První týden dostali pořádně do těla, sami to přiznávali. Fotbalisty Hradce provádí nejtvrdší fyzickou přípravou před novou sezonou Ondřej Kraják, nový kondiční trenér.

Co potřebuje fotbalista?
V první řadě musí být rychlý a silný. A - samozřejmě - musí být zdravý. Zraněný hráč je pro tým nepřínosný. Mojím hlavním úkolem bude udržet hráče zdravé a ve formě.

Mluvíte o rychlosti a síle. Dřív byli fotbalisté trénováni jako vytrvalci. To už není důležité?
Rozlišuju vytrvalost a kondici. Vytravelc je pro mě maratonec, který uběhne jedním tempem určitý úsek. Fotbalista potřebuje kondici - ve vysoké intenzitě musí opakovat sprinty řekněme do dvaceti metrů. Kondice se dá získat i například hrami na malém prostoru, ale já budu dominovat hlavně, co se týče posilovny a běžeckých tréninků.

Fotbal jste hrál na nejvyšší úrovni. Je to výhoda?
Umím se vžít do kluků. To mi hodí, poznám co potřebují. Nejde jen o atletické záležitosti, musím je připravit po všech stránkách.

Jak na to?
Letní příprava je krátká, jen pět týdnů. Ten poslední je přitom už v sezonním režimu. První dva týdny a potom soustředění v Písku budou pro mě vrcholem. To bude hodně náročné, kluky to bude bolet. Je to méně zážovné - hodně o běhání bez míče i s ním, o posilování.

Vy jste velkým zastáncem silového tréninku.
Ano, proto chci prosadit, aby se chodilo do posilovny i během sezony. Pro udržení silové kondice je to nezbytné.

Jak často?
Optimum je ke klasickému tréninku dvě návštěvy posilovny, jedna je minimum.

Vyjde vám klub vstříc?
Chci jít svou cestou, o tom jsme se bavili, když jsme dojednávali angažmá s manažerem Pavlem Krmašem. Klub mě najal s tím, že budeme na jedné vlně, že mi bude věřit. Během podzimu se ukáže, jestli to byla dobrá cesta.

Budete se hráčům věnovat také individuálně?
I když je fotbal týmový sport, individualita je strašně důležitá. Každý potřebuje něco jiného. Kluci budou v posilovně ve výkonnostních skupinách. Těžko bude kluk, co má metr šedesát, zvedat tolik jako devadesátikilový stoper.

Je pro vás tohle angažmá vysněné?
Vždycky jsem chtěl trénovat tým, splnilo se mi to. (usmívá se) Navíc jsem Hradečák. Ale je to velká odpovědnost.

Hradec Králové - Olympia Praha
„Na druhou ligu mám," poznal mladík Stejskal v Olympii

Bráchu omezuje srdce, zahrají si spolu
Ondřej Kraják, nový kondiční trenér fotbalového Hradce, mohl nyní cepovat bráchu Lukáše.

Ten se ještě vloni v létě snažil prosadit do týmu, ale Hradec ho poslal na hostování do třetiligového Převýšova, kde hrál velmi dobře. Na jaře se však vytratil, jeho srdce přestalo zvládat zátěž profesionálního fotbalu. Nadějný útočník musel skončit. „Teď spolu budeme hrát divizi v Kratonohách,“ říká Ondřej.

To nebude jediná podobnost, také Lukáš se vrhl na práci fitness kouče.