Krásný fotbalový příběh bosenského národního hrdiny Edina Džeka je pro ně hnacím motorem, inspirací.

Haris Harba (24) a Asim Zec (18) by rádi kráčeli v budoucnu v jeho stopách. Hradec Králové si vybrali jako klub, který by jim jejich sny pomohl přiblížit.

„Beru to jako velkou příležitost odrazit se ještě dál," říká starší z bosenské dvojice a mladší parťák, nadaný střelec, ho doplňuje. „Angažmá v Hradci je pro mě něčím velkým. Vážím si toho."

Oba hráče si na východ Čech přivedl nový trenér „votroků" Jiří Plíšek, expert na balkánský fotbal.

Co vás přivedlo z Bosny do Hradce Králové?
Harba: Především zájem klubu. Všechno do sebe výborně zapadlo, na všem jsme se domluvili. A samozřejmě že sám měl také chuť zkusit fotbal v České republice.
Zec: Myslím, že jsem přišel do klubu, který je vhodný pro mladé hráče. Jsem přesvědčený o tom, že se tady budu zlepšovat. Co jsem slyšel, tak v Hradci se vždy výborně pracovalo s mládeží a s talenty. Těším se.

Co jste o Hradci a o českém fotbale věděli?
Harba: O Hradci vůbec nic. (směje se) To spíš něco o Liberci, Spartě nebo Plzni, které hrají evropské poháry.
Zec: Já znám dobře Plzeň, protože jsem na ni sázel. (culí se) A samozřejmě známe fotbalisty ve velkých evropských klubech. Třeba Rosického nebo Čecha.
Harba: A také jsme slyšeli, že jsou u vás pěkné holky.

To máte pravdu. Jsou hezčí než Bosňanky, že?
Zec: Ani náhodou. U nás jsou ty nejhezčí holky na světě. (zase se směje) Vy máte také krásné ženy, ale na naše nedám dopustit.

Pivo a svíčkovou s knedlíky jste již ochutnali?
Harba: Když jsme měli zápisné, tak jsem si dal plzeň. Ale vaše národní jídlo ne. (ušklíbne se) Radši si dám jehněčí.
Zec: Pivo ne. Ještě jsem ho neměl. Alkohol vůbec nepiju. (oba Bosňané jsou muslimové – pozn. red.)

Berete štaci v Hradci jako pravý start do velkého fotbalu?
Harba: Jednoznačně. Beru to jako velkou příležitost odrazit se ještě dál. Především však musíme hrát dobrý fotbal jako tým a mít výsledky. Když k tomu přispěju, může mě to popostrčit jinam.
Zec: Oproti Bogojnu, odkud pocházím, je to obrovský rozdíl. Našel jsem zde skvělé podmínky, je to pro mě něco fakt velkého. Moc si toho vážím a stejně jako Haris věřím, že se třeba posunu ještě dál. Budu na sobě tvrdě pracovat.

Jakou roli ve vašem příchodu sehrál trenér Jiří Plíšek? Byl pro vás garantem kvality?
Harba: Ano. Díky panu Plíškovi jsme sem oba přišli a je naší povinností mu to vrátit na hřišti a přístupem k tréninku.

Jak moc váš fotbalový život ovlivnil příběh útočníka Edina Džeka, jenž se přes Teplice dostal až do Manchesteru City, vítězi anglické ligy?
Harba: Edin je pro nás velikým vzorem a motivací. Díky němu víme, že stojí za to na sobě pracovat a hodně trénovat. Třeba se to povede a půjdu v podobných šlépějích.

Je to největší bosenský hrdina?
Zec: Velikánský vzor nejen pro mě, ale pro všechny Bosňany. Ani to nejde úplně přesně vyjádřit a popsat, co pro nás Edin znamená. Každý hráč, který něco dokáže, má v zádech obrovskou armádu fanoušků. Na tyhle hráče jsme hrdí. Třeba můj bratr hraje první ligu v Turecku a vím, jak naši lidi všechno o něm hltají. (Ermin Zec podepsal před dvěma lety čtyřletý kontrakt s Genclerbirligi – pozn. aut.)

Narazili jste na velké rozdíly mezi oběma zeměmi?
Harba: My si život především užíváme. (usmívá se) To u vás je vidět daleko větší smysl pro zodpovědnost. Život má řád. Je to vidět i ve fotbale. Všechno je na daleko vyšší úrovni než u nás doma. Logistika, podmínky pro trénink. Vážím si toho, že tady můžu být. Většina českých trenérů nebo hráčů by u nás nevydržela ani týden.

Vzpamatovala se Bosna z těžké války v devadesátých letech minulého století?
Harba: Už se to hodně zlepšilo, dá se normálně žít. Přesto je válka ve vzduchu stále cítit. Mezi určitými skupinami lidí je zakořeněná závist a ta překáží v lepším rozvoji celé země.

Je fotbal pro Bosňany únikem z každodenních starostí?
Harba: Nejenom fotbal, ale sport celkově. Když přijdeme na hřiště, tak zapomeneme na běžné starosti, na problémy, které nás trápí. Fotbalem se odreagujeme.

Oba také studujete, že?
Harba: Vystudoval jsem průmyslovku se specializací na pošty, nyní jsem ve třetím ročníku sportovní fakulty, studovat budu dálkově. Podle individuálního plánu.
Zec: Já už se věnuji naplno fotbalu, ale úspěšně jsem zakončil dopravní průmyslovku.

Haris Harba

Narozen: 14. 7. 1988; 
Národnost: Bosna a Hercegovina
Post: ofenzivní záložník
Číslo dresu: 19
Stav: svobodný
Předchozí působiště: FK Olimpik Sarajevo
Tržní cena: 225 000 eur
Charakteristika: Začínal jako futsalista, „velký" fotbal hraje třetím rokem. Je kreativní, chladnokrevný v koncovce a v tréninku úžasně pracovitý. Touha prosadit se do renomovanější ligy ho žene vpřed. Bude patřit do základu.

Asim Zec

Narozen: 23. 1. 1994
Národnost: Bosna a Hercegovina
Post: útočník
Číslo dresu: 9
Stav: svobodný
Předchozí působiště: NK Iskra Bugojno
Tržní cena: 80 000 eur
Charakteristika: Má schopnosti vyrůst v obávaného kanonýra, v zabijáka, který Hradci už dlouhé roky zoufale chybí. V Bosně řádil v dorostenecké lize, po přechodu mezi dospělé nastřílel v sedmi zápasech šest branek.