Do soutěže vstoupili v roli nováčka. Hlavním cílem bylo vyhnout se záchranářským pracím, ale po podzimu je všechno jinak. Fotbalisté SK Třebechovice pod Orebem figurují až na 12. příčce I. A třídy na Královéhradecku. Ve třinácti zápasech získali dvanáct bodů za čtyři výhry a devět porážek při pasivním skóre 15:24.

Na jaře tak mužstvo čeká boj o záchranu. Vždyť na rezervu Dvora Králové má náskok jeden a na béčko Trutnova čtyři body. Zkušený kouč JAN ROLKO (na snímku) však pesimismu v žádném případě nepropadá.

Podzimní část sezony určitě nedopadla podle vašich představ. Mužstvo devětkrát prohrálo, což se vašim svěřencům dlouho nestalo…

V předchozích dvou sezonách se nám podařilo vždy suverénně postoupit. Vysoko jsme prohrávali a za dva roky jsme pouze dvakrát odešli poraženi. Najednou jsme byli v I. A třídě, která má přece jenom jinou kvalitu. Zápasy jsou náročnější, soupeři trestají každé zaváhání. Většina hráčů neměla s touto soutěží potřebné zkušenosti, bylo to pro ně něco nového.

Dá se tedy říci, že jste na podzim zaplatili nováčkovskou daň?

Myslím, že ne. Začátek soutěže byl z naší strany famózní. Vyhráli jsme v Červeném Kostelci a doma jsme zdolali Kratonohy. Zlom nastal v Roudnici, kde byli vyloučeni dva zkušení fotbalisté Vlastimil Krejčí a Milan Kouba mladší. Dostali nepodmíněné tresty (čtyři a pět zápasů, pozn. aut.), a tím se naše herní koncepce sesypala.

Přesto, neusnulo mužstvo po dvou výhrách na vavřínech?

To v žádném případě. Kromě vyloučených hráčů nás v další části soutěže pronásledovala různá zranění, takže jsem mnohdy lepil sestavu na poslední chvíli. Ale na to se nechci vymlouvat. V podobné situaci jsou i jiná mužstva a musejí si s tím poradit. Šanci tak dostali nadějní dorostenci, ale těm momentálně chybějí potřebné zkušenosti. Musejí se ještě hodně učit.

V závěrečných šesti kolech jste nezískali ani bod. Čemu to přisuzujete?

V této černé sérii nám herně nevyšel pouze zápas v Jaroměři, kde nás domácí jasně přehráli a zaslouženě zvítězili 4:1. V ostatních duelech jsme určitě nepropadli. Doplatili jsme však na žalostnou koncovku, hráči dokázali zahodit i ty nejvyloženější šance. Třeba v zápase s Libčany jsme zazdili šest tutovek, naopak soupeř do čeho kopl, to skončilo v naší síti. Nakonec jsme prohráli 0:3. V neposlední řadě se od nás odvrátilo i sportovní štěstí, které k fotbalu patří. Přes všechny trable však bylo na to, abychom měli alespoň o pět bodů víc.

Hovořil jste o nedisciplino­vanosti. Myslíte, že něco podobného se na jaře nebude opakovat?

Doufám, že ne. Jak už jsem naznačil, vyloučení těchto dvou našich hráčů bylo naprosto zbytečné. Snad se z toho poučili. Pro fotbalistu je nejhorší, když nemůže hrát a vše sleduje jen z tribuny.

Co jste na podzim ještě postrádal?

V mužstvu mi chyběl hráč typu Romana Kyrala. Před časem u nás hrál, má obrovské zkušenosti a dokázal dát naší hře myšlenku. Kolem něj se vlastně všechno točilo. Perfektně zahrával i standardní situace, ze kterých jsme vstřelili dost branek. To nám dnes chybí.

Na jaře vás čeká boj o záchranu…

Bohužel se s tím musíme vyrovnat. Předtím jsme dva roky vyhrávali, nyní jsme v opačné roli. Hráči na to nejsou zvyklí, ale jsem přesvědčen, že se nám podaří soutěž udržet.

Jistě přemýšlíte o posilách, viďte?

To víte, že ano. Byl bych rád, kdyby k nám přišli aspoň dva zkušení hráči, i když to nebude jednoduché. Každopádně by se v týmu zvýšila konkurence a někteří borci by si uvědomili, že nemají místo v sestavě jisté. Na druhou stranu chci do mužstva zapracovat dorostence (M. Horák, Zachariáš, Bíl, Hruška), kteří okusili dospělý fotbal již na podzim, a to v době, kdy nás pronásledovala marodka.

Co současné situaci říká vedení klubu?

Ke spokojenosti má hodně daleko. Počítali jsme, že po podzimu budeme ve středu tabulky, ale všechno je jinak.

Na vaši osobu žádné tlaky nebyly?

Po skončení podzimní části jsem výboru nabídl svoji rezignaci. Působím zde již tři roky, a tak by třeba změna mužstvu pomohla. Bylo mi řečeno, že to není v trenérovi, ale v hráčích, takže budu pokračovat.

A co diváci?

Chtěl bych jim poděkovat, že nás nezatratili a že na zápasy chodili v hojném počtu. I když jsme bodově neuspěli, nikdo z nich na kluky hrubě nepokřikoval, a toho si vážím. Věřím, že nás podpoří i v jarních odvetách.

Jak bude vypadat zimní příprava?

Trénujeme do 12. prosince, následuje volno a znovu se sejdeme druhý týden v lednu. Trénovat budeme převážně v domácích podmínkách. Využívat budeme tělocvičnu, umělou trávu a přilehlý terén. Zápasy absolvujeme na umělé trávě v Novém Městě a v Rychnově.

JAN SKALIČKA