostával, ale teď už tomu tak není. Mně by stačila i nahrávka na gól. Jenže…

Třeba to zlomíte proti Slovácku, kde jste před příchodem do Hradce působil. Je to pro vás stále prestižní zápas?
V koutku duše to prestižně stále beru, i když ze současného Slovácka znám snad jen dva kluky. Když vyhrajeme, tak do kabiny něco přinesu. To je jasné. Navíc v případě vítězství je můžeme v tabulce přeskočit.

V Liberci jste neuhlídali Štajnera. Nyní před vámi stojí Švancara, který je podobný typ. Dokáže pobavit diváky, ale především sám rozhodnout vypjatý zápas. Bude zvýšená pozornost na místě?
Švancara dělá veškerou útočnou fázi Slovácka. Trenér nám řekne, ať pokryjeme Švancaru a půjde o to, jak se s tím vypořádáme.

Je složité bránit hráče, kteří řeší situace nepředvídatelným způsobem?
V tom je jejich výjimečnost. Štajner nám to ukázal v Liberci, Švancara to umí také. Kolikrát na hřišti vypadáte jako trouba. Musíte být stále ve střehu, koncentrovaný na jeho pohyb a minimalizovat jeho kontakty s balonem. Prostě mu fotbal co nejvíce znepříjemnit, otrávit ho. Hrát na něho tvrdě. Tím by trpěla celá hra Slovácka.