Vánočním turnajem ve futsale na sklonku uplynulého roku vyvrcholil úspěšný rok fotbalistů a futsalistů Univerzity Hradec Králové, kterým se loni dařilo zejména na Českých akademických hrách.
Memoriál Ladislava Černého
V dubnu proběhl premiérový ročník memoriálu bývalého kvestora Univerzity Hradec Králové (dále UHK) Ladislava Černého ve fotbale mužů. Tento bývalý pracovník univerzity, který nedlouho předtím zemřel, se velmi zasloužil o zajištění finančních prostředků pro účast univerzitního fotbalového týmu na Akademických mistrovstvích Evropy ve Francii 2000 (3. místo) a Nizozemí 2001 (7. místo).
Memoriálu se zúčastnily tři týmy, zvítězilo mužstvo studentů 3. – 5. ročníku pedagogické fakulty. Turnaj posloužil i k výběru dalších studentů do týmu UHK.
Kvalifikace na ČAH
Kvalifikace skupin Čechy 1 ve fotbale na České akademické hry do Plzně, a to jak v soutěži studentů, tak v soutěži studentek, proběhly v měsíci dubnu v Hradci Králové na umělé trávě Všesportovního stadionu v Malšovicích.
Studenti postoupili, postupně deklasovali týmy Univerzity Pardubice 11:1 a JČU České Budějovice 9:0. Studentky měly za soupeře pouze družstvo Univerzity Pardubice. Tomu však podlehly 0:4 a nepostoupily. Tým fotbalistek UHK přitom vznikl až v tehdejším školním roce.
Futsalisté rovněž postoupili, v kvalifikaci v Ústí nad Labem porazili ve skupině Čechy celky Univerzity Liberec 11:2 a Univerzity Pardubice 6:3.
České akademické hry
Plzeň 2009 – fotbal, futsal
Fotbalisté UHK nenašli přemožitele ani na ČAH v červnu v Plzni, na které postoupilo nejlepších šest univerzitních celků z celé České republiky. Postupně porazili ve skupině tým České zemědělské univerzity Praha 5:0 a domácí Západočeskou univerzitu Plzeň 2:0.
Finálové utkání s Masarykovou univerzitou Brno, za kterou hráli i hradečtí fotbalisté Petr Jiřík a Martin Kasálek, skončilo v normálním hracím čase bez branek. Na penalty však byli úspěšnější hradečtí akademici, kteří brankami Zinkeho, Blažeje a Čecha zvítězili 3:1. Brankář vítězů Hrdina druhý pokutový kop soupeře skvěle zlikvidoval.
Futsalisté, kteří zvítězili na Českých akademických hrách v letech 2007 a 2008, tentokrát na nejvyšší stupínek nedosáhli. Důvodem byla nejen neúčast čtyř hráčů z předchozího roku, ale i trocha smůly. Po jednogólových porážkách se Západočeskou univerzitou Plzeň 1:2 a Masarykovou univerzitou Brno 4:5 zvítězili až v zápase o páté místo nad Vysokým učením Brno 6:4.
Letní světová univerziáda
Bělehrad 2009
Na základě výborných výkonů na ČAH byli do mužstva České republiky na LSU nominování hradečtí fotbalisté Michal Blažej a Daniel Zinke. Druhý jmenovaný se však omluvil, neboť měl nastoupit zahraniční angažmá, a tak do Bělehradu odcestoval pouze Michal Blažej, který již absolvoval LSU v roce 2007 v thajském Bangkoku. Český akademický tým ostudu rozhodně neudělal, skončil na pátém místě.
IX. ročník vánočního turnaje
hradeckých VŠ ve futsale
Sekce sportovních her Pedagogické fakulty UHK v prosinci uspořádala v hale TJ Slavia Hradec Králové již tradiční futsalový turnaj pro studenty, studentky i zaměstnance jednotlivých fakult hradeckých vysokých škol. Zúčastnily se ho: PdF a FIM UHK, FaF a LF UKHK a Fakulta vojenského zdravotnictví Hradec Králové.
VOJTĚCH DLABÁČEK