Objevitel ostrostřelce Manchesteru City Edina Džeka bude od nové sezony trénovat fotbalisty Hradce Králové.

Jiří Plíšek, expert na balkánský fotbal, nahradí na lavičce „votroků" Václava Kotala, jenž se společně s asistentem Michalem Šmardou upsali na dva roky Baumitu Jablonec. Stejně dlouhý kontrakt podepsal i Plíšek s Hradcem Králové.

Dva ze tří expertů oslovení Deníkem mají jasno. Vladimír Táborský i Milan Frýda krok klubového managementu schvalují.

„Jsem mile překvapen," vyhrkne druhý jmenovaný. „Pro Hradec je to dobré řešení," dodává Táborský.

Proč se v Hradci rozhodli právě pro Plíška?

V devětatřiceti letech má slušné trenérské zkušenosti, je považovaný za experta, kvalitně pracuje s mladými hráči a v neposlední řadě má detailní přehled o hráčích z první ligy i ze zahraničí.

„Je to jeho velká přednost. Není náhodou, že do naší soutěže přivedl Džeka, Haurdiče, Ljevakoviče nebo Mahmutoviče," prohlásil Richard Jukl, generální ředitel FC Hradec Králové.

Dá se předpokládat, že od léta se v Hradci pár borců z bývalé Jugoslávie objeví. „Je to možné. Už nebudeme závislí na agentech. Jiří Plíšek zná tamní prostředí, ví kam sáhnout," pokyvuje hlavou šéf hradeckého klubu.

Pro východočeský klub je to lákavá možnost, která zřejmě výrazně nahrála k Plíškovu příchodu.

Hradec v letošním ročníku stagnuje, dává málo branek, ve čtvrtek totálně vyhořel v Praze na Slavii. Určitá obměna kádru je bezpodmínečně nutná a nový kouč dostane přestavbu na svá bedra.

„Chceme přivést do každé řady minimálně jednu posilu. Navíc po Slavii se někteří hráči musejí mít vážně na pozoru," zahřmí Richard Jukl.

Plíšek se ujme „nového úřadu" krátce po skončení ligové soutěže, tedy po příštím víkendu. Hned poté, co stávající trenérská dvojice Kotal – Šmarda vyklidí trenérský kamrlík v prvním patře Všesportovního stadionu.

Kdo je Jiří Plíšek

Byl bez angažmá, poté co před čtyřmi měsíci z rodinných důvodů ukončil práci v bosenském Sarajevu. V Bosně působil i u Željezničaru Sarajevo, odkud si později do Ústí nad Labem a Teplic vytáhl útočníka Edina Džeka, který posléze za více než sto milionů korun odešel do Wolfsburgu a nyní hájí barvy Manchesteru City. V Teplicích strávil tři sezony a v roce 2009 vyhrál se Severočechy domácí pohár. V české lize krátce vedl také Slovácko, předtím připravoval i juniorské reprezentační výběry.

Táborský a Frýda: Je to dobrá volba. Vízek to vidí jinak

Anketa Deníku: Udělal Hradec Králové dobře, když angažoval kouče Jiřího Plíška?

Vladimír Táborský
Fotbalový expert, bývalý československý reprezentant:
„Prošel Teplicemi, Spartou, byl v zahraničí. Je to dostatečně zkušený trenér. Umí pracovat s odchovanci, pro Hradec je to dobré řešení. Tento ročník však napověděl, že východočeský klub může mít do budoucna starosti s udržením v soutěži. Z tohoto pohledu to bude mít Plíšek těžké, navíc přichází po Kotalovi, který byl symbolem úspěchů."

Ladislav Vízek
Bývalý fotbalový reprezentant: „Abych byl upřímný, lepší by bylo, kdyby Kotal zůstal. Nevím, co se v Hradci stalo, že mu nenabídli smlouvu. Plíšek mi tam moc nesedí. Je to kontroverzní kouč. Slyšel jsem, jak je náročný a dost pyšný. Určitě půjde svojí cestou, radit si nenechá. Je svůj."

Milan Frýda
Bývalý fotbalista Hradce Králové, Slavie Praha či Lausanne: „Jsem překvapený, ale mile. Uvažoval jsem třeba o Habancovi z Ústí nad Labem, který odvádí skvělou práci. Pro Hradec je ale Plíšek dobrá volba, klubu svými trenérskými kvalitami určitě pomůže. Věřím, že klub vytáhne o trochu výš a naváže na práci Václava Kotala."