Východočeský druholigový klub by měl od předního celku Serie A inkasovat v první fázi sumu přesahující dvacet milionů korun. Pokud se Hable v novém působišti prosadí, přiteče „votrokům“ do pokladny zhruba dalších pětatřicet milionů.

Deset zápasů

„Úplná částka se dá jen těžko odhadovat, protože ve smlouvě je řada bonusů - za utkání, za další případný přestup… Pokud se Honza uplatní, bude to megačástka,“ přiznal Jukl. Na konto hradeckého klubu nyní přijde jedna splátka přesahující dvacet milionů korun. Na ní by měl participovat také MFK Nové Město nad Metují, odkud talentovaný fotbalista přišel.


Další platby nejsou časově omezené, záleží na tom, jak se Hable rychle prosadí do prvního mužstva. „Musí v něm odehrát minimálně deset zápasů,“ uvedl Jukl magické číslo z pohledu Hradce. Pak teprve potečou další miliony. V tomto směru se počítají mistrovská i pohárová utkání. Další finance poputují na konto východočeského klubu v případě přestupu Hableho z Fiorentiny, a to deset procent z přestupové částky.

Podmínky k uplatnění

Teď už „pouze“ zbývá, aby se Jan Hable na Apeninském poloostrově prosadil. Lehké to určitě nebude. Co když se mu to nepovede? „Přesně tuto otázku jsem položil zástupcům italského klubu. Oni vůbec nemají strach, že by se Honza neprosadil. Bude mít vytvořeny takové podmínky a takový servis, že přechod do kategorie dospělých bude pro něho postupný a měl by se uplatnit,“ soudí Richard Jukl.
Spolu s Hablem přijdou do týmu vyznávajícího fialové barvy čtyři noví hráči, včetně brněnského Ondřeje Mazucha. Bude je prý sledovat hned deset trenérů, kteří jim pomohou v adaptaci na nové prostředí a herním růstu. Jediným nepřítelem by mohlo být zranění talentovaného fotbalisty. To by mohlo připravit hradecký klub o případné bonusy.

„Fialky“ v Hradci?

Během jednání o přestupu nadějného mladíka se kluby dohodly i na jiných formách spolupráce. „Naši trenéři mládeže by mohli odjet na stáž do Fiorentiny. Italský klub pracuje s mladými hráči skvěle a řadě z nich dává příležitost v A-týmu dospělých,“ poukázal Jukl. Fiorentina by dokonce mohla sehrát utkání v Hradci Králové. „Pokud bychom uskutečnili přestavbu stadionu, mohli bychom s italským týmem sehrát otvírací zápas,“ předložil jednu z možností.

Korektní přístup

Fiorentina defenzivního středopolaře sledovala od loňského mistrovství Evropy do 17 let. Poté její zájem na čas utichl a vyvrcholil po Meridian Cupu, kde Jan Hable dovedl v roli kapitána výběr Evropy hráčů do 18 let k vítězství nad Afrikou. V prvním duelu ve Španělsku byl dokonce zvolen nejlepším mužem zápasu.

„Bylo na nich vidět, že mají o Honzu velký zájem. Jednání byla vstřícná, rychlá a korektní. Italové splnili všechny naše požadavky,“ pochvaloval si Richard Jukl, který mladého hráče směroval jen do zahraničí. „Už v době, kdy začínal být o Honzu zájem, tak jsem deklaroval, že do české ligy ho v žádném případě nepustím. Kdyby měl zůstat v tuzemsku, tak jedině v našem klubu. Navíc takovou přestupovou částku by u nás asi nikdo nedal,“ je si vědom.

O služby Hableho se zajímala řada klubů v čele s Interem Milán.

„Nebyla to konkrétní jednání. Šlo o jakési sondáže, za jakých podmínek bychom hráče uvolnili. Přístup zástupců Fiorentiny ovšem všechny předčil. Věřím, že se tam prosadí, prostor k tomu určitě dostane,“ dodal Jukl.