Na nevydařený podzim nechali zapomenout chlumečtí fotbalisté. Po první části sezony figurovali až na desáté příčce I. A třídy, ovšem díky poměrně vydařenému jaru se vyhoupli na konečné třetí místo. S tímto pořadím panovala po sezoně v klubu spokojenost. Trenér PETR VANÍČEK vidí hlavní důvody zlepšení ve vydařené zimní přípravě a v ustálení sestavy.

Jak hodnotíte celkově sezonu?

Myslím si, že můžeme být spokojeni jak s umístěním, tak hlavně s herním projevem, který si museli hráči zažít, a v tom byl největší pokrok oproti minulým rokům.

Splnilo třetí místo vaše očekávání?

Za sebe můžu říct, že třetí místo je, zvlášť po ne úplně vydařeném podzimu, nad očekávání. Podařil se nám vstup do jarní části, v mužstvu byla velmi dobrá atmosféra, která se přenesla na hřiště a projevila se i na výsledcích.

Když byste srovnal podzimní a jarní výkony, v čem byl rozdíl?

Do podzimní části jsme vstupovali posíleni o některé hráče, ale ukázalo se, že největší problém byl na místě středního tvořivého záložníka, který by hru usměrňoval. Plnil ji Petr Kycelt, ale protože laboroval se zraněním, ve většině zápasů chyběl. Neměli jsme nikoho, kdo by ho na tomto postu dokázal nahradit. V zimní přípravě, kterou jsme většinou absolvovali na umělé trávě v Novém Bydžově, začal tuto roli plnit David Jankovský, jenž se vrátil po dlouhém zranění a jeho přínos byl znatelný. Další faktor byl, že jsme většinu zápasů na jaře odehráli v ustálené sestavě.

Před závěrem soutěže se spekulovalo, že bude možná postupovat i třetí tým. Vnímal jste to?

Samozřejmě že se tyto spekulace donesly i k nám, ale nijak jsme se tím nezabývali. Tak jako po celou sezonu jsme se vždy snažili soustředit pouze na nejbližší zápas a svůj výkon. Ostatní kolem jsme neřešili. A to se nakonec ukázalo jako správné.

V té době přišlo zaváhání v Malšovicích, což bylo určité zklamání…

Pravda, že jsme nebyli s remízou (1:1) spokojeni. V tomto zápase jsme nehráli dobře a situace v okolí šestnáctky domácích řešili špatně. Někteří hráči již během zápasu hledali vinu jinde než u sebe, a to působilo kontraproduktivně na jejich hru. Alespoň to bylo poučení pro zbývající zápasy s mužstvy ze dna tabulky, které jsme zvládli mnohem lépe (Trutnov B 4:0, Žacléř 7:1).

Kdo patřil k tahounům?

Nerad jmenuji, abych na někoho nezapomněl. Každý hráč je podle svých úkolů přínosem pro mužstvo a záleží, jak se s tím v zápase vyrovná. Někdy to vyjde lépe jednomu a jindy zase druhému. Důležité pro mě je, aby mužstvo fungovalo jako kompaktní celek.

Od koho jste očekával více?

Od všech (smích). Ale já nebudu úplně spokojený nikdy, protože si myslím, že každý má nějaké rezervy. Je jen na hráčích samotných, aby na sobě chtěli pracovat a zlepšovat se. Když vyhrajeme, jsem rád, ale řeším, proč jsme třeba nevyhráli větším rozdílem a co bychom měli udělat pro to, aby to příště bylo ještě lepší.

V Chlumci se velmi dobře rozrůstá mládež. I vy jste zapracovával do týmu nadějné hráče…

Určitě. Fotbal v Chlumci zaznamenává v posledních letech solidní vzestup. To ale není moje zásluha. V tomto směru patří velký dík Martinu Firbacherovi a všem trenérům: od těch nejmenších až po dorost. V mužích se už vloni pravidelně objevoval v sestavě Jakub Jelínek (ročník 1988), do soutěžních zápasů naskočil i jeho bratr David (1991) a Petr Havránek (1990). To byli věkem ještě dorostenci, ale mužstvo je celkově mladé, složené většinou z našich odchovanců a hráčů RMSK Cidlina. S nimi se dobře pracuje. Někdy jim však chybí zkušenosti starších, kteří prošli třeba i vyššími soutěžemi.

S čím budete vstupovat do příští sezony?

Přání je jedna věc a skutečnost druhá. Nemám žádnou podmínku, že musíme skončit do x-tého místa. Samozřejmě bychom chtěli navázat na výkony z jarní části, ale jak jsem již říkal, půjdeme zápas od zápasu. Soustředíme se na své výkony, a když budou dobré, tak budou výsledky a tím pádem i umístění.

Co takhle pokusit se o postup do krajského přeboru?

Na to je těžká odpověď. Kdo by nechtěl, má to ovšem spoustu faktorů. Chce to tréninkovou morálku, případně posílení kádru. Postoupit a pak hrát o udržení, to by diváky ani hráče zase tolik nebavilo. S tím souvisí samozřejmě finance a jiné věci. Já bych tomu nechal volný průběh a uvidíme, co bude v červnu 2008.

Plánujete tým posílit?

Stávající kádr snad zůstane pohromadě. Měli by přijít Radan Koliáš, který u nás byl vloni na podzim a na jaře pak hostoval v FK AS Pardubice, a z Bydžova Aleš Suchochleb.

Jak bude probíhat příprava?

Trénovat budeme v domácích podmínkách. Sehrajeme šest přípravných utkání včetně Memoriálu Ladislava Hegera, jenž se na našem hřišti koná 28. července za účasti týmů z Nového Bydžova, Kosiček a Hlušic. Je mi jasné, že nám do plánu zasáhnou dovolené, jako každý rok, přesto se budeme snažit hráče připravit co nejlépe.