V pondělí byl uzavřen velký přestup. Tomáš Koubek, fotbalový gólman s kořeny ve východních Čechách, odešel z pražské Sparty do francouzského Stade Rennes.

Mimochodem, to už tady bylo. Stejnou cestou šel kdysi mladík, který to dotáhl mezi nejužší světovousmetánku. Byl to nějaký Petr Čech…

Koubek jde v jeho stopách, nakonec se na mladšího kolegu ptal Čecha sám klubový prezident. Hvězda Arsenalu mu pětadvacetiletého krajana doporučila, a tak Rennes neváhalo Spartě zaplatit 3 miliony eur, tedy 78 milionů korun.

Část z této sumy poputuje také do Hradce, kde Koubek chytal od čtrnácti let.

„Ale není to tak, že jsem hned ráno volal na Spartu a ptal se, kdy to pošlou,“ smál se šéf klubu Richard Jukl.

Jaký bude podíl?

Konkrétní sumu, na kterou si Votroci přijdou, neprozradí. Stejně jako Sparta.

„V tomto nemůžeme být konkrétní,“ řekl Ondřej Kasík, tiskový mluvčí letenského gigantu.

Podle informací Deníku rozhodně nepůjde o žádné drobné. Výsledná suma se vypočítá z částky 67 milionů. Proč? Jde o rozdíl mezi cenou, již za Koubka zaplatí Rennes, a penězi, které za něj poslala Sparta před dvěma lety do Hradce.

Z 67 milionů by pak Hradec měl získat něco mezi deseti až patnácti procenty. Podle zákulisních zpráv jde spíše o vyšší hranici, ale kluby se dohodly, že nebudou finance komentovat.

V případě patnácti procent by Votroci inkasovali dalších 10 milionů.

Ale to ještě není všechno, další finance přijdou v rámci výchovného, které určuje Evropská fotbalová federace.

Pomůže si i Ostřetín

Tady je jeho výše nastavena automaticky, jde o pět procent prodejní ceny. Suma se pak dělí mezi kluby, které fotbalistu vychovávaly od dvanácti let.

V případě Koubka se tedy jedná o Ostřetín a Hradec Králové.

Do Ostřetína by mělo jít půl procenta, necelých 400 tisíc. Do Hradce 3,5 milionu. Pro oba kluby to je rozhodně velmi dobré přilepšení do rozpočtu.

Získat tyto finance je někdy složitější, například při přestupech do Turecka či jižní Evropy. V případě Francie by to mělo být jinak.

„Rennes je velmi ambiciózní klub vlastněný jedním z nejbohatších Francouzů, vedení jedná velmi seriózně. Mají nový stadion, na kterém se hrálo mistrovství Evropy,“ popsal úroveň klubu Viktor Kolář z manažerské agentury Sport Invest, jež Koubka (a také Čecha) zastupuje.

To jsou dobré zvěsti pro Hradec i Ostřetín. Výchova gólmana Koubka se vskutku vyplácí.

Málem skončil v Portu, měl nahradit španělskou modlu

Hradec Králové - Odchod Tomáše Koubka ze Sparty do zahraničí byla slušná telenovela. Možností bylo více, například špičkové belgické kluby.

Mluvilo se o tom, že by český fotbalový reprezentant mohl zamířit například do Anderlechtu Brusel.

Byla tu však ještě lákavější destinace. Koubek už měl nakročeno do FC Porto, kde by si exhradečák zahrál Ligu mistrů. Během jara nebylo jisté, zda v týmu prodlouží smlouvu proslulý Iker Casillas, španělský mistr světa i Evropy, dříve hvězda Realu Madrid.

To by byla rána, kdyby Koubek střídal takový pojem!

„Casillas nakonec prodloužil, jinak by se Tomáš přesunul do Porta. Můžu potvrdit, že byl pro klub první variantou,“ prozradil Viktor Kolář z manažerské skupiny Sport Invest International, jež Koubka už léta zastupuje.

Doporučení dal Čech

Poté se rozjel projekt Stade Rennes, kde mají čeští gólmani řádně prošlápnutou cestičku. Zahraniční kariéru tady nastartoval Petr Čech, jehož koupila z francouzského týmu přebohatá Chelsea.

Čech se, ani ne moc překvapivě, angažoval také v Koubkově případu.

„Mluvil s majitelem klubu a dal mu na Tomáše nejlepší doporučení a reference. I na základě toho se ve finále celý transfer uzavřel. Petr nechal v Rennes fantastickou stopu, stále tam na něj vzpomínají,“ upozornil Kolář.

„S majitelem mě nadále pojí velmi přátelské vazby, nicméně základem byla Tomášova sportovní výkonnost, jinak by ho nekupovali,“ doplnil Čech.

Koubek mu je vděčný, ale chce jít vlastní cestou.

„Všude v klubu je cítit odkaz Petra Čecha, všichni ví, že oba pocházíme z Čech. Ta paralela se nabízí, přesto bych nechtěl být s Petrem srovnáván. Je jiná doba. Petrovi jsem moc vděčný za to, že mě doporučil, nicméně jsem tu sám za sebe a rád bych napsal vlastní příběh,“ řekl.