„Podařilo se nám najít náhradu za Honzu Šislera na post středního defenzivního záložníka. Honza Hable už je fotbalově zkušenější a vyzrálejší. Je to místní odchovanec, typologicky podobný hráč, na hřišti má velký akční rádius, hodně toho oběhá, je odolný v osobních soubojích…," říká na adresu staronové tváře hradecký trenér Luboš Prokopec.

„Když se tahle možnost naskytla, neváhali jsme ani minutu. Vojta Štěpán chtěl jít do Baníku, my na pozici krajních záložníků máme dost hráčů, ale po vypadnutí Šislera nám chyběl defenzivní záložník," objasnil výměnu kouč.

I sám Hable návrat do Hradce uvítal. „Jsem rád, že se mohu vrátit do klubu, kde jsem svoji kariéru odstartoval. Nejdu do neznáma, protože hodně kluků znám a například kouč Prokopec mě vedl jako asistent trenéra Čvančary v žácích. Těším se na svoji novou příležitost a věřím, že budu moci v jarních bojích pomoci v návratu do Gambrinus ligy," uvedl Jan Hable.

Blonďatý záložník se pod „lízátka" vrací po necelých sedmi letech. Rodák z Nového Města nad Metují v Hradci působil od žákovských let a už v osmnácti, coby mládežnický reprezentant a velký talent, zamířil do italské Fiorentiny.   Zde působil v juniorské akademii, do prvního týmu v Sérii A se nedostal, a tak v lednu 2009 odešel na hostování do Ostravy. V lednu 2010 se vrátil do Itálie a z Fiorentiny přestoupil do druholigového Ascoli. Hned v létě  odešel do řecké Kerkyry, odkud jako volný hráč začátkem roku 2013 přestoupil do Ostravy.

Hablemu byla před jeho odchodem do Fiorentiny v létě 2007 předpovídána zářivá budoucnost, v zahraničí však velkou díru do světa neudělal. „Nemyslím si, že by se neprosadil," nesouhlasí Prokopec.

„Viděl jsem ve Fiorentině   zápas tamní juniorské soutěže a měl velkou kvalitu. Honza nastupoval ve druhé italské lize, i v Řecku, hrál i v Baníku. Spíš bych řekl, že měl smůlu na to, že se dostal do klubů, které měly finanční problémy. Například v Řecku nedostával peníze. Kdyby se teď v zimě nevrátil do Baníku jeho kmenový hráč Greguš,  Honza by tam zůstal," soudí Prokopec.

Jeho slova o setrvání v Baníku potvrdil ostravský trenér František Komňacký. „Štěpán se nám typologicky do kádru hodí. Hable je kvalitní hráč, ale s jeho ztrátou jsme schopni si poradit," prohlásil.

Hable, který by se měl v Hradci hlásit dnes na dopoledním tréninku, nastoupil v české nejvyšší soutěži ve 28 utkáních, branku nevstřelil.