MILAN FRÝDA absolval v sobotu premiéru v roli hlavního kouče u A starších žáků FC Hradec Králové.

Jak se těšíte na ligovou premiéru?

Strašně moc. Pro mne i samotné hráče bude Česká liga úplně něco nového. Narazíme na kvalitní vyspělé soupeře jako jsou například Sparta, Slavia, Teplice nebo Plzeň. Věřím, že to zvládneme.

Na druhou stranu máte určitou výhodu v tom, že s tímto mužstvem pracujete již druhým rokem…

Tento tým jsem převzal loni v červenci a jako B starší žáci jsme hráli žákovskou divizi. Skončili jsme na šestém místě, což považuji za velký úspěch. Spokojen jsem byl hlavně s tím, že v těchto zápasech dostávali příležitost všichni hráči. Každý mohl předvést, co v něm opravdu je.

Jenže v nejvyšší soutěži již zřejmě nebudete moci pravidelně točit celý kádr…

Máte pravdu. Hlavně ze začátku budu stavět na hráčích, kteří budou mít potřebnou kvalitu a sportovní formu. Ale tím rozhodně neříkám, že v průběhu podzimu nedostanou šanci i hráči z lavičky. Ti, kteří budou v kádru, tvoří jeden tým, a tak se to prostě musí brát.

S jakým umístěním byste byl po podzimu spokojen?

Sportovní ředitel našeho klubu Miloš Mejtský mi řekl, že jestli neskončím první, tak bude zle. Mým přáním je, aby kluci předváděli pěkný fotbal, který by je bavil, a aby měli z nejpopulárnější hry opravdu radost. Byl bych spokojen, kdybychom skončili do pátého místa. Znovu říkám, že rozdíl mezi divizí a Českou ligou je znatelný.

Proběhla letní příprava podle vašich představ?
Začali jsme 16. července, převážně se trénovalo dvoufázově. Absolvovali jsme i soustředění v Třebechovicích, kde jsme se kromě fyzické přípravy zaměřili také na herní stránku. Byla to prostě klasická letní příprava. Ke slovu přišly i přípravné zápasy. Zúčastnili jsme se také kvalitně obsazeného turnaje v Jablonci, kde jsme změřili síly s Libercem, který rovněž hraje žákovskou ligu. Duel skončil smírně 2:2, ale byla to jen příprava. Až půjde o body, bude to o něčem jiném. Do ligy bychom chtěli jít s dvacetičlenným kádrem, s osmnácti hráči a dvěma brankáři. Uvidím, jak se kluci o místo v základní sestavě poperou. S přípravou jsem byl spokojen, ale jestli byla opravdu dobrá, ukážou až výsledky v mistrovských kláních.

Co se týče vaší osoby, údajně si zvyšujete trenérskou kvalifikaci…

Je to tak. V současné době studuji trenérskou A licenci, a je to hodně náročné. Snad to zvládnu.

Za Hradec jste odehrál mnoho zápasu, takže jistě sledujete i výkony druholigového áčka…
Samozřejmě. Hodně mě mrzelo, že se nepodařilo postoupit již letos mezi elitu. Nyní přišel k mužstvu nový kouč Machala, se kterým jsem hrál v jedenadvacítce. Ale to už je hodně let. Myslím, že svým svěřencům naordinuje útočný fotbal, což by mělo být lákadlo i pro diváky. Již přípravné zápasy leccos naznačili. Za asistenta si vybral Michala Šmardu, který je velkým bojovníkem a kluky pořádně vyhecuje. Moc bych si přál, aby se jim nastávající sezona vydařila. A kdyby vyšel postup, bylo by to super.

Neláká vás ještě obout kopačky a zahrát si třeba v nižší soutěži?

Zatím ne. Poslední dobou jsem měl zdravotní problémy, tak z toho sešlo. Nyní jsem se dal na trenérskou dráhu a této profesi se chci maximálně věnovat.

Jan Skalička