Ostrá slova vysílá na Vysočinu Jiří Sabou, generální ředitel hradeckého fotbalového klubu, když se rozmluví o přestupu osmnáctiletého Romana Čápa do Jihlavy.

„Nedokázali jsme to ovlivnit. Jihlava nám ho ukradla,“ rozohnil se Sabou.

„Veškeré emoce, které kolem toho vznikly, mohu na jednu stranu chápat, na druhou stranu my sami musíme dávat hráčům smlouvy již od šestnácti, abychom zabránili jejich odchodu do jiných klubů,“ reagoval jihlavský ředitel Jan Staněk, mimochodem mladý muž z východočeské metropole, který kopal za Nový Hradec Králové.

Přesun levonohého ofenzivního hráče se udál na konci února. Přišel vlastně jako blesk z čistého nebe. Čáp v Hradci nastupovalza tým do devatenácti let, šanci dostával v juniorce. Dlouho hrál pod vedením kouče Karla Havlíčka, který nyní vede první mužstvo. V klubu se počítalo, že by v létě nastoupil do přípravy elitního týmu.

„Chtěli jsme ho tady mít, je to Hradečák. Měl by jít postupnými kroky. Dodělat školu, v létě do áčka,“ vykreslil Sabou, jaké měl klub s mladíkem plány.

Zimní příprava fotbalistů FC Hradec Králové.
Ottmar se vrací: Měl jsem velkou motivaci poprat se o jedničku

„Jeho odchod mě mrzí,“ přidal se sportovní manažer Pavel Krmaš.

Nakonec to je jinak. Čáp totiž neměl v Hradci profesionální smlouvu, a tak podle přestupního řádu může odejít do jakéhokoli klubu, který mu ji nabídne. To se stalo, ozvala se právě Jihlava, kde je velmi silná hradecká stopa.

Derby již má nový termín
O tři týdny později. Odložené utkání 17. kola FNL Pardubice - Hradec Králové, které nemohlo být sehráno kvůli silným mrazům, se uskuteční v sobotu 24. března v 10.15 hodin. Kluby tak pro dohrávku využijí víkend, kdy je reprezentační přestávka. Vstupenky zakoupené na původní termín zůstávají v platnosti.

Vedle Staňka tady od zimy působí jako asistent hlavního trenér Matina Svědíka Michal Šmarda, ještě na podzim hlavník Havlíčkův spolupracovník u celku Votroků.

„Před několika měsíci jsme se dozvěděli, že Roman nemá v Hradci profismlouvu. Hráče jsme nějaký čas sledovali a sbírali o něm informace. S hráčem jsme jednali přes jeho manažera a po nějaké době jsme se rozhodli mu nabídnout smlouvu,“ uvedl Staněk, jak postupovala Jihlava.

„Roman jí akceptoval a přestoupil k nám. Vždy je to na rozhodnutí klubu, zda konkrétnímu hráči smlouvu dá, nebo nedá,“ upozornil, že nejednal proti řádům.

Zimní příprava fotbalistů FC Hradec Králové.
„Hradec má TOP hokejisty, může vyhrát ligu," věří gólman Votroků

Hradec opravdu Čápovi kontrakt nenabídl, ten dostávají jen reprezentanti. „Nemůžeme mít pod smlouvou všechny dorostence,“ řekl manažer Krmaš. „Myslím, že byl Roman zblblý. Mluvil o tom, jak dostane šanci v lize, že bude chodit na lavičku,“ popsal jednání s mladým fotbalistou.

Čáp zatím v Jihlavě nastupuje v Juniorské lize, s ligovým mančaftem, který tak nečekaně skvěle vstoupil do jarní části sezony, trénuje. „Měl by být naší budoucností,“ stálo na facebookové stránce Vysočiny, když informovala o hráčově příchodu.

„Já si myslím, že Roman měl jít cestou Fandy Čecha, Filipa Zorvana. Na jejich případu je vidět, že šanci mladým dáváme,“ podotkl Krmaš. „Mně se nelíbilo, že s námi Jihlava nejednala. Jen nám oznámila, že podepsala s Romanem smlouvu. My už chystáme opatření, aby se to neopakovalo,“ ubezpečil.

Na případu se ukázalo, že fotbal je tvrdý byznys. Zda udělal mladý talent s šikovnou levačkou dobrý krok, ukážou až příští roky.