Hradec ho vyslal do velkého světa, Sparta do prestižní ligy. Oba bývalé kluby gólmana Tomáše Koubka se v poslední době trápí, ale fotbalový reprezentant, který se ve francouzském Rennes stal ihned jedničkou a respektovanou postavou, věří, že bude líp.

Hradec je ve druhé lize desátý. Proč klub tak uvadl?
Největší deprese je stadion. Z toho vychází všechno. Bylo to vidět už v minulé sezoně: Začalo se v Mladé Boleslavi, pak se tým přesunul na Malšák, zase se spadlo. K tomu fanoušci nesouhlasí s vedením, nemůžou najít společnou cestu. Bez stadionu není možné mít ambice na nic jiného než na boj o záchranu v lize.

Vyřeší stadion, který se snad začne stavět v létě, hradecké neduhy?
Myslím, že jo. Klub je vnímaný špatně už hrozně dlouho, teď se mu nedaří ani ve druhé lize. Najednou bude hezké prostředí, partneři, tým se bude budovat nejen z mladých kluků. Podívejte se na hokej, jak je tam krásná atmosféra. Hradec je sportovní město. Až bude stadion, nebude to na fotbale jiné.

Také Sparta je v depresi. Vy jste z ní odešel na konci srpna. Jak vnímáte její pokažený podzim?
Chápu, že lidi chtějí slyšet, jak je to tam špatné, co dělá trenér Stramaccioni. Ale já mám odpovědnost vůči klukům, kteří tam jsou. Není fér říkat něco, co by na ně mělo špatný vliv.

Vy jste ale přece neodešel úplně idylicky, že? Trenér Andrea Stramaccioni například veřejně mluvil o vašem problému s váhou.
Táhlo se to delší dobu. Troufnu si říct, že se mi povedl minulý podzim, ale pak začaly spekulace o přestupu. Cítil jsem, že se změnil pohled vedení na mě. Byl jsem ten, na kterého je nabídka. Navíc se nám nepovedl na jaře první zápas v Rostově, kde jsme prohráli v Evropské lize 0:4. Poté jsme podlehli stresu, který ve Spartě vždycky je.

Jak se projevuje?
Všichni chtějí vítězství, ale také čtyři góly v síti soupeře. Skončil trenér Holoubek, v dubnu jsem měl problémy s palcem. V létě se zase měnil trenér, navíc se vědělo, že mám pořád nabídku z Rennes.

Proč jste tedy neodešel hned na začátku letní přípravy, ale až na konci srpna?
Trenér Rennes se rozhodl, že dá šanci brankářovi, který mi teď dělá dvojku. Jenže za pět kol se udělaly dva body a až pak jsem přestoupil. Léto bylo hrozně hektické.

V létě jste se na Letné potkal s italským koučem Stramaccionim. Neměla ho Sparta po podzimu vyhodit?
Klub nevyměnil trenéra, ale když vezmeme spektrum nejlepších českých koučů, tak jsou obsazeni. Takže by stejně zase hledala trenéra v zahraničí a musela by mu dát čas. Myslím, že jim to na jaře vyjde.

Pomůže Tomáš Rosický, který ukončil kariéru a bude pracovat ve sportovním úseku?
Dalo se čekat, že už nebude pokračovat. Jeho přesun je skvělá zpráva, pozitivní rozhodnutí. Co se stalo na podzim přitom pozitivní nebylo. Sparta teď musí redukovat kádr, jinak má posty dobře obsazené. Plzeň nemá jednotlivé posty kvalitativně lepší, ale je potřeba dát tým dohromady.

Vám osobně se po přestupu do Francie daří. Jste si jistý postavením prvního gólmana Rennes?
Věřím si, ale musím pořád dokazovat, že na to mám. Neuškodila mi ani změna trenéra, která se navíc stala, když jsem byl na reprezentačním srazu.

Odešel jste z Česka do jedné z pěti nejlepších lig Evropy. Byl to velký skok?
Hlavní rozdíl je, jak je fotbal ve Francii vnímaný. Každé kolo je v televizi takzvaná konference. Běží šest zápasů najednou, přepíná se tam, kde se děje něco důležitého. Velký rozdíl je také v návštěvách. My máme krásný stadion a na žádném zápase nebylo méně než dvacet tisíc diváků. I když jsme hráli pohár s Marseille, bylo plno. Je to úžasné.

Potkáváte se se superhvězdami, například s Brazilcem Neymarem. Paris St. Germain vás porazil, on dal dva góly. Je tým famózní?
Paříž je úplně někde jinde, ale s ostatními můžeme vyhrát. A to myslím i s Monakem nebo Marseille. Už jsem poznal, jak to v lize funguje. Vím, na co můžeme dosáhnout. Myslím, že můžeme hrát klidně o páté místo.

Žádné volno: Gólman jel naplno i na Štědrý den

Ano, pár dní doma v Hradci strávil. Ale že by to byla dovolená? To moc ne. Tomáš Koubek, brankář francouzského Rennes a české fotbalové reprezentace, měl napilno.

„V klubu jsem dostal plán. Nečekal jsem, že je na každý den,“ usmál se. V tu chvíli měl za sebou jedenz tréninků s Ondřejem Krajákem, kondičním trenérem a bývalým hráčem Hradce, Bohemians či Sparty, jenž nyní kope divizi za Kratonohy.

Kraják vítal přes svátky Koubka v posilovně na Slezském Předměstí každý den v osm ráno. „Jeli jsme i na Štědrý den,“ prozradil trenér. „Ale Koubas je stoprocentní profík, takže nebyl problém,“ upozornil.

Pětadvacetiletý gólman dorazil do Hradce, kde začal chytat „velký“ fotbal, minulý čtvrtek. Dnes už se zase hlásí zpět v Rennes. Francouzská liga má jen krátkou pauzu, Koubek by měl být v bráně zase druhý lednový víkend v prestižním duelu s Olympique Marseille. Předtím hraje jeho tým ještě pohárový zápas, ale v něm dostává tradičně přednost druhý gólman.

„Budu mít delší čas na přípravu, to nebude na škodu. Já bych ale trénoval i v Hradci, i kdybych nedostal plán, abych se vrátil do Francie připravený,” upozornil. „Volno nebylo dlouhé, ale aspoň jsem mohl být na Vánoce s rodinou, příbuznými.”

V Hradci zašel na hokej, viděl prohru s Olomoucí. A na Štědrý den si přece jenom povolil. Samozřejmě, ráno odtrénoval, ale pak se nehlídal. „To jsem si užil všechny seance,” přiznal.

Teď už je však zase v „práci“.