Na úpatí Uralu málem pomohl zinscenovat vzpouru proti ruským „molodcům". Hradecký obránce Tomáš Holeš (19) nastoupil v základní sestavě reprezentační jednadvacítky v odvetném zápase o postup na mistrovství Evropy v Jekatěrinburgu. Češi doháněli ztrátu 0:2 z prvního duelu, v Rusku vedli 2:1, měli šance, nastřelili břevno, ale postup už nevybojovali. Přesto zanechali skvělý dojem. I „votrok" Holeš.

„Byli jsme tak blízko. Všichni jsme chtěli jet na Euro," klopí zrak talentovaný mladík.

Ještě ve vás přetrvává zklamání?
Už ani ne. Snažím se soustředit na neděli, protože nás  s Hradcem čeká velmi důležité utkání s Teplicemi.

Bezprostředně po utkání to ale bylo jiné, ne?
Bylo to smutné. Celá kabina z toho byla přepadlá. Byli jsme tak blízko. Všichni jsme chtěli jet na Euro.

Před duelem v Jekatěrinburgu jste ani nedoufali, že budete k postupu takový kousek.
Scházel nám jediný gól. (povzdechne si) Za stavu 2:1 jsme měli dvě stoprocentní šance. Tecl dokonce nastřelil břevno. Je to velká škoda.

V Rusku jste předvedli fantastický ofenzivní fotbal, favorizované Rusy zahnali do úzkých. Ceníte si toho i přesto, že jste nepostoupili?
Rozhodně. Hrálo se mi dobře, cítil jsem se výborně. Doufám, že to přenesu i do ligy.

Myslím, že se nemusíte obávat. Dobrou formu potvrzujete už několik týdnů.
Mám zdravé sebevědomí. Věřím si. To je pro fotbalistu hrozně důležité. Cítím, jak se těším na další zápas a pak zase na další.

Fotbal vás nyní evidentně baví. Mám pravdu?
Přesně tak. V lize se mi poslední dobou docela dařilo. V reprezentaci jsem se cítil výborně i na trénincích. Snad to nebude znít moc sebevědomě, ale nemám důvod si nevěřit.

V lize i v mužstvu „lvíčat" jste nastoupil na pravé straně obrany. Sedí vám tento post více než v záloze?
Vyhovuje mi hra ve čtyřobráncovém systému. Z pravé strany můžu vyjíždět dopředu, je to po mně i vyžadováno.

Za dva dny přivítáte Teplice, které jsou ve stejném sestupovém ohrožení jako vy. Mají jen o bod více. Čeká vás nejdůležitější zápas podzimu?
Tak to není. Je to jeden z těch důležitějších, ale nejdůležitějším bych ho nenazýval. Chceme ho zvládnout a Teplice porazit. Moc by nám to pomohlo.

Je už v kabině cítit nervozita?
Zatím ne. Nebo alespoň  nic takového nepozoruji. Spíš se soustředíme na to, abychom se na zápas maximálně zodpovědně připravili.

S jakou hrou se dá proti Teplicím uspět?
Myslím, že by na ně platil výkon, který jsme předvedli doma proti Liberci, kdy jsme hráli útočně a nebáli se. Doma se nám to docela daří. Myslím, že před vlastními fanoušky nehrajeme špatný fotbal. Když proměníme šance, mohli bychom vyhrát. Hlavně nesmíme předvést podobný výkon jako naposledy na Dukle, kde jsme byli v prvním poločase opravdu špatní. V klubu bylo pak hodně zle.

V Teplicích nedávno došlo k personální rošádě na trenérské lavičce. Mladého kouče Lukáše Přerosta nahradil ostřílený Zdeněk Ščasný. Ještě předtím  severočeský klub získal dvě velké posily – Marka Jarolíma   a Andreje Keriče. Je silnější než dřív?
To je bez debat. Mužstvo mají dobré. Otázkou je, jak brzo se sehrají. To ale nemění nic na tom, že se musíme soustředit především na sebe a zápas zvládnout.