Gambrinus liga: Fotbalisté Hradce Králové dnes od 16 hodin hrají v Liberci, kde vyhráli jen v roce 1994

Liberec 16 bodů, Hradec 17 bodů. Utkání na stadionu U Nisy, kam se chystá početná výprava hradeckých fanoušků, začíná dnes (6. listopadu) v 16 hodin.

Výjezd podzimu – tak nazývají věrní „votroků“ cestu na sever Čech. Vlak s fanoušky o kapacitě 450 míst opouští hradecké nádraží dopoledne v 9.23 hodin. „Moc si toho vážíme a vnímáme tak mohutnou podporu. Minule proti Olomouci nám fandové také pomohli, když vytvořili báječnou kulisu. Snad to vyjde i nyní,“ doufá druhý hradecký trenér Michal Šmarda.

„Votroci“ se na Štajnera a spol. připravovali v poklidné až idylické atmosféře. Výhra nad silnou Olomoucí zapůsobila jako blahodárný balzám. V pátek večer ještě většina týmu zasedla k obrazovkám České televize u pořadu Všechnopárty, kde byl hostem baviče Karla Šípa spoluhráč Václav Pilař.

„Také se podívám. Tedy jestli do té doby neusnu,“ říkal pobaveně Šmarda. „Nikomu jsme nepřikazovali, aby se povinně díval. Kluci se o tom v kabině bavili. Vědí, že „Píla“ byl u Šípa.“

Trenér Rada poprvé doma

Zpět k Liberci. Po zemětřesení, které srazilo z trenérské stolice Josefa Petříka, převzal nevýrazné mužstvo bývalý neúspěšný reprezentační kouč Petr Rada. A na Slovácku prožil vítěznou premiéru. Slovan vyhrál 1:0. Nyní hodlá zvládnout také první duel před libereckými fanoušky. „Bude to poprvé na lavičce Liberce v domácím prostředí. A vždycky, když někam přijdete, tak je očekávání plno. Hradec hraje nepříjemný a agresivní fotbal. Moc gólů nedostává,“ přidává poznatky o sobotním soupeři.

I v Hradci mapovali hru Liberce. Na co přišli? „Je nám jasné, že domácí udělají všechno pro potvrzení výhry na Slovácku. Chtějí hrát útočný fotbal, což by nám mohlo vyhovovat. Je nám jasné, že budeme muset pohlídat Štajnera a vpředu rychlého Keriče. A pozor na nebezpečné standardky,“ varuje hradecký asistent.

Z venku dovezli jen čtyři body

Venku se Východočechům zatím příliš nedaří. Ze šesti zápasů dovezli jen čtyři bodíky. „Do Liberce jedeme s pokorou. Když zopakujeme dobrý obranný výkon, tak bez šance nejsme. Každopádně budeme muset zlepšit ofenzivní činnost. Po zisku míče a v následné přechodové fázi se musíme chovat jinak. Více si dovolit, nebát se jít do souboje jeden na jednoho a tlačit se do koncovky,“ předkládá recept Šmarda.

Proti úspěchu „votroků“ stojí historické statistiky. V Liberci dokázali zvítězit jen v prvním vzájemném souboji v roce 1994. Od té doby šestkrát prohráli a dvakrát remizovali.