Mužstvo jste přebíral v průběhu zimní přípravy. Jaký před vás postavilo vedení cíl do zbytku sezony?
Jednoznačně se pokusit zachránit soutěž, neboť to tehdy vypadalo na sestup.

V soutěži zůstáváte, takže v oddíle panuje spokojenost?
To ano. I když jsou určité zápasy, v nichž jsme mohli podat lepší výkony. Ovšem do hlavy hráčů nikdo nevleze.

Vraťme se ještě zpět. Příprava na jaro byla všelijaká a hráči nechodili moc trénovat. Změnilo se to v průběhu druhé části soutěže?
V zimě jsme se připravovali v domácích podmínkách a sehráli jsme zápasy s mužstvy z nižších soutěží, čili nás neprověřil těžší soupeř. Jinak co se týká samotné trénovanosti kluků, tak se moc nezlepšila. Stále je tréninková morálka špatná. Je to třeba dané pracovním vytížením hráčů, ale i jejich morálními vlastnostmi. To, že kluci nechtějí chodit trénovat, mě mrzí.

I přesto se však na jaře podařilo udržet ty největší opory, což byl zřejmě základ k záchraně…
To je sice pravda, ale nyní třeba Škoda definitivně odchází do Jaroměře, což bude velká ztráta. Musíme tedy sehnat náhradu. Preferoval bych však poctivé kluky. Řekl bych to asi takhle: Potřebujeme mužstvo posílit o dva až tři bojovníky.

Když se ještě podíváme na uplynulou sezonu, jaro jste měli jistě lepší než podzim. Čím to?
Myslím, že se mi podařilo u týmu alespoň trochu vzbudit dojem, že chtěl být zodpovědnější. Při té hře si začali více plnit taktiku, kterou jsme si stanovili.

První tři jarní kola to ale vypadalo mizerně. Zlom zřejmě nastal výhrami nad Milíčevsí a v Doudlebách. Je to tak?
Určitě. Jsem úplně stejného názoru. Ovšem i po těchto zápasech jste se stále drželi těsně nad sestupovou hranou.

Jistotu tedy přineslo až „divoké“ vítězství 6:5 nad Novou Pakou v posledním kole…
Ano, až po tomto zápase přišla definitiva. Tím jsme se zároveň vyšvihli na opticky solidní osmé místo. Zachránili bychom se však i bez této výhry, protože ostatní soupeři v boji o padáka zaváhali. A nedalo se předpokládat, že by všichni vyhráli. Jinak vyloženě spokojený nejsem. Spoustu věcí se dalo udělat lépe. Musíme však pracovat s hráči, které máme.

Co vůbec říkáte na tuhý boj o záchranu, kdy o ni prakticky celou druhou polovinu sezony bojovalo osm týmů?
Úroveň přeboru si myslím, že stále klesá. Je to dané špatnou tréninkovou morálkou, a to nejenom u nás, ale i jinde. Trénovanost je prostě malá. Pro Černilov bylo štěstím, že se našla i další mužstva, která měla ten samý problém. My jsme tedy z toho nakonec vyvázli dobře. Některé týmy na tom asi byly ještě hůř než my. Zřejmě proto to bylo vespod tak vyrovnané.

Ale na druhou stranu bylo stále o co hrát…
Tak především to nepostrádalo dramatičnost. Z tohoto pohledu bylo dobré, že nebylo do konce nic rozhodnuto. Soutěž tak měla nějaký smysl.

Překvapilo vás trio sestupujících?
V případě Milíčevsi rozhodně. Kostelec s Libání jsem tak trochu i tipoval po podzimu. Jako třetí jsem si myslel, že tou bude nějaký jiný tým.

Černilov je tedy zachráněn. Jaké budou další kroky do budoucna?
V mém případě jsme se s vedením dohodli na opětovné spolupráci. Vypadá to tak, že bychom chtěli pomalu přebudovat mužstvo tak, aby se zapojilo více místních. Mládežnická základna tu totiž je, a tudíž je na čem stavět. V současnosti vychází několik dorostenců. Domnívám se, že i někteří hráči z béčka by šli zapojit do našeho týmu. S černilovským fotbalem bych to rozhodně neviděl špatně. Ale pochopitelně, že jenom s vlastními fotbalisty se hrát nedá.

Kdy zahájíte přípravu na nadcházející sezonu?
V tom nejzazším termínu, protože kluci musejí dostat nějaké volno. Bude to tedy až kolem 20. července. Chtěl bych trénovat třikrát týdně plus sehrát vždy jeden zápas. Rád bych, abychom odehráli pět přípravných utkání.

Přebor se nyní hodně obmění, což bude také jistě zajímavé…
Určitě. Já ale tvrdím, že některé týmy jsou v přeboru už jen ze setrvačnosti. Tu obměnu to tedy rozhodně chce. Je dobře, že z A třídy postoupila třeba ambiciózní Police.

Kdo by podle vás mohl hrát špičku v příštím ročníku?
Silná bude Olympia, tam ten základ je. Má velice kvalitně postavený mančaft, ale i zázemí. Druhé housle nebude chtít hrát ani Trutnov, který by se rád vrátil do divize. Dobře poskládané mužstvo má i Jičín. To jsou podle mě tři kandidáti, kteří si to rozdají o postup. Ale nevím, co můžeme čekat třeba od Nového Hradce. Ten by mohl být černým koněm soutěže.

A ve vašem případě tomu bude jak?
Byl bych spokojen, kdybychom hráli v klidném středu tabulky.