Jeho tréninkovými partnery byli borci typu Vieriho, Mutua, Jorgenssena či Ujfalušiho. „Bylo to moc příjemné. Přístup těchto hvězd k fotbalu je výjimečný. Je na nich vidět, že už něco dokázali a hodně toho umějí,“ rozpovídal se Hable.

Následně se už připravoval s juniorkou, za niž hrál soutěž Primavera. V mužstvu se potkal s několika dalšími cizinci. „Jsou tam tři Senegalci, Ghaňan, Francouz, Brazilec a nyní přišel Srb,“ prozradil český talent a postěžoval si, že zápasy mladíků nejsou moc sledované. „Pro diváky je chození na naše domácí duely složitější, neboť hrajeme mimo město. Ovšem na těch velkých zápasech nás přišlo povzbudit i přes tisíc lidí,“ pravil Hable, jehož tým figuruje v horní části tabulky.

Své půlroční angažmá Hable hodnotí dobře. „Mám z toho dobrý pocit. Za tu dobu jsem se stihl trochu více rozkoukat. Pomohlo mi k tomu i zlepšení italštiny.“ Právě ta měla být zkraje největším problémem, ale vše bylo jinak. „Nějaká velká překážka to nebyla. Oni totiž tak trochu počítali s tím, že italštinu moc ovládat nebudu. V začátcích mi však pomohla angličtina,“ pochvaloval si devatenáctiletý fotbalista.

Nyní již základy italské řeči zná. „Jen když se bavíme o něčem novém, tak trochu zaostávám. Na hřišti však komunikace nevázne. Už se taky dokážu i hádat,“ dodal s úsměvem.

Bydlí s kamarádem Mazuchem

V Itálii žije Hable s Ondřejem Mazuchem, jenž přišel do klubu ve stejném období. „Znali jsme se již dříve, takže si vyhovujeme. Pro začátek je lepší, že jsme tu spolu. Časem se třeba rozdělíme,“ prozradil mladík, podle kterého je na Apeninském poloostrově bydlení drahé. „Co vím, tak s tím mají velké problémy studenti. Jinak tu je však vysoká životní úroveň, což je třeba vidět na oblékání,“ poznamenal.

Jeho český parťák již nedávno nakoukl do A týmu. „Měl výhodu, že bylo v áčku hodně obránců zraněných, tak ho povolali. Jenže se vždy někdo uzdravil, a on nehrál. Dočkal se v italském poháru, kde nastoupil proti druholigovému Ascoli, a co jsem slyšel, tak odehrál dobré utkání,“ řekl Hable na adresu kamaráda.

A kdy nakoukne také on do A mužstva? „Nechci nějak polemizovat. Mezi záložníky to mám těžší, je tam větší konkurence. Bude záležet jen na mně, jak budu pracovat, a pak se uvidí,“ zdůraznil své odhodlání rodák z Nového Města nad Metují.

O tom, že je nyní v ambiciózním klubu, není pochyb. „Fiorentina má ty nejvyšší cíle. Je to velkoklub, který se řadí po bok milánských a římských gigantů. A mužstvo chce vyhrát Sérii A a italský pohár,“ prozradil Hable hlavní priority svého zaměstnavatele.

Pohovor s boleslavským Rolkem nevyšel

Mezi ně patří rovněž účinkování v Poháru UEFA. V něm Fiorentina na konci starého roku soupeřila s Mladou Boleslaví (2:1). „Toto utkání jsem viděl. Boleslav hrála dobře. Zajímal mne především Adrian Rolko, kterého znám z působení v Hradci Králové. Chtěli jsme si spolu pohovořit, ale byla tam dost přísná opatření, tak to nevyšlo.“

Hable ani po půl roce nezapomněl, odkud do Itálie přišel. Neustále tak sleduje počínání Hradce Králové ve druhé lize. „Trávím hodně volného času na internetu a téměř každý den jsem na stránkách hradeckého klubu. S některými kluky si volám a píšu, takže vím, co se tam děje,“ podotkl defenzivní záložník, jenž je v kontaktu především s Pavlem Dvořákem, Jiřím Lindrem a s dorostenci.

Hable si jinak myslí, že „votroci“ letos kádr na postup do první ligy mají. „Hráči určitě chtějí, a když při nich bude stát trochu štěstí, mohlo by to vyjít,“ je přesvědčen.