Za Litoměřicko (zopakujme, tým z České fotbalové ligy) nemohli nastoupit Ondřej Kocourek, jenž byl ve Slavii kapitánem juniorského týmu, a Viktor Šimeček, který v minulosti vyhrál cenu pro nejlepšího hráče Juniorské ligy. Rovněž v sešívaném triku.

Oba totiž byli v Litomeřicku na hostování, tedy na jakési výpomoci, právě ze Slavie. A v Česku funguje podivná praxe. Takoví hráči proti svému mateřskému klubu nesmějí hrát.

Kocourek se Šimečkem proto přišli o skvělý zážitek. O chvíle, pro které fotbal dělají.

Samozřejmě, existuje výjimka (Slavia jednu chvíli byla rovněž rozumná), Liberec svým hráčům, které pošle na hostování nezakazuje naskočit proti Slovanu.

Nyní stojí před podobným problémem Hradec. V sobotu se poměří s Mladou Boleslaví, z níž má zapůjčené stopery Romana Poloma a Lukáše Hůlku. První by stejně nebyl k dispozici kvůli zranění, druhý by však dozajista při zdecimovaném kádru patřil do základní sestavy. Navíc je to reprezentant do jednadvaceti let, který šel do Hradce pro to, aby pravidelně hrál a dostal se do nominace na Euro v Polsku.

Jenže bude jen na tribuně, bude se dívat. Mladá Boleslav ho přitom poslala pryč, pro toto jaro mu ukázala: U nás si nekopneš.

A teď se ho bojí. Je to zvrhlé, trapné a srabácké.

Tabu prolomil Liberec. Nechce, aby hráči seděli

Hradec Králové - Pražská Slavia, nejbohatší klub ligy, jednu dobu ustoupila od represu. Od zákazu, aby fotbalisté, kteří jí patří a jsou na hostování v jiném týmu, proti ní nesměli nastoupit. Jenže zase se vrátila k českému zvyku…

Ostatně to není nic neobvyklého, stejně se chovají i Plzeň a Sparta.

Je tu však jedna výjimka. Liberec jde jinou cestou. Jeho hráči mohou proti Slovanu nastoupit, mohou ho pomoci porazit.

„Hráče na hostování nedáváme proto, aby seděl na tribuně, ale aby hrál," řekl jasně sportovní ředitel Jan Nezmar.

Příklad se objevil v minulé sezoně. Slovan se postavil proti Příbrami, za níž hráli jeho kmenoví borci Martin Sus s Vojtěchem Hadaščokem. A nastoupili, Hadaščok málem skóroval…

„Chtějí, aby kluci hráli těžké zápasy, je to pro ně dobré. Věřili si, že i s nimi nás zvládnou, což je jim ke cti," ocenil Pavel Tobiáš, trenér Příbrami.