Tak se chová kapitán! Když mužstvu teče do bot, dokáže pomoci. Adrian Rolko srovnal stav sobotní generálky s Katovicemi na 1:1 a částečně tak odvrátil možné spekulace o stávající formě hradeckých fotbalistů před blížícím se startem jarní části Synot ligy.

,,Pořád je to jenom příprava, zrcadlo nastaví až liga. Tam se teprve ukáže, jaké máme sebevědomí," říká rezolutně šestatřicetiletý mazák.

V generálce jste remizovali se sedmým celkem druhé polské ligy. Soupeř vás hodně pozlobil, souhlasíte?
Mám z toho smíšené pocity. Sami jsme Katovicím nabídli tři čtyři šance, což je hodně. 
V lize by nás to mohlo mrzet. Nebyli jsme zkrátka tolik
aktivní a důrazní jako oni. 
V tomto směru musí nastat zlepšení.

Poprvé jste absolvovali herní test na přírodní trávě. Mohl být i tento fakt důvodem jisté 
nerozkoukanosti?
Na to bych se nevymlouval. V týdnu jsme už na trávě trénovali. Soupeř byl na tom podobně.

Přesto. Většina prvoligových týmů absolvovala herní soustředění v zahraničí a na přírodním terénu strávila více    času. Může v tomto ohledu Hradec ztrácet?
Tohle hodnotit nechci. My jsme se připravovali v domácích podmínkách, handicap v tom nevidím.

Jak se vám vůbec zamlouvala zimním příprava pod koučem Pilným?
Byla náročná, ale splnili jsme, co jsme měli. Některé zápasy se nám povedly, některé méně. Pořád je to jenom příprava, zrcadlo nastaví až liga. Tam se teprve ukáže, jaké má mužstvo sebevědomí.

Proti Katovicím jste po rohu srovnával na 1:1. Naposledy jste skóroval vloni v květnu ve druhé lize proti Vlašimi. Určitě bylo fajn si připomenout, jak chutná gólové opojení…
(směje se) Každý vstřelený gól povzbudí. Kéž by něco přišlo i v mistrovských zápasech.

Nacházíte se ve složité situaci. Cítíte z týmu před startem jara tu správnou energii?
Nebojíme se toho. Příprava ukazovala, že se můžeme měřit s kýmkoliv. Zápasy byly koukatelné, vyhrávali jsme je a dávali jsme i dost branek. Dá se na tom rozhodně stavět. Ale jak jsem už řekl, teď se teprve ukáže, co v nás je. Jsme tak trochu jako zraněné zvíře, které se snaží přežít. A já doufám, že přežijeme!

Hradec se v poslední době pyšnil fungující kabinou. Jak do ní 
zapadly nové tváře?
Tady není co řešit. Petrus, Nosek a Tito zapadli úplně 
v pohodě.

Po vítězství v zimní Tipsport 
lize pronesl útočník David Vaněček, že mu přijde, že se tým ještě více semkl. Pozoroval jste coby kapitán totéž?
Je to dané tím, že jsme už delší dobu spolu. Máme k sobě blíž a blíž. Určitě taková ta chemie funguje trochu jinak, než tomu bylo v létě, kdy se mužstvo doplnilo o celou řadu nových hráčů. Dobrý tým nikdo neudělá za dva měsíce, za půl roku. Jedná se minimálně o roční proces. Podívejte se na Plzeň. Tam to taky nebylo hnedka. Soupeře začala válcovat postupem času, až když si mančaft pořádně sedl.

Jak moc vám v kabině schází váš dlouholetý parťák Marek Kulič?
Chybí, chybí. Jeho srandičky i fotbalové umění nás hodně nabíjely, mladší kluci se 
od něho měli co učit. Mára byl velká ikona.

Teď jste nejzkušenějším hráčem vy. Odpovědnost za výkony bude částečně ležet i na vašich bedrech. Je tahle role pro vás samozřejmá?
Není to žádná nová věc. Zkušenější hráči se těm mladším vždycky snaží poradit a posunout je dál v jejich fotbalovém růstu. Nemám rád náfuky. Umím si udělat srandu   z někoho jiného, ale i sám ze sebe. I to je pro fungování 
týmu důležité.

Schválně. Vy, coby bažant. 
Ke které osobnosti jste vzhlížel nejvíce?
Nikdy jsem neměl žádné velké vzory. Ale seděl jsem  v kabině třeba s Pavlem Černým či Jardou Dvořákem. Ti měli vždycky poslední slovo. V Boleslavi to pak byli Radim Holub a Mára Kulič. Zkrátka kluci, kteří něco dokázali. Bylo moc fajn nastupovat po jejich boku.

V sobotu vás čeká ostrý jarní start v Mladé Boleslavi. Ta v generálce jen remizovala s druholigovým Táborskem 3:3. Co říkáte tomuhle divokému výsledku?
Pro nás to zase až tak podstatné není. Jsme v situaci, kdy si nemůže vybírat. Boleslav sílu má, ale my musíme ke každému zápasu přistoupit způsobem, že hrajeme finále Ligy mistrů. Na hřišti je třeba nechat duši. Pak se uvidí, co z toho vzejde za výsledek.

V přípravě jste Jarolímův tým porazili. Může se jednat o jistou psychickou výhodu?
Byl to začátek zimní přípravy. Hrálo se na umělé trávě, na hřišti se vystřídala spousta hráčů. Bude to úplně jiný zápas, ale jedno platí stále: Musíme být pro soupeře nebezpeční.

Vrátíte se na místo, kde jste strávil velkou část kariéry. Půjde určitě o zvláštní pocity, až vyběhnete v ostrém utkání 
na mladoboleslavský pažit…
Něco specifičtějšího to jistě bude, ale jsem už dva roky pryč. V Boleslavi to trochu rozprášili. Z mého působení tam zbyl snad už pouze Honza Kysela. Znám ještě kustoda a maséra. (směje se) To ale nemění nic na věci, že tam chceme uspět.

Cítíte se vy osobně před začátkem jara zcela fit? Vstřebalo tělo v šestatřiceti letech všechny dávky v pohodě?
O žádné úlevy jsem nežádal. Na začátku přípravy mi bylo trenérem řečeno: ,,Važ si toho, že jsi tady a užívej si to". Tak si to užívám.