Do sestavy „votroků" se vrací Milan Fukal, v té českobudějovické bude chybět distancovaný Tomáš Řepka. Dva klíčoví muži, dva stopeři, dva nezdolní válečníci, ovšem s mimořádně rozdílnými osudy.

Na hradeckého stopera čekají pod „lízátky" pomalu jako na spásu, to bývalou ikonu pražské Sparty zřejmě z jižních Čech vyženou o půl roku dřív, než kdy jí měl skončit platný kontrakt. Místo pikantního menu Fukal versus Řepka tak nedělní souboj nabídne hlavně tuhý boj o záchranu. Začíná se netradičně už v 15 hodin.

„Návrat Milana Fukala je pro mužstvo zásadní zpráva. Kluci na něho spoléhají, Milan je dokáže vyhecovat a zároveň usměrnit. Má respekt i u soupeřů. Je dobře, že je zase s námi," pochvaluje si Pavel Medynský, jeden z dvojice hradeckých trenérů.

A co Řepka? Je pro Hradec výhodou, že nebude v sestavě soupeře? Třeba Milan Fukal v rozhovoru pro Deník prohlásil, že to jako výhodu pro své mužstvo nebere. Naopak. Medynský na to jde obšírněji.

„Loni hrál velmi dobře, měl velký podíl na záchraně. Na podzim už to nebylo takové, možná to vyústilo i v jeho další výbuch. Já Tomáše respektuji za to, co dokázal. Myslím, že Budějovice ho nedokázaly plnohodnotně nahradit," uvažuje. Jinými slovy: Řepka bude Jihočechům chybět.

Dokáže toho Hradec využít?

Proč ne. Doma se „votrokům" daří, na rozlehlém a neútulném „Malšáku" ještě neprohráli. Do úzkých zahnali Jablonec, Liberec, před čtrnácti dny totálně vymazali Teplice. Výkony mají hodnotu.

„Už když jsem trénoval Bohemians, pamatuji si, že Hradec hrál doma výborně. Nyní na to navazujeme. Jen škoda, že to nedovedeme potvrdit venku. Naše bilance tam jen tristní," kroutí hlavou Pavel Medynský. A to i přes poslední remízu 1:1 na Slovácku. „Ale tam jsme slušně odehráli jen třetinu zápasu," soudí.

Černobílí se nacházejí v jedné z klíčových pasáží soutěže. Ze série utkání s průměrnými týmy zatím vycházejí víc než dobře. Skolili Teplice, ze Slovácka dovezli bod, teď je čekají Budějovice, poté Příbram.

„Je to další specifické utkání. Chleba se lámal s Teplicemi, teď to je podobné. V žádném případě nechceme, aby se soupeř na nás dotáhl," úkoluje své svěřence hradecký kouč.

„Votroci" mají před Jihočechy náskok tří bodů. V případě výhry by ho vyhnali na komfortních šest bodů. „A dostali bychom se do jiné společnosti. Je to motivace," tvrdí Milan Fukal a jeho nadřízený ho doplňuje. „Je lákavé mít takový náskok. Už bychom věděli, že na podzim dopadneme slušně."

Východočeši nastoupí v klasické sestavě se dvěma hroty. Zda na lavičce bude připravena vycházející bosenská hvězda Asim Zec, není jisté. „Rozhodneme se v sobotu po tréninku," stroze uvedl Pavel Medynský.

Českobudějovický kouč Miroslav Soukup před nedělním utkáním na východě Čech uvedl: „Hradec uhrál důležité vítězství s Teplicemi a naposledy překvapivě remizoval na Slovácku. My bodů opravdu nemáme hodně a to, co jsme neuhráli doma, musíme naopak získat někde venku. První příležitost budeme mít v Hradci..