Nebýt tří porážek v závěru, přezimovali by fotbalisté Olympie Hradec Králové v krajském přeboru rozhodně výš než na osmé příčce. Byť v Kuklenách nezbyl jediný ostřílený borec, mladý tým se v jedné chvíli pohyboval na třetím místě. „Bodů mohlo být určit víc. Poslední zápasy jsme však nezvládli,“ říká kouč ZDENĚK KARANSKÝ. Přesto by podzim v žádném případě nezatracoval.

Už se vám podařilo vstřebat nepodařený závěr podzimu?
Právě že vůbec ne. Absolutně jsme psychicky nezvládli poslední tři zápasy, kluci jako by zapomněli plnit taktické pokyny. Bylo to však dané i určitou nezkušeností. Týká se to především duelů s Novým Hradcem a Kunčicemi.

Nebýt toho, hodnocení první části soutěže by bylo velmi kladné, že?
Určitě. Podzim bych v žádném případě nezatracoval. Před sezonou odešli zkušení hráči a v průběhu soutěže nás opustil ještě obránce Melaga, který šel do Nové Paky. Museli jsme tedy hledat stoperskou dvojici. Role připadla mladíkům Drašnarovi s Maškem a oba se jí zhostili na výtečnou.

Nejen tito dva mladí hráči naskočili do sestavy, v průběhu podzimu se jich tam objevilo hned několik. S tím musíte být nadmíru spokojen. Je to tak?
Vydali jsme se cestou, že chceme hrát s našimi odchovanci. Daří se nám začleňovat do týmu mladé hráče. V tomto směru velmi dobře funguje spolupráce s panem Bittnerem (trenér mladšího dorostu) a s panem Krejčíkem (trenér staršího dorostu). Každý pátek jsme se scházeli a domlouvali se, kdo koho bude potřebovat. Je to vynikající. Nevím, jestli to takto funguje i v jiných klubech. Vůbec celková komunikace v Olympii se hodně zlepšila. Myslím, že je to tak správně. V klubu se blýská na lepší časy.

Vraťme se zpět k soutěži. Zajímavý je pohled na vaše výsledky. Ve druhém zápase jste prohráli 0:5 v Kratonohách, ale pak vaši hráči ve dvou následujících duelech nastříleli deset branek. Čemu to přičítáte?
Když vyhrajete poměrně v pohodě první zápas a pak jedete k nováčkovi, je to úplně něco jiného. Týmy, které postoupily, se většinou zkraje soutěže enormně snaží. Přesto jsme to Kratonohám dost ulehčili, dali jsme si tři vlastní góly. Kdybychom v prvních dvaceti minutách vstřelili dvě branky, mohlo to být jiné. Možná se v tu dobu ukázal nesoulad našeho celku. Během podzimu jsme se snažili přejít na rychlejší hru. Úplně se nám to však nedaří, neboť kolektiv je mladý a ještě se to bojí použít. Když během deseti minut nezačneme hrát svoji hru, tak se přizpůsobíme soupeři, což je špatně. Na tom budeme dál pracovat.

Co myslíte, mohli byste mít
o pár bodů víc?
Nechci shazovat soupeře, ale při pohledu na prohrané zápasy jsme jednoznačně mohli vytěžit víc bodů. Fotbal je hodně i o štěstí a když ho nemáte, uspějete jen těžko. Kolikrát jsme se dopustili velkých chyb a některé inkasované góly jsme si dali prakticky sami. Na druhou stranu jsme zase sehráli několik skvělých utkání. Zkrátka některé zápasy nám vyšly skvěle, jiné nikoliv. Kluci se někdy nedokázali zdravě nakopnout. Dvakrát třeba vyhrajete, potřetí jdete na hřiště jako mistr světa a myslíte si, že to přijde samo. A ono ejhle.

Už jste zmínil, že před sezonou odešla trojice zkušených fotbalistů Kyral, Špidlen, Šmarda. Podařilo se je nahradit?
Hodně jsem od lidí slýchával, že se to bez zkušených nedá hrát. Nám však nechyběli, až možná malinko v závěru podzimu. Je pravdou, že takto mladý mančaft se po prohrách psychicky zvedá pomaleji.

M
áte už v hlavně zimní přípravu?
To každopádně. Trénovat končíme 15. prosince, přípravu zahájíme 5. ledna a 18. ledna odjíždíme na kondiční soustředění. Absolvujeme také zimní turnaj v Chudonicích. Kluky čeká i spinning, takže se mají na co těšit. Trénovat budeme nejméně třikrát týdně.