Nový rok přivítá v Londýně poblíž magického Big Benu, o pár dní později se už bude Tomáš Holeš hlásit na startu zimní přípravy v Hradci Králové.

Docela fofr, ale na ten je devatenáctiletý bek Hradce Králové v poslední době zvyklý. Fotbalový život se mu pomalu mění  a především nabírá tempo. Už po něm touží Jablonec i další kluby.

„Na jaře stoprocentně zůstanu v Hradci," tvrdí jedna z vycházejících hvězdiček českého fotbalu.

Během zimy ho čeká jeden zásadní úkol. Musí si vybrat agenta. V budoucnu ho bude potřebovat. „S tátou se poradíme, kdo by pro mě byl nejlepší," usmívá se.

Už jste pro někoho rozhodnutý?
Ještě ne, ale zájem eviduji. Rozhodnutí nechám až na zimu. Až bude klid.

Čeká vás důležité rozhodnutí. Vybrat správného agenta, který se vám bude maximálně věnovat, je zásadní věc.
To jistě. Musíme si rozumět, najít společnou řeč a já od něj očekávám, že mi vyjedná co nejlepší podmínky smlouvy. Ať to bude kdekoliv.

Kolik agentů vás chce do své stáje? Odhaduji, že telefon máte docela v permanenci.
(usmívá se) Bylo jich okolo pěti. Většinou mě kontaktovali sami s tím, že by o mě měli zájem. Na schůzce mi řekli co a jak. Vysvětlili mi, jak to u nich funguje. S tátou se poradíme, kdo by byl pro mě nejlepší.

Požádáte o radu i někoho jiného?
Už jsem se ptal Milana Fukala. Je to zkušený borec se zahraničními zkušenostmi. Tím, čím si nyní procházím já, si také prošel. Jeho názor byl pro mě důležitý.

Když se ohlédnete za podzimem, máte z něho dobrý pocit?
Mám. Vlastně nebylo zápasu, kdy bych hrál vyloženě špatně. I když mě mrzí třeba červená karta z Jablonce a zápas s Budějovicemi, který se mi úplně nevyvedl.

Kdy jste se na hřišti cítil vyloženě skvěle?
Určitě v prvním vzájemném utkání s Jabloncem a pak také proti Liberci.

Okolo vás krouží úspěšné české kluby. Trenér Václav Kotal, jenž vás v Hradci vytáhl do áčka, se svěřil, že by vás chtěl do Jablonce. Prý byste se mu na pravého beka náramně hodil. Líbilo by se vám to?
Četl jsem to a musím se přiznat, že to bylo krásné počtení. I kluci v kabině mě na to upozornili. Vše ale záleží na domluvě klubů.

Chtěl byste do Jablonce už v zimě?
Pokud by o mě byl stále zájem, tak by bylo lepší odejít až v létě. Myslím, že taková cesta je rozumná.

Takže fanoušci „votroků" strach mít nemusejí. Jaro určitě strávíte v černobílém dresu.
Je to stoprocentní. Na tom se nic nemění.

Fotbalovou budoucnost máte narýsovanou solidně. Máte jasno, po jaké cestě byste se chtěl vydat?
Láká mě to zkusit ve špičkovém českém klubu a pak samozřejmě v zahraničí. To jsou moje postupné cíle. Ale především potřebuji hrát a podávat dobré výkony. Bez toho to nepůjde.

Šéf hradeckého klubu Richard Jukl vás srovnával s Václavem Pilařem. Prý jste si povahově velmi podobní. Co takhle kopírovat vývoj Pilařovy kariéry?
To by byla fantazie! Hrát v Plzni, v nejlepším klubu u nás. Pak se dostat do reprezentace, do Wolfsburgu. (zasněně) Jen bych si odpustil ta Vaškova zranění.

Tomu rozumím. Pilař se nikdy netajil obdivem k Messimu a španělskému fotbalu. Jakou hvězdu nosíte vy v srdci?
Vyloženě idol nemám, ale líbí se mi fotbalisté ve špičkových klubech. Dani Alves, Sergio Ramos. I proto, že hrají v obraně jako já.

Se spoluhráčem Tomášem Koubkem strávíte Silvestra v Londýně. Těšíte se na poměrně netradiční oslavu nového roku?
Hodně. Letíme na pět dní,  s sebou bereme i přítelkyně. Zažijeme něco úplně nového. Bude to poprvé, co budu slavit Silvestr mimo domov. Možná navštívíme i nějaký zápas Premier League.

Jaké utkání máte v plánu?
Bohužel Chelsea ani Arsenal v tomto termínu doma nehrají. Takže asi vyrazíme na West Ham United.

Co kromě fotbalu ještě chcete stihnout?
Určitě chceme vidět známá místa, známé stavby. A také s holkami vyrazit po nákupech. Prostě si to celé užít podle našich představ. Silvestra bychom chtěli slavit poblíž Big Benu. Má tam být ohromný ohňostroj. Bude to zážitek.

Po návratu z Anglie se prakticky hned vrhnete do přípravy. Už 4. ledna celý tým čekají testy v Ústí nad Labem. Docela fofr, co myslíte?
Vracíme se 2. ledna, takže budeme mít jen den na rozkoukání. Ale musíme to vydržet.