V neděli 19. dubna se dožívá významného životního jubilea – osmdesáti let, bývalý vynikající fotbalista Spartaku Hradec Králové a československé reprezentace JIŘÍ HLEDÍK.

Pardubický rodák začínal s fotbalem ve Slavoji Pardubice, kde oblékal žákovský a dorostenecký dres. Na vojně hrál za Křídla vlasti a ÚDA Praha. Poté zamířil do pražské Sparty. Do Hradce přišel v sezoně 1958/59 a hned s tehdejším Spartakem vybojoval postup do první ligy. O rok později se se svými spoluhráči a příznivci hradecké kopané radoval z prvního a dosud jediného mistrovského titulu.

„Vzpomínám na to rád. Zároveň jsme se tím probojovali do Poháru mistrů, kde jsme se z českých mužstev dostali nejdál. Mám však i smutné vzpomínky, a to když jsem musel odejít ze Sparty. Následně jsem měl téměř rok zastavenou činnost. Tenkrát se o tom namluvilo a napsalo mnoho nepravd,“ přemítá v historii jeden z legendárních hradeckých fotbalistů.

V černobílém dresu si Jiří Hledík zahrál i zápasy Poháru mistrů evropských zemí. Slavný Panathinaikos Atény „votroci“ vyřadili po výsledcích 1:0 a 0:0, a postoupili do třetího kola. Los Hradci určil Barcelonu. Na Strahově zápas skončil 1:1, v Barceloně hradečtí fotbalisté před 130 000 diváků prohráli vysoko 0:4.

Jiří Hledík sehrál v Hradci Králové za mužstvo Spartaku celkem 147 mistrovských utkání, z toho 122 v první lize. Jeho místo bylo na postu stopera, přesto vstřelil 10 ligových branek. Devět z nich dal za Spartak Hradec Králové.


Pro své vynikající výkony právem oblékl i reprezentační dres. Za áčko Československa odehrál 28 mezistátních zápasů, jednou si zahrál za reprezentační béčko. „Nejraději vzpomínám na návrat do nároďáku, když jsme hráli v Bruselu se Skoty. Chvíli před koncem jsme prohrávali 1:2, a já jsem hlavou vyrovnal. Díky tomu šel zápas do nastavení, po kterém jsme nakonec vyhráli 4:2,“ vypráví se zaujetím. S aktivní hráčskou kariérou se Jiří Hledík v černobílém dresu rozloučil v červnu roku 1966, kdy tehdejší Hledíkova jedenáctka porazila Chemii Halle 1:0.

Vynikající fotbalista a skvělý hlavičkář však ani v sedmatřiceti letech nepověsil kopačky na hřebík. Zahrál si ve Dvoře Králové a v Jaroměři. Poté se vrátil do hradeckého Spartaku, kde působil jako hrající trenér B mužstva. Poté řadu let vedl a hrál za starou gardu Spartaku Hradec Králové. A jak se vůbec nadcházejícímu oslavenci daří v současnosti? „Nic moc. Neustále obíhám doktory. Špatně se mi chodí, nedávno jsem byl i na vyšetření hlavy. Obvykle nikam moc nechodím, ale naštěstí mě jezdí navštěvovat děti,“ uzavřel.

Do dalších let přejeme Jiřímu Hledíkovi především pevné zdraví, spokojenost a více radosti z výsledků hradeckých fotbalistů. K dlouhé řadě gratulantů se připojuje i naše sportovní redakce. (js, ill)