.

Ta zpráva není vůbec dobrá. Bez vyhřívaného trávníku si v příští sezoně žádný z klubů nejvyšší fotbalovou soutěž nezahraje. V globále řečeno.

Z úterního usnesení ligového shromáždění musí zákonitě smutnit v Hradci Králové, kde taková plocha k dispozici není. V souvislosti s plánovanou výstavbou nového stadionu, která by měla začít zhruba do dvou let, by se mělo urychleně hledat provizorní řešení. Nařízení se totiž vztahuje také na postupující nováčky z druhé ligy.

Jedním z nich by se mohli stát právě „votroci“, aktuálně figurující na druhé příčce zajišťující účast mezi domácí elitou.
Hlavní tíha odpovědnosti a rozhodnutí v této situaci leží momentálně na představitelích města, které je majoritním vlastníkem klubu a Všesportovního stadionu.

OTÁZKY:

1. Ligové shromáždění rozhodlo o povinnosti vlastnit v příští sezoně vyhřívaný trávník. Hradec jím nedisponuje. Je reálné do června sehnat potřebné množství finančních prostředků a hrací plochu vybudovat?

2. Je tu také další varianta. Bude-li mít klub stavební povolení a pustí-li se do rekonstrukce, bude moci hrát první ligu na pronajatém hřišti kdekoliv. Jste pro?

3. „Votroci“ momentálně sídlí na druhé postupové příčce. Může mít rozhodnutí ligového shromáždění dopad na výkony mužstva ve zbývající části sezony?

VLADIMÍR TÁBORSKÝ,
fotbalový expert a bývalý trenér Hradce Králové:
1. Pokud vedení věří, že mužstvo postup vybojuje, já tomu třeba osobně věřím, peníze už bych každopádně sháněl. I když to samozřejmě bude v dnešní době problém. Nejedná se o levnou investici. O novém stadionu se spekuluje už dlouho a nikde není psáno, že se zrovna v blízké době začne stavět.

2.
Za prvé bych chtěl říci, že bych postupujícím nováčkům výjimku udělil. Pro kluby z druhé ligy je to kruté rozhodnutí. A co se týká samotné otázky, mě by nevadilo, kdyby hrál Hradec ligu v jiném městě. Na fotbaly jezdím všude. Komu by to ale rozhodně vadilo, by byli fanoušci. To je jasné. Na domácí zápasy jich momentálně chodí kolem dvou tří tisíc a nedokážu si představit kolik by jich za týmem jezdilo jinam.

3.
To si nemyslím. S případným postupem stoupá hodnota hráčů i klubu.
VLADIMÍR BLAŽEJ,
předseda komise mládeže ČMFS a člen výkonného výboru Královéhradeckého krajského fotbalového svazu:
1. Upřímně řečeno, si to v dnešní době příliš nedokážu představit. Kdybych byl šéfem klubu, byl bych z rozhodnutí ligového shromáždění velmi otrávený. Vemte si, že se datem 6. dubna znehodnotila práce celého sportovního úseku za tři čtvrtě roku.

2.
Ze sportovního hlediska by si klub první ligu zasloužil. Fotbal se ale hraje hlavně kvůli divákům a těžko si představuji, že by fanoušci jezdili na domácí zápasy do vzdálených měst.

3.
Vžijme se do pozice trenéra, realizačního týmu, sportovního vedení a hráčů… Pokud vám někdo postaví do cesty překážku, která vám brání splnit motivační cíl, logicky motivační práh úplně neudržíte. Pak už je vždycky obrovským uměním trenéra působit na hráče tak, aby to na jejich výkony nemělo vliv.
JAN KOTOUČEK,
předseda fan klubu VOTROCI 2000:
1. Je potřeba sehnat finanční prostředky, a hlavně co nejdříve. Město je vlastníkem klubu a dobře ví, že v projektech Stadiony 2003 a 2012 jsou tyto podmínky uvedeny. Tady nelze čekat, že nejdříve postavíme stadion a pak tady bude liga. Takhle to prostě plánovat nejde. Teď máme tým schopný postoupit, a pokud se to kvůli tomuto rozhodnutí zasekne, může se všechno také rozpadnout. Je každopádně mnohem levnější udělat nyní vyhřívaný trávník a do ligy jít, než tomu dát volný průběh a znovu čekat na nejvyšší soutěž několik let. To, že se tady postaví nový fotbalový stadion, není vůbec jisté. Jsme v Hradci Králové, kde nám to bylo slíbeno již v roce 2002, uplynulo osm let a ještě se ani nehráblo. Přípravy kolem projektu sice probíhají, ale pokud chceme hrát první ligu, musí se tato investice provést.

2.
Ta varianta se mně i ostatním fanouškům nelíbí, ale nic jiného by nám nezbývalo. Na druhou stranu si myslím, že vyhřívaný trávník lze zrealizovat během tří měsíců. Když to jde v jiných městech, je to v možnostech i Hradce Králové. Je zajímavé, že v jiných městech se podobné záležitosti řeší mnohem rychleji a pružněji. Na městě by se měli zamyslet a okamžitě začít něco dělat.

3.
Jak říkám, zástupci města se k tomuto tématu musí okamžitě vyjádřit. Nejde čekat. Pokud to neudělají a ligu svým způsobem odstřihnou, výkony se změní. To si buďte jistí. Motivace bude úplně jiná, sportovní zápal začne mizet. Ke všemu by si tím město proti sobě výrazně pohněvalo veřejnost. Není to otázka peněz. Ta investice není tak velká, aby to někoho vytrhlo.

JIŘÍ TŮMA, PAVEL KRÁL

Kdy spustí stavbu? Prý do roka a do dne

K otázce povinnosti vyhřívaného trávníku, potažmo výstavby nového fotbalového stadionu se vyjádřili i představitelé města, které je vlastníkem klubu a Všesportovního stadionu:

OTAKAR DIVÍŠEK, primátor: „Je to věc představenstva fotbalového svazu. Přece nebudeme dělat investici do trávníku, který se bude za rok kopat. Teď se zpracovává dokumentace pro územní řízení na nový fotbalový stadion, do roka a do dne by se mělo začít stavět. Nebudeme dělat investici za miliony do trávníku, který pak vykopeme. Trávník totiž bude jinde než ten současný.“

MARTIN SOUKUP, náměstek primátora: „Pro nás je to nová zpráva. Musíme počkat, až klub dostane tuto informaci z fotbalového svazu a pak na to budeme nějakým způsobem reagovat. Co se týká nového stadionu, tak se zpracovává dokumentace pro územní rozhodnutí. Pokud by všechno šlo dobře, jako že to v Hradci moc dobře nejde, kvůli odvolání občanských sdružení z celé republiky, tak by se mohlo začít stavět v roce 2012, stavba by měla trvat dva roky.“ (raš)