„Byla to neúspěšná sezona,“ zhodnotil rok fotbalového Hradce Králové ve druhé lize ředitel klubu Jiří Sabou.

Je to tak, čtvrté místo v tabulce není žádný šlágr. Nic na tom nemění ani zlepšení, které přišlo v jarní části soutěže.

Výsledek mančaftu se logicky porojevuje také na průměrném až podprůměrném hodnocení hráčů, které vám tradičně přináší regionální Deník.

Fotbalisté jsou známkováni jako ve škole, nejlepší je jednička, nejhorší pětka.

Premiantem se stal, jak se dozajista čekalo, Jan Pázler, s jedenadvaceti góly nejlepší střelec druhé ligy.

BRANKÁŘI

Radim Ottmar 2 -
Do podzimu i jara vstupoval jako jednička. V první půlce sezony chyboval, zato na jaře byl oporou. Perfektně odchytal například derby v Pardubicích.

Jiří Lindr 3 -
Na konci podzimu se dostal do brány po Ottmarových nedorazech. Zachytal si čtyřikrát, nevyšlo mu utkání v Ústí nad Labem. Na jaře nechytal ani jednou.

Patrik Vízek 3
Nejmladší z trojice nastoupil v posledních třech kolech sezony. Nevydařil se mu domácí duel s Opavou, zato ve Vítkovicích chytil penalta. Má ambice.

Výkonný ředitel fotbalového klubu FC Hradec Králové Jiří Sabou.
Opava nás svlékla do naha

OBRÁNCI

Jiří Funda 4
Podzim promarodil, na jaře zezačátku hrál, ale pak vypadl ze sestavy. Jediným jeho světlým momentem je (asi) nechtěná asistenci na vítězný gól v derby.

František Čech 2 -
Je dobře, že ho trenéři drželi v sestavě, i když občas zachyboval – například na Žižkově. Tenhle chlapec by mohl být hradeckou budoucností. Ještě by mohl začít při fotbale mluvit.

Jan Mudra 4 -
V Hradci končí. Není divu. Ač má velké ligové zkušenosti, v sezoně vůbec nic nepředvedl.

Adam Pajer 4
Na podzim nastupoval jako krajní obránce, na začátku jara jako defenzivní záložník. Také on už nebude pokračovat, pro tým to nebude ztráta.

Marek Plašil 3 –
Fungoval jako záplata, trenéři si pochvalovali i jeho přístup a vliv na mladší. Pak ale přišel zápas s Ústím nad Labem…

Jan Kvída 4
Po zimním příchodu z Příbrami měl dodat agresivitu a srdce. Obojí mu nechybí, ale technicky, rychlostně, obratnostně zaostává. Navíc rozhodně není šéfem defenzivy, jak se prezentoval.

Otto Urma 3
Dobrá zimní posila z Teplic. Z levého beka vlastně řídil defenzivu, slušně hrál i v záloze, dal dvě branky. Ale také on je výrazně podepsán pod jarní kaňkou, domácí prohrou s Ústím.

Milan Černý 3
Pořád platí, že uměním převyšuje drtivou většinu spoluhráčů, jeho životopis nelže. Jen to zdraví… Na jaře z něj trenéři udělali pravého beka a on pozici v pohodě zvládal.

Dominik Hašek   ---
Mladičký krajní obránce si zahrál jen jednou, a to v posledním kole. Přitom se čekalo, že dostane větší roli. Ale na začátku podzimu si těžce zranil koleno.

Jakub Martinec   ---
Zelenáč z juniorky odkopal stejně jako Hašek poslední kolo na hřišti Táborska. Předtím absolvoval s áčkem pouze dva tréninky. Přesto se neztratil.

Fotbalová Fortuna národní liga: FC Hradec Králové - SK Dynamo České Budějovice.
Komentář Jiřího Fejgla: Havlíčkovo vysvědčení

ZÁLOŽNÍCI

Marek Krátký 3 –
Měl ohromné výkyvy. Proti Frýdku – Místku nastřílel hattrick, jindy nebyl vůbec vidět. Lépe se mu dařilo v záložní řadě než v obraně. Klub mu po sezoně nenabídl novou smlouvu, končí.

Jiří Janoušek 2 -
Zdraví ho zradilo na podzim i na začátku jara, proto odkopal jen sedmnáct utkání. Na druhou ligu je to však velmi platný hráč, má přehled, techniku, chytrost. Pohybové nedostatky na této úrovni dokáže schovat.

Petr Schwarz 3
Měl být tahounem týmu. Občas se mu zadařilo velmi dobře, dal celkem pět branek. Jindy byl neviditelný. Prospěl by mu odchod, v Hradci je za inventář. Má k němu svolení.

Ladislav Martan 4
Jedno z největších zklamání. Rychlík měl být lídrem týmu, ale nebyl. Ač je ofenzivním krajním záložníkem, za dvacet osm duelů nedal ani jednu branku.

Igor Súkenník 4 -
Na podzim 2016 si ho vzal na hostování Liberec, zahrál si dokonce Evropskou ligu. Po půlroce se vrátil do Hradce, kde vůbec nezúročil angažmá ve větším klubu. V této sezoně neodkopal ani 400 minut, proto odchází.

Adam Vlkanova 1 –
Na jaře nejlepší hráč týmu (společně s Ottmarem a Pázlerem). Podzim mu tolik nevyšel, ještě na něm bylo znát těžké zranění kotníku z minulého jara. Ale pak to rozbalil. Nahrával na góly, dával je. Řekl si o ligové angažmá. Hradec ho bude chtít udržet, nasadil vysokou cenu, údajně 5 až 6 milionů. Zaplatí ho někdo?

Filip Zorvan 3 –
Dvacet sedm zápasů – jeden gól. Nic moc pro hráče, který nastupuje jako ofenzivní záložník. Zorvan je snaživý, pohyblivý, technický. Ale neproduktivní. Ve dvaadvaceti letech je tu však předpoklad, že půjde nahoru.

Petr Eliáš   ---
V zimě přišel z třetí ligy. Už v přípravě bylo jasné, že bude potřebovat čas na adaptaci. Pak ho navíc zbrzdilo zranění. Naskočil třikrát na úseky zápasů, měl potíže s pohybem. Na podzim se ukáže, zda se dostane na druholigovou úroveň.

Robert Jukl   ---
Syna dlouholetého ředitele klubu si vytáhl z dorostu trenér Karel Havlíček, i když Jukl senior příliš nesouhlasil. Nakonec mladík šanci nedostal.

Karel Havlíček
Havlíček: Postup nebyl priorita

ÚTOČNÍCI

Jan Pázler 1
Můžete mu vyčítat, že není bleskurychlý, že prohraje pár soubojů. Jenže Pázler je střelec – nejlepší kanonýr druhé ligy. Góly sázel pod tlakem.

Jiří Miker 3
Zazářil například v pohárovém zápase v Teplicích, ale ve druhé lize to ještě nebylo ono. I když dva góly za 418 minut nejsou k zahození. Škoda, že už nefungují fotbalové farmy, mladík by potřeboval drsnou školu třetí ligy.

Jakub Šípek 4
Dostal o hodinu a půl více hry než Miker, ale ani jednou neskóroval. Na jaře dodělával školu, i to se na něm projevilo.

René Kropáček   ---
Na hodnocení to není, odkopal jen 41 minut. Přišel v zimě, srovnával se se skokem z třetí ligy, navíc byl dlouho zraněný.

Výkonný ředitel fotbalového klubu FC Hradec Králové Jiří Sabou.
Šéf Sabou o konci trenéra: Na jaře nepřišel progres